Reklama

Brak miesiączki – czym może być spowodowany?

Chociaż w trakcie miesiączki często występują uciążliwe dolegliwości bólowe, które mogą znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie kobiety, brak miesiączki również jest powodem do niepokoju i skłania do poszukiwania przyczyn braku krwawienia. Wyróżniamy tzw. pierwotny i wtórny brak miesiączki.

Pierwotny brak miesiączki

Wg definicji to niewystąpienie pierwszej miesiączki u dziewczynki, która ukończyła 16 rok życia. Pierwotny brak miesiączki może być spowodowany:

Reklama
  • nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem jajników (np. w zespole Turnera lub w dysgenezji gonad);
  •  wadami rozwojowymi macicy lub pochwy (np. zarośnięciem błony dziewiczej, niewykształceniem się szyjki macicy);
  • uszkodzeniem przysadki lub podwzgórza bądź nieprawidłowym ich działaniem (np. z powodu nowotworów, opóźnionego dojrzewania płciowego, stresu). Przysadka i podwzgórze to narządy zlokalizowane w mózgu, które kontrolują wydzielanie hormonów płciowych.
Dokładne badanie pacjentki (zwłaszcza określenie zaawansowania cech dojrzałości płciowej) oraz szereg badań hormonalnych, genetycznych i obrazowych pozwoli znaleźć przyczynę pierwotnego braku miesiączki.

Wtórny brak miesiączki

Wg definicji to brak miesiączki przez ponad 3 m-ce u kobiety, która miesiączkowała. Wtórny brak miesiączki może być m. in. spowodowany przez:

  • Ciążę. U kobiet, które są aktywne seksualnie ciąża jest najczęstszą przyczyną braku miesiączki.
  • Hormonalne metody antykoncepcyjne. U kobiet, które stosują pigułki, plastry, zastrzyki z progesteronu lub wkładki domaciczne, krwawienie może nie występować. Po zaprzestaniu stosowania danej metody antykoncepcyjnej miesiączki powracają, choć czasem cykle stają się regularne dopiero po upływie 3 do 6 m-cy.
  • Głodzenie. Stosowanie restrykcyjnej diety i znaczny spadek masy ciała (np. spowodowany anoreksją) zakłóca równowagę hormonalną organizmu, prowadzi do zmniejszenia wydzielania hormonów przysadkowych i w konsekwencji do braku miesiączki. W leczeniu kluczowe znaczenie ma przywrócenie prawidłowej masy ciała i stosowanie racjonalnej, zbilansowanej diety.
  • Intensywny wysiłek fizyczny. Zmniejszenie zawartości tłuszczu w organizmie oraz stres (związany np. z braniem udziału w zawodach sportowych) prowadzi do zaburzonego funkcjonowania osi podwzgórzowo-przysadkowej i braku miesiączki. Po zaprzestaniu wykonywania wysiłku fizycznego cykle powracają do normy. Jeśli kobieta nie chce rezygnować z uprawiania sportu, konieczna jest substytucja hormonów płciowych.
  • Stres. Życie w ciągłym napięciu lub przeżycie jakiegoś przykrego wydarzenia (np. śmierć kogoś bliskiego) może prowadzić do przejściowych zaburzeń czynności podwzgórza i wtórnego braku miesiączki. Po ustąpieniu działania czynnika stresogennego miesiączka powraca.
  • Hiperprolaktynemia. Nadmierne wydzielanie prolaktyny przez przysadkę (spowodowane obecnością np. gruczolaka) prowadzi do nieprawidłowego wydzielania hormonów przysadkowych i wtórnego braku miesiączki. Skuteczne leczenie hiperprolaktynemii za pomocą leków lub chirurgiczne usunięcie gruczolaka przywraca prawidłową gospodarkę hormonalną. Nadmierne wydzielania prolaktyny może być również spowodowane niepożądanym działaniem niektórych leków (np. przeciwdepresyjnych, neuroleptyków). Odstawienie leku prowadzi do powrotu krwawień miesiączkowych.
  • Zaburzenia czynności tarczycy i nadnerczy. Wiążą się z wydłużeniem lub skróceniem czasu trwania cykli miesiączkowych lub całkowitym brakiem miesiączki. Odpowiednie leczenie choroby podstawowej prowadzi do powrotu regularnych cykli menstruacyjnych.
  • Zespól policystycznych jajników (PCOS). Wiąże się z występowaniem różnych zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza dotyczących poziomu estrogenów i męskich hormonów płciowych), spowodowanych nieprawidłowym funkcjonowanie jajników. PCOS jest jednym z częstszych przyczyn wtórnego braku miesiączki.
zdronet
Dowiedz się więcej na temat: miesiączka | dolegliwości | ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy