Reklama

Dlaczego dieta śródziemnomorska zapobiega nadciśnieniu

Dieta śródziemnomorska pozwala na obniżenie ciśnienia krwi, dzięki łączeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych z warzywami zawierającymi azotyny i azotany.

Tak donosi czasopismo "PNAS". Naukowcy z King’s College London (Wielka Brytania) już wiedzą, dlaczego dieta śródziemnomorska sprzyja walce z nadciśnieniem. Wszystko za sprawą odpowiedniego zestawienia produktów spożywczych, które skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi w organizmie.

Dieta śródziemnomorska pozwala na obniżenie ciśnienia krwi

Często praktykowane w diecie śródziemnomorskiej łączenie nienasyconych kwasów tłuszczowych występujących w oliwie, orzechach, czy awokado z warzywami bogatymi w azotyny i azotany, jak szpinak, seler lub marchewka powoduje powstanie kwasów tłuszczowych z grupą azotową (nitro fatty acids), które hamują działanie enzymu regulującego ciśnienie krwi o nazwie hydrolaza epoksydowa.

Kwasy tłuszczowe z grupą azotową

Reklama

Badacze przetestowali wpływ niniejszej diety na myszach. Genetycznie zmodyfikowane gryzonie, które były odporne na hamowanie hydrolazy epoksydowej, utrzymywały wysokie ciśnienie krwi, pomimo karmienia kwasami tłuszczowymi z grupą azotową. Tymczasem normalne myszy reagowały w tym przypadku obniżeniem ciśnienia.

 

"Wyniki naszego badania pomagają wyjaśnić, dlaczego dieta śródziemnomorska uzupełniana produktami takimi, jak oliwa, czy orzechy, może redukować występowanie problemów układu krwionośnego: wylewów, niewydolności serca i zawałów" - mówi prof. Philip Eaton z King’s College London.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama