Reklama

Częste nocne pobudki malca

Bywa, że maleństwo nie chce spać w nocy. Zdradzamy, jakie mogą być tego przyczyny i jakie metody stosują inne mamy, by pokonać problem.

Większość niemowląt budzi się w nocy kilka razy. Dotyczy to zwłaszcza maluszków przed 6. miesiącem życia. Najczęstszą przyczyną jest głód, chociaż nie zawsze.

- Czasami maleństwo może gorzej spać z powodu infekcji, ząbkowania lub bólu brzuszka - mówi Barbara Jaworska, położna. Niekiedy po prostu domaga się czułości. Bywa też, że dokazuje w nocy, bo... za dużo śpi w ciągu dnia.

- Często można to zauważyć u niemowląt po 6. miesiącu, które potrzebują już tylko dwóch drzemek - wyjaśnia położna. Aby rozwiązać konkretny problem, najpierw warto poszukać jego przyczyn. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których nasze czytelniczki znalazły rozwiązania. Może ich doświadczenia okażą się dla ciebie pomocne?

Reklama

Biorę dziecko do łóżka

Karmię córeczkę piersią. Początkowo planowałam korzystać z fotela do karmienia, a po każdym posiłku miałam odkładać małą do łóżeczka. Jednak Zosia budziła się, gdy tylko czuła, że nie ma mnie przy niej. Potem płakała i nie chciała zasnąć, więc ciągle chodziłam niewyspana. Którejś nocy wzięłam ją do swojego łóżka i nakarmiłam w pozycji leżącej.

Zosia przespała przy mnie spokojnie 3 godziny, potem possała chwilę i znów błogo zasnęła. Od tej pory śpimy razem. Wiem, że to nie może trwać wiecznie, ale liczę na to, że kiedy córeczka skończy pół roku i będzie się rzadziej budziła w nocy, dojrzeje do spania w łóżeczku. Patrycja, mama 3-miesięcznej Zosi

Komentarz eksperta: Choć zdania na temat spania z niemowlęciem są podzielone, każda mama powinna sama o tym zdecydować. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie - dziecko powinno mieć odpowiednio dużo miejsca, nie może być zawinięte w pościel i musi być chronione przed upadkiem z łóżka.

Zmieniłam cykl drzemek

Moja córeczka niedawno skończyła 8 miesięcy. Do tej pory w ciągu dnia spała trzy razy po ok. 2 godziny. Jednak ostatnio Julcia zaczęła zasypiać o różnych porach. Czasem po południu spała 3 godziny, przez co chodziła spać przed 23.00. Za radą siostry, która ma dwójkę dzieci, zrezygnowałam z jednej popołudniowej drzemki. Teraz ok. 15.00 zabieram Julcię na spacer, gdzie śpi ok. 1,5 godziny. Potem bawi się do 19.00, następnie ją kąpię, podaję kolację i układam do snu. Zmęczona ładnie zasypia, a ja mam wolny wieczór. Ewa, mama 8-miesięcznej Julii

Komentarz eksperta: Jeżeli popołudniowa drzemka starszaka przeciąga się do wieczora, maluch może mieć problemy z nocnym zasypianiem. Dlatego warto tak wszystko zaplanować, by pomiędzy ostatnią drzemką, a porą snu wieczornego upłynęły 3-4 godziny.

Na kolację podaję kaszkę

Mój 7-miesięczny synek jest żywiony mlekiem modyfikowanym i do tej pory dostawał butelkę przed snem. Często jednak przed północą budził się głodny. Koleżanka doradziła, żebym wieczorem, zamiast mieszanki, podała mu kaszkę mleczno- ryżową. Teraz Leoś budzi się tylko nad ranem, a czasami nawet o 6.00. Jestem bardzo wdzięczna tamtej mamie za radę! Marta, mama 7-miesięcznego Leona

Komentarz eksperta: Kaszki dla niemowląt są lekkostrawne i sycące. Można je wprowadzać maluszkowi już po ukończeniu 4. miesiąca. Taki posiłek należy podawać dziecku łyżeczką.

Pomaga wprowadzanie stałych rytuałów

Niemowlęta lubią uporządkowany plan dnia. Dzięki temu czują się bezpiecznie, są spokojniejsze, a opieka nad nimi jest łatwiejsza. Dlatego dobrze, aby maluszek jadł posiłki, wychodził na spacer i był układany do snu o podobnych godzinach. Trzeba tylko pamiętać, że szkrab rośnie, więc jego potrzeby związane z drzemkami się zmieniają. Stopniowo smyk staje się coraz bardziej aktywny w dzień i przesypia coraz dłuższe okresy w nocy. W drugim półroczu życia już wyrasta z nocnego karmienia i powinien przesypiać do rana.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna rodzinna. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy