Reklama

Co to są fazy wrażliwe w metodzie Montessori?

W metodzie Montessori bardzo ważne jest odnoszenie się do faz wrażliwych dziecka, odpowiadanie na nie, przygotowywanie w oparciu o nie pomocy rozwojowych. Są to takie momenty w życiu dziecka, kiedy w bardzo łatwy i szybki sposób uczy się jakiejś umiejętności, na przykład chodzenia.

Od narodzin do 6 roku życia dziecko przechodzi przez następujące fazy wrażliwe: ruch, język, porządek - rutyna, małe przedmioty, wdzięk i grzeczność, doskonalenie zmysłów, czytanie, relacje przestrzenne, muzyka, matematyka.

Te fazy wrażliwe to nie jest nic skomplikowanego, jak dziecko rozwija mowę to widać od razu, tak samo kiedy zaczyna uczyć się chodzić. Nie da się tego nie zauważyć. Po co potrzebna jest rodzicom wiedza o fazach wrażliwych? Jest to dla nich drogowskaz, bo pokazuje, co dziecko teraz w sobie rozwija.

Jeśli uczy się chodzić cała jego energia i uwaga jest skupiona na tym, aby postawić pierwsze kroki, ciągle dąży do zaspokojenia swojej potrzeby ruchu, pragnie poruszać się tak jak osoby dorosłe i dąży do tego pomimo upadków, potknięć i niepowodzeń. Robi to aż do momentu, kiedy opanuje tę umiejętność najlepiej jak potrafi.

Kiedy dziecko już potrafi swobodnie się poruszać i korzysta ze swojej wolności w tym zakresie, rozpoczyna się kolejna faza wrażliwa. W ten sposób dziecko zdobywa podstawowe kompetencje jak chodzenie, mówienie, pisanie, czytanie czy liczenie. Nie warto przyspieszać czy zmuszać do czegoś, bo na każdą kompetencję natura dziecka ma odpowiedni czas. 

Beata Wintoch  -  jej życiową misją jest promowanie metody Montessori wśród rodziców, dlatego prowadzi blog Rodzina Montessori i warsztaty o takiej samej nazwie. Twórczyni sklepu internetowego Simple Toys z pomocami rozwojowymi i zabawkami wspierającymi naturalny rozwój dzieci.  

Reklama

https://rodzinamontessori.pl/artykuly/filozofia-montessori/ 

Rodzina Montessori
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama