Reklama

Co dziecko ogląda w TV?

Dzieci w Polsce spędzają przed TV średnio od 1 do 2 godzin dziennie, ale niemowlaki najczęściej aż 2 godziny i więcej! Zaś około połowa rodziców towarzyszy dzieciom w oglądaniu telewizji. Te i inne wnioski wynikają z badania, przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, na zlecenie firmy Netia.

W ramach badania przeprowadzonego na zlecenie Netii, rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze 15 roku życia zadano trzy pytania: "Ile czasu dziennie Twoje dziecko spędza przed telewizorem?"; "Czy Twoje dziecko ogląda TV samo czy w obecności rodzica lub opiekuna?"; "Czy uważasz, że Twoje dziecko ogląda w TV programy odpowiednie dla swojego wieku?"

Wyniki wskazują, że blisko połowa rodziców uważa, że ich dziecko nie zawsze ogląda na szklanym ekranie treści, które są dla niego odpowiednie, ale tylko 4 proc. nie ma kontroli nad ilością czasu, jaką ich latorośl spędza przed telewizorem.

Reklama

Najwięcej spośród badanych (35 proc.) odpowiedziało, że ich dziecko ogląda telewizję średnio od 1 do 2 godzin dziennie, a aż 46 proc. dzieci z grupy wiekowej poniżej 1 roku, spędza przed TV średnio ponad 2 godziny dziennie.

Tymczasem, zdaniem specjalistów, dzieci w wieku do 18 miesięcy w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Tylko połowa badanych twierdzi, że ich pociecha ogląda TV w obecności rodzica lub opiekuna.

Treści na ekranie a wiek dziecka

Jak wynika z badania, tylko 55 proc. indagowanych rodziców uważa, że ich dziecko ogląda programy i treści odpowiednie do jego wieku.

Co trzeci rodzic (29 proc.) uważa, że treści te są zazwyczaj odpowiednie, co wskazuje na to, że zdarza się, iż dziecko ogląda programy, których nie powinno.

Wyniki te mogą być niepokojące, gdyż pokazują, że prawie połowa spośród badanych rodziców nie jest przekonana, że treści, które ogląda ich dziecko nie są dla niego dobre, czyli - mogą być szkodliwe.

Co ciekawe, im dzieci starsze, tym badani rodzice rzadziej potwierdzają, że ich pociechy oglądają programy dostosowane do ich wieku. Tylko  44 proc. rodziców nastolatków (w wieku 13-15 lat) jest pewna, że ich dzieci oglądają na szklanym ekranie odpowiednie dla nich treści.

Z drugiej strony prawie 80 proc. rodziców maluchów, które nie ukończyły jeszcze 1. roku jest pewna, że ich dzieci oglądają programy dostosowane do ich wieku.

Ponad 1/3 badanych (35 proc.) twierdzi, że ich latorośl ogląda TV średnio 1-2 godziny dziennie. Co piąty rodzic (22 proc.) uważa, że jego pociecha spędza przez telewizorem nie więcej niż godzinę dziennie, a prawie co czwarty rodzic (24 proc.) wskazał, że jego dziecko ogląda TV od 2 do 3 godzin dziennie.

Tylko 4 proc. rodziców podało, że ich dziecko ogląda TV więcej niż 4 godziny dziennie. Tyle samo rodziców nie było w stanie określić jak długo ich dzieci oglądają TV.

Mały telewidz poza kontrolą

Wśród dzieci, które wg. badania spędzają najwięcej czasu przed TV, najliczniejszą grupę stanowią nastolatki (13-15 lat), co nie jest wynikiem zaskakującym.

Ciekawy natomiast jest spadek ilości czasu spędzanego na oglądaniu telewizji przez dzieci pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia - tylko ok. 1 proc. tych maluchów ogląda TV dłużej niż 3 godziny dziennie.

Dla porównania, co piąte dziecko poniżej 1 roku i z przedziału wiekowego 2-3 lata spędza przed telewizorem więcej niż 3 godziny dziennie.

Na pytanie, czy dziecko ogląda telewizję samo, czy w obecności rodzica lub opiekuna, równo połowa rodziców odpowiedziała, że zazwyczaj w obecności osoby dorosłej.

Spośród badanych 10 proc. twierdzi, że ich dziecko zazwyczaj spędza czas przed TV samo, co oznacza, że jest pozostawione bez kontroli, a prawie 2/5 rodziców (38 proc.) równie często zastawia dziecko przed telewizorem samo, co towarzyszy mu we wspólnym oglądaniu i ma kontrolę nad tym, co ogląda.

Pozostawione bez nadzoru najczęściej telewizję oglądają niemowlaki (poniżej 1 roku) oraz nastolatki 13-15 lat (po 17 proc.).

Najuważniej rodzice przyglądają się dwulatkom - 81 proc. z tej grupy wiekowej ogląda TV razem z opiekunem.

Dostawcy płatnej telewizji oferują wiele kanałów dla dzieci, jednak nie wszystkie z nich nadają się do oglądania przez dzieci w każdym wieku, czyli przez te najmłodsze.

Rodzice powinni pamiętać, że dziecko pozostawione samo przed TV, nawet jeśli ogląda kanał dziecięcy, może zobaczyć tam treści, które są dla niego nieodpowiednie.

Dlatego też powstała nowa oferta Telewizji Osobistej Netii, która umożliwia zamówienie pakietów z kanałami dla dzieci w różnym wieku - z podziałem na młodsze i starsze. To gwarantuje, że najmłodsi będą oglądać tylko te programy, które są dla nich odpowiednie. 

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama