Reklama

Dlaczego chleb się psuje?

Prawdziwy chleb powinien być wypiekany na zakwasie, dzięki czemu jest smaczniejszy, zdrowszy i nie psuje się tak szybko. Mimo że producenci zapewniają o naturalności ich wyrobów chleb pleśnieje. Dlaczego - zapytał PAP Life szefa kuchni Andrzeja Polana.

- Faktycznie chleb pleśnieje, mimo że mówi się, że jest robiony na naturalnym zakwasie wg starych tradycyjnych receptur. Niestety to nie do końca jest prawda. Prawie nie ma takiej możliwości, żeby kupić dziś gdzieś chleb, którego smak kojarzyłby nam się ze smakiem chleba z dzieciństwa - tłumaczy Andrzej Polan.

Zakwas w chlebach nie jest prawdziwy

- Są chleby o różnych i bardzo fajnych nazwach z wykorzystaniem pięknych ziaren zbóż, czy z kawałkami warzyw. Niestety nawet do nich dodawane jest już coś, co powoduje, że ten chleb szybciej wyrasta i jest puszysty po wypieczeniu.

- To na pewno nie jest prawdziwy zakwas. Mimo że też jest dodawany, to są tam dodawane również inne rzeczy. Właśnie one powodują to, że jak chleb tylko trochę poleży w domu, to za chwilę pojawia się na nim biała pleśń - wyjaśnia znany kucharz.

Reklama

Brak konserwantów powoduje brak pleśni



Inna sytuacja jest w przypadku piernika, który powinno się piec na około miesiąc przed świętami. Dlaczego do momentu konsumpcji w okresie bożonarodzeniowym piernik się nie psuje?

- Na pierniku nie pojawia się pleśń, ponieważ on nie zawiera żadnych konserwantów. Jeżeli pracujemy na dobrej mące, na dobrych przyprawach korzennych i na dobrym miodzie - chociaż kiedyś na sztucznym miodzie też się udawały - to taki piernik nie ma prawa się popsuć - kwituje Andrzej Polan.


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy