Reklama

Co mogę zrobić? Dekalog rodzica

Jak doskonale wszyscy wiemy, w dzisiejszym świecie trwa pogoń za pieniędzmi, wielu rodziców jest bez pracy, propagowany jest konsumpcyjny tryb życia. Dzieciom często brakuje poczucia bezpieczeństwa i akceptacji ze strony rodziców. Nie ma autorytetów, którymi kiedyś był rodzic, nauczyciel, ksiądz. Dzieci nie odróżniają dobra i zła. Brak konsekwencji i kary za złe postępowanie powodują, że młodzi ludzie przekraczają dozwolone granice.

O przyczynach negatywnych zachowań dzieci i młodzieży pisałyśmy w poście "Dlaczego tak się zachowujesz?" Są nimi: reakcja na frustrację, chęć odniesienia korzyści materialnych, lepsza pozycja społeczna, obrona siebie i innych.

Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że dzieci odbierają współczesny świat jako zagrożenie, przed którym muszą się bronić wszystkimi sposobami. Jedną z metod jest agresja skierowana przeciwko wszystkim i wszystkiemu. W związku z tym należy przede wszystkim umieć odnaleźć przyczynę, gdyż zachowanie agresywne jest tylko konsekwencją uczuć, które są w dziecku. 

Reklama

Ponieważ po lekturze postów "Diametralnie inne zakończenie" i "Jesteś gruby i głupi" pytaliście, co w takim razie należy zrobić, aby pomóc dzieciom, postanowiłyśmy zaproponować dekalog wychowawcy, który nie tylko dotyczy nauczycieli, ale może być świetną wskazówką dla wielu rodziców. Najłatwiej bowiem szukać winnych, natomiast warto rozpocząć od samego siebie. Co my jako rodzice możemy zrobić? Co ja, o ile jestem nauczycielem, wychowawcą mogę zrobić, aby nie było tylu zachowań agresywnych?

Zarówno rodzice, jak i nauczyciele muszą pamiętać, że rozmowa, spokojna rozmowa, w której przede wszystkim chcemy wysłuchać młodego człowieka, może być pierwszym krokiem w zrozumieniu jego problemów, a ostatecznie w przerwaniu łańcucha niepożądanych zachowań. Ale także warto zastanowić się nad dekalogiem, którym się z wami dzisiaj dzielimy. 

Dekalog nauczyciela i wychowawcy na podstawie "Małego Księcia" (za Jerzym Wójcikiem). Według nas także dekalog rodzica:

1. Oswoić, znaczy stworzyć więzy. Jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować.

2. Należy wymagać tego, co można otrzymać.

3. Mam prawo żądać posłuszeństwa, jeśli moje polecenia są rozsądne.

4. Oczy są często ślepe, należy szukać sercem.

5. Śmiech jest dla życia, jak studnia na pustyni.

6. Zamiast tępić zło, lepiej szerzyć dobro.

7. Bądź silniejszy, a będziesz miał rację.

8. Kto poniża, sam jest niski.

9. Powinieneś sądzić według czynów, a nie słów.

10. Znacznie trudniej jest sądzić siebie, niż bliźniego. Jeśli potrafisz siebie dobrze osądzić, będziesz naprawdę mądry.

Dla Interia.pl: autorki bloga PsychologiaPrzyKawie.pl

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***


Psychologia przy kawie
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama