Reklama

Czym jest zespół podkradania?

Zespół przetoczenia między bliźniętami (ang. Twin-to-twin transfusion syndrome; TTS) zwany też zespołem podkradania to jedno z powikłań, które może pojawić się w ciąży bliźniaczej jednojajowej jednokosmówkowej. Na czym polega?

Nieprawidłowość ta występuje u około 15 proc. nienarodzonych bliźniąt mających połączenia naczyniowe dzięki wspólnemu łożysku i może mieć postać ostrą bądź przewlekłą. Krew, a w konsekwencji też tlen i substancje odżywcze transferowane są wówczas od jednego z bliźniąt do drugiego. W dużym uproszczeniu: jeden z płodów staje się wówczas "dawcą", a drugi "biorcą". Nie ma wówczas możliwości wyrównywania przepływającej krwi, bowiem różnice ciśnień w naczyniach powodują, że przypływ jest wyłącznie jednokierunkowy. "Dawca" z czasem staje się niedożywiony, oddaje zbyt mało moczu, ma zbyt niskie ciśnienie i niedokrwistość.

Reklama

"Biorca" także jest w trudnym położeniu, bowiem nadmiar krążącej krwi obciąża jego serce, co skutkuje nadciśnieniem, pojawia się też policytemia - obecność nadliczbowych krwinek oraz wielowodzie wywołane nadmiernym oddawaniem moczu.

Bliźnięta prawie nigdy nie mają identycznej masy urodzeniowej, ale w tym wypadku wzrastają szczególnie nierównomiernie - zdarza się, że podczas narodzin jedno z dzieci jest o kilogram (lub więcej) cięższe od drugiego. Na szczęście TTTS obecnie można wykryć podczas badania USG i skutecznie leczyć jeszcze w łonie matki za pomocą laseroterapii - dzięki niej możliwe jest zamknięcie połączeń naczyniowych tętnico-żylnych istniejących w łożysku.

Jakie objawy powinny zaniepokoić przyszłą mamę i skłonić ją do wizyty u lekarza? Przede wszystkim nagłe powiększenie się brzucha, a ściślej - jego obwodu. Jeśli stanie się to niemalże z dnia na dzień należy zgłosić się do ginekologa. Alarmujące jest też uczucie "napięcia" lub/i uniesienia brzucha.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bliźnięta | powikłania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy