Reklama

Cała prawda o krwawieniu po porodzie

Co to są odchody połogowe? Kiedy spodziewać się miesiączki? Ginekolog rozwiewa wątpliwości młodych mam.

Odkąd jesteś w odmiennym stanie, zapomniałaś, że coś takiego jak miesiączka w ogóle istnieje. Jednak gdy twoje maleństwo pojawi się na świecie, będziesz musiała sobie o niej w końcu przypomnieć.

Ale zanim tak się stanie, minie trochę czasu, gdyż twój układ rozrodczy musi zregenerować się po trudach porodu i powrócić do kondycji sprzed ciąży.

Nasz ekspert dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka wyjaśnia, czego można spodziewać się zaraz po porodzie, jak przetrwać ten trudny czas i kiedy oczekiwać powrotu menstruacji.

Reklama

Słyszałam, że tuż po porodzie kobieta jeszcze przez wiele dni krwawi. To prawda?

Tak. Bezpośrednio po urodzeniu łożyska w organizmie zachodzą duże zmiany. Macica zaczyna się kurczyć, by powrócić do rozmiarów sprzed ciąży. Rana wewnątrz niej powoli się goi, a drogi rodne stopniowo oczyszczają z tego, co zostało w nich po porodzie. To sprawia, że z pochwy wydalana jest krwista wydzielina składająca się z resztek krwi, fragmentów wewnętrznej warstwy macicy błon płodowych oraz śluzu. Lekarze określają tę wydzielinę jako odchody połogowe.

Czy takie krwawienie może być bolesne?

Wydalaniu odchodów połogowych towarzyszą skurcze w dole brzucha, podobne do tych, jakie odczuwa się podczas miesiączki.

Jak właściwie wyglądają odchody połogowe?

W pierwszym tygodniu po porodzie przez 3-7 dni wydzielina jest ciemnoczerwona, zwykle pojawiają się w niej także skrzepy krwi. Przypomina miesiączkę, jednak jest dużo bardziej obfita. Z czasem staje się coraz jaśniejsza i zmienia kolor na różowawy, potem żółtawy.

Jak długo trwa krwawienie po urodzeniu dziecka?

Odchody połogowe powinny zaniknąć pod koniec okresu połogu, czyli mniej więcej w 5.-6. tygodniu po porodzie.

Czy po cesarskim cięciu także pojawia się krwawienie?

Tak. Krwawienie połogowe pojawia się u każdej rodzącej - bez względu na to, czy rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Jednak po cesarce wydzielina połogowa zwykle jest mniej obfita. Poza tym utrzymuje się krócej - krwawienie trwa tylko przez ok. 2-3 tygodnie.

Jak dbać o higienę intymną w połogu?

Trzeba przykładać do niej wielką wagę: w odchodach połogowych mogą bowiem bytować różne drobnoustroje (np. paciorkowce), które grożą zakażeniem dróg rodnych. Dlatego co 3-4 godziny należy zmieniać podpaski, a krocze myć kilka razy dziennie. Można używać do tego specjalnych żeli do higieny intymnej (np. Lactacyd Femina, AA Therapy Ja i Mama, Ziaja) lub mydła Biały Jeleń (zawiera sód, który przyspiesza gojenie rany). Krocze najlepiej myć pod prysznicem, osuszać je delikatnie papierowym ręcznikiem lub chłodnym powietrzem z suszarki. Trzeba także zwrócić uwagę na bieliznę: najlepiej zabrać do szpitala specjalne jednorazowe majtki poporodowe albo luźne bawełniane. Krocze szybciej się zagoi, gdy będzie się je często wietrzyć. Dlatego przez pierwsze dni po porodzie, dobrze byłoby, aby kobieta leżała na łóżku bez bielizny z szeroko rozstawionymi nogami, ugiętymi w kolanach, a pod pupę podłożyła podpaski.

Czy podczas tego krwawienia wystarczą zwykłe podpaski? A może lepiej używać wtedy tamponów?

Proces wydalania odchodów połogowych rozpocznie się jeszcze w szpitalu, więc trzeba zabrać ze sobą na porodówkę podpaski. Początkowo, gdy krwawienie jest dosyć obfite, zwykłe mogą nie wystarczyć, warto więc kupić dwie paczki specjalnych wkładek położniczych, np. Bella Baby, Samu Classic (dostępne w każdej aptece). Potem, gdy wydzielina jest bardziej skąpa, można zastąpić je zwykłymi podpaskami. Tampony w tym czasie się nie przydadzą. Stosowanie ich podczas połogu, gdy rana wewnątrz macicy dopiero się goi, jest niehigieniczne i może doprowadzić do zakażenia. Poza tym, krocze będzie obolałe, więc tampon tylko nasiliłby uczucie dyskomfortu.

Czy dopóki nie zakończy się krwawienie połogowe, trzeba unikać wysiłku?

Tak. Przez pierwsze tygodnie po porodzie kobieta musi o siebie szczególnie dbać. Nie należy się przemęczać ani dźwigać, gdyż wysiłek fizyczny może nasilić krwotok. Przez cały okres trwania połogu, należy również wstrzymać się ze współżyciem. Zanim kobieta będzie chciała wznowić życie seksualne, powinna wybrać się na kontrolną wizytę do swojego ginekologa.

Kiedy należy się spodziewać pierwszej miesiączki po porodzie?

Może pojawić się gdy zakończy się połóg, czyli w 6. tygodniu od porodu. Czy tak się stanie, zależy od sposobu żywienia dziecka. Jeżeli kobieta karmi maluszka sztucznie, okresu może spodziewać się 6-9 tygodni po porodzie. Z kolei, gdy podaje mu tylko pierś, może nie mieć miesiączki przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Czy po pierwszej miesiączce kolejne będą już regularne?

Niekoniecznie. U karmiącej mamy miesiączka może pojawić się jednorazowo, a potem znów zaniknąć na kilka miesięcy. Mamy karmiące naturalnie mogą też nie mieć miesiączki w ogóle albo przeciwnie: miesiączkować regularnie lub nieregularnie. Każdy z tych scenariuszy jest możliwy, ponieważ pojawienie się menstruacji jest sprawą indywidualną. Z praktyki położniczej wynika jednak, że im później pojawi się pierwszy okres, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejne będą regularne.

Czy powrót miesiączki oznacza, że znów mogę zajść w ciążę?

Tak. Chociaż pierwsze cykle zwykle bywają bezowulacyjne (a wiele mam często przyznaje, że są także mniej bolesne niż przed ciążą), należałoby zdecydować się na jakąś metodę antykoncepcyjną. Mało tego: nawet jeśli miesiączka jeszcze nie wróciła, a kobieta regularnie karmi piersią, także powinna się zabezpieczać.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: krwawienie | poród | połóg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy