Reklama

Co robić, gdy mąż nie łoży na rodzinę

Bywa, że partner uchyla się od kosztów utrzymania bliskich. Można się przed tym bronić.

Jeśli pracujący zawodowo mąż nie dokłada się do wydatków, choć wspólnie mieszka z żoną i dziećmi, żona ma dwa wyjścia: zażądać wypłacania jej pensji męża lub alimentów!

 

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie żona się zdecyduje, konieczne jest złożenie pozwu lub wniosku do sądu rodzinnego (w sądzie rejonowym) w jej miejscu zamieszkania. Jeśli żona będzie chciała zażądać alimentów od męża - składa pozew. Należy go nazwać: "Pozew o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny". Nie ponosi się żadnej opłaty sądowej za taki pozew. Żona ma prawo też wystąpić do sądu z żądaniem, by nakazał wypłatę wynagrodzenia małżonka do jej rąk - w całości lub w części. Wniosek ten również jest wolny od opłaty sądowej i składa się go do sądu rejonowego. Poprosiliśmy eksperta o wyjaśnienia, jak to wygląda w obu sytuacjach.

Reklama

 

- Jak napisać wniosek o wypłatę pensji męża żonie? Jakie informacje muszą się znaleźć w takim wniosku do sądu?

Katarzyna Węgorek, adwokat: Należy przede wszystkim podać nazwę i adres zakładu pracy męża, któremu sąd ma wydać nakaz zapłaty wynagrodzenia do rąk żony. Konieczne jest też uzasadnienie wniosku i załączenie dokumentów, na jakie powołuje się żona. Załączniki do tego wniosku są podobne do tych, jakie obowiązują w pozwie "o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny".

 

- Czy po złożeniu wniosku do sądu o wypłatę pensji męża do rąk żony odbywa się rozprawa?

- Tak, sąd wezwie na rozprawę oboje małżonków, wysłucha ich i zdecyduje, czy wniosek jest zasadny. Jeśli sąd uwzględni wniosek, wyda orzeczenie pracodawcy małżonka. Zaś pracodawca, który otrzyma takie sądowe orzeczenie, musi je honorować i wypłacać część lub całość pensji pracownika jego małżonce (zwykle przelewem).

 

- Czy sąd może nakazać wypłatę do rąk żony także wynagrodzeń za zlecenia męża i z innych źródeł?

- Nie, gdyż taki nakaz dotyczy tylko wynagrodzenia za pracę, nie zaś na przykład z umów zlecenia czy umów o dzieło.

 

- Jeśli żona zdecyduje się na złożenie pozwu "o przyczynianie się do potrzeb rodziny", to jak powinna określić wysokość żądanej kwoty?

- Może to zrobić w dwojaki sposób: określić dochodzoną kwotę globalnie, czyli potrzebną dla zaspokojenia potrzeb wszystkich członków rodziny (jej i dzieci) bądź w rozbiciu na poszczególnych członków rodziny, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb (np. wyższej kwoty może żądać na starsze dziecko, które chodzi na różne zajęcia dodatkowe, niższej na przedszkolaka).

 

- Czy żona może żądać alimentów, jeśli małżonkowie nie mają dzieci?

- Tak, jest taka możliwość także wtedy, kiedy rodzinę tworzą sami małżonkowie. Żona może żądać alimentów nawet, gdy małżonkowie mieszkają oddzielnie!

 

- Czy skuteczniejsze będzie złożenie wniosku o nakaz zapłaty pensji męża, czy żądanie alimentów?

- Nakaz zapłaty nie może być zastosowany, gdy pozwany ma wynagrodzenie ze zlecenia. Bowiem tylko pensja z etatu męża może być wypłacana żonie. Co gorsza, gdyby pracodawca nie zastosował się do nakazu sądu - komornik nic nie wskóra. Dlatego jeżeli małżonek pracuje na umowie "śmieciowej", łatwiej będzie wyegzekwować od niego alimenty. Nawet gdyby nie płacił zasądzonych kwot, można je ściągać przez komornika.

 

Rozmawiała Marta Jaworska

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy