Reklama

Czy on też to przeżywa? Mężczyzna po poronieniu

​Reakcje kobiet i mężczyzn na poronienie mogą być jednak całkowicie różne i nie oznacza to, że dla jednych lub drugich poradzenie sobie z tą sytuacją jest prostsze. Ważne jest wzajemne wsparcie i zrozumienie, tak aby każde z partnerów mogło przeżyć żałobę na swój sposób. Co to może oznaczać dla mężczyzny? Być może sposobem na okazanie partnerce wsparcie będzie dla niego zadbanie o sprawy formalne.

Mężczyzna a poronienie - trudna rola opiekuna

Mężczyźni rzadko dzielą się emocjami, nie chcą okazywać słabości. Bardzo często czują też presję, by pozostać silnymi w czasie, gdy ich partnerka cierpi po poronieniu. Psychologowie wskazują, że w związku z tym mężczyźni unikają rozmów o swoich uczuciach i pozorują spokój, przez co może się wydawać, że nie przeżywają straty dziecka w tym samym stopniu, co kobiety. Tymczasem okazanie cierpienia traktują oni jako wyraz braku wsparcia dla partnerki.

Bardzo często po poronieniu mężczyźni skupiają się na działaniu - zajmują się sprawami formalnymi, które pozwalają im skupić się na konkretnych zadaniach. Może im to dawać poczucie, że są w stanie zadbać o swoją partnerkę w trudnych dla niej chwilach. 

Reklama

Ona natomiast nie musi się dzięki temu martwić formalnościami i może w spokoju przeżyć żałobę. Przejęcie pewnych obowiązków przez mężczyznę jest logiczne, nie oznacza jednak że wsparcie emocjonalne nie jest potrzebne.

Postępowanie po poronieniu - czym może się zająć mężczyzna?

Mężczyzna może przede wszystkim zatroszczyć się o sprawy formalne związane z kwestią pochówku. Polskie prawo zakłada bowiem możliwość pochowania poronionego płodu. Warunkiem jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, jeżeli rodzice chcą liczyć na zasiłek pogrzebowy najważniejszym dokumentem jest wydany przez Urząd Stanu Cywilnego akt urodzenia ze specjalną adnotacją o tym, że dziecko urodziło się martwe. 

Posiadając akt, mężczyzna może zorganizować pogrzeb wedle upodobania. Część rodziców organizuje wszystko samemu, część decyduje się na pogrzeb za pośrednictwem wybranego domu pogrzebowego, ponieważ taki pochówek nie różni się od innych pogrzebów.

Aby uzyskać stosowne dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, niezbędna jest jednak znajomość płci dziecka. W przypadku wczesnych poronień jej ustalenie jest niemożliwe - jedynym wyjściem pozostaje wtedy badanie genetyczne. W takich przypadkach ważne jest jednak szybkie podjęcie decyzji. 

Znajomość płci otwiera możliwość rejestracji dziecka w USC i umożliwia kobiecie skorzystanie z 56 dni urlopu. Dla kobiet cierpiących po stracie dziecka uzgodnienie, czy i w jaki sposób ma ono zostać pożegnane jest zwykle wyjątkowo trudne, dlatego dobrze jest, gdy partner może jej w tym pomóc.

Badania po poronieniu - mogą pomóc Wam obojgu

Badanie genetyczne umożliwia nie tylko ustalenie płci poronionego płodu, ale daje też możliwość sprawdzenia, co stało się przyczyną poronienia. Przede wszystkim może potwierdzić lub wykluczyć wadą genetyczną zarodka. 

Wiedza ta może z kolei pomóc (zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie) pogodzenie się ze stratą - szczególnie w przypadku potwierdzenia takiej wady. Na jej wystąpienie rodzice najczęściej nie mają żadnego wpływu, więc unikną zbędnego obwiniania się o stratę dziecka.

Poza kariotypem poronionego płodu, można też sprawdzić kariotypy rodziców. Takie badanie pozwoli wskazać ewentualne zmiany w genach kobiety lub mężczyzny, które mogły mieć wpływ na wadę zarodka lub uniemożliwić mu prawidłowy rozwój. Da też odpowiedź na pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo na powodzenie kolejnej ciąży. 

Badanie kariotypu może też zasugerować, jakie inne badania dana para powinna wykonać w celu określenia przyczyny poronienia (np. badania pod kątem mutacji związanych z trombofilią wrodzoną) - dlatego dobrze jego wyniki skonsultować ze specjalistą.



TestDNA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama