Reklama

Co zrobić, gdy nastolatek chce wyjechać z sympatią pod namiot

Czy możesz mu na to pozwolić? Wszystko zależy od dojrzałości twojego dziecka i wzajemnego zaufania.

Kiedy ma się kilkanaście lat, spędzanie wakacji z rodzicami jest przykrą koniecznością. Za to wyjazd z chłopakiem czy dziewczyną jawi się niebywale atrakcyjnie. Jak w takiej sytuacji powinien się zachować mądrze kochający rodzic? Zanim podejmie decyzję, czy puścić nastolatka pod namiot z sympatią, czy też nie, najpierw powinien ocenić, czy jego dziecko jest na to gotowe.

Część psychologów jest zdania, że czas robienia pewnych nowych rzeczy nadchodzi właśnie wtedy, gdy nastolatek chce zacząć je robić. Jednak między pragnieniem nowych doznań, a dojrzałością do nich jest wielka różnica. Powiedz wprost nastolatkowi o swoich obawach i niepokojach. Zadawaj mu pytania i sprawdź, co na nie odpowie. Spytaj, dokąd chciałby pojechać, jak zamierza spędzać czas ze swoją sympatią, co zrobi, jeśli złapie go burza albo ucieknie mu pociąg.

Reklama

Nie unikaj też trudnych tematów, które tak naprawdę najbardziej cię interesują (seks, alkohol, narkotyki, wiedza na temat antykoncepcji). Odpowiedzi dziecka i uważna obserwacja jego zachowania w trakcie takiej rozmowy mogą cię uspokoić lub nasilić twoje obawy.

W każdym razie ułatwią podjęcie decyzji co do jego samodzielnego wyjazdu. 

3 złote zasady

Kieruj się kryterium wiekowym: 14-latek też może mieć sympatię, ale na pewno nie jest gotowy na wyjazd z nią. Z 17-latkiem można już podyskutować. Zastanów się, na ile samodzielny jest twój nastolatek. Czy umie sam załatwiać różne sprawy, czy też zdaje się na ciebie?

Jeśli zabronisz dziecku wyjazdu, wyjaśnij powody tej decyzji i powiedz, jakie warunki musiałyby zostać spełnione, byś się zgodziła. 

Konsultacja psychologiczna Marcin Florkowski, psycholog i psychoterapeuta

Naj
Dowiedz się więcej na temat: nastolatek | namiot | wakacje | czas wolny | wychowanie dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy