Reklama

Ciąża a czasowa umowa o pracę

Jesteś zatrudniona na czas określony i spodziewasz się dziecka? Sprawdź, jakie są twoje prawa i przywileje.

Pracodawca nie może wypowiedzieć kobiecie w ciąży umowy przed końcem jej obowiązywania. Każda ciężarna podlega bowiem ochronie przed zwolnieniem od poczęcia do narodzin dziecka. Jednak co wtedy, gdy umowa kończy się przed porodem? Zależy to od czasu, na jaki została podpisana, i zaawansowania ciąży.

Kto jest pod ochroną?

Umowa zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu, jeżeli trwa dłużej niż miesiąc, a jej koniec wypada po 12. tygodniu ciąży. W tym celu należy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o czasie jej trwania. - Jeśli okaże się, że z końcem umowy pracownica będzie np. w 11. tygodniu ciąży, pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowy ani podpisać kolejnej - mówi Elżbieta Trocha, właścicielka Zewnętrznego Działu Personalnego.

Reklama

Prawo nie chroni też ciężarnych zatrudnionych na okres próbny trwający miesiąc lub krócej, tych z umową na zastępstwo (np. na czas choroby stałego pracownika) i zatrudnionych w agencji oferującej pracowników tymczasowych. Ciężarnej, której umowa została przedłużona z powodu ciąży, w razie choroby przysługuje zasiłek chorobowy (w wysokości 100 proc. jej przeciętnego wynagrodzenia).

Prawa po porodzie

Gdy umowa została podpisana na dłuższy czas - np. rok lub 2 lata - i po urodzeniu dziecka wciąż obowiązuje, kobiecie przysługuje urlop macierzyński oraz ewentualnie wychowawczy. Każdy z nich kończy się jednak w dniu, w którym wygasa umowa o pracę. Gdy skończyła się ona w trakcie ciąży i została przedłużona do dnia porodu, świeżo upieczona mama nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje jej za to zasiłek macierzyński.

Aby go otrzymać, należy przesłać pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, który wraz z innymi dokumentami zostanie przekazany do oddziału ZUS. Wysokość tego zasiłku to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Tę kwotę mama otrzymuje przez 20 tygodni (przy bliźniętach - przez 31). Ma też prawo do zasiłku na czas dodatkowego 4-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński dostaną również mamy, które jednak straciły w ciąży pracę, co jest możliwe tylko w wyniku likwidacji lub upadłości firmy.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | zatrudnienie | praca | przywileje | umowa o pracę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy