Reklama

Dobrze zorganizowany pokój dla przedszkolaka

Wraz z wiekiem dziecka, zmieniają się jego potrzeby. W końcu przychodzi moment, kiedy pokoik niemowlaka ewoluuje w pokój dla przedszkolaka. Jak zagospodarować miejsce w pokoju, żeby pogodzić zabawę i edukacyjne pierwsze kroki?

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno powoli przystosowywać się do nauki oraz pracować nad koncentracją. W końcu niewiele dzieli go od pójścia do szkoły, gdzie nauka stanie się jego obowiązkiem. Dlatego przy aranżacji pokoju dla przedszkolaka wydziel trzy strefy: do nauki, zabawy i spania. Podział może nastąpić poprzez funkcjonalne wyznaczenie wspomnianych stref - wystarczy odpowiednio zaakcentować "celowość" danej przestrzeni. Kolejną ważną kwestią jest zakup biurka, regału na książki oraz łóżka, o ile dotychczas dziecko spało w łóżeczku.

Biurko małego naukowca

Najważniejszym meblem, który pojawia się w pokoju przedszkolnego dziecka, jest biurko. Są zwolennicy wykorzystania małego stoliczka i krzesełka, jednak tę opcję powinniśmy zarezerwować dla kącika zabaw. Biurko da dziecku namiastkę szkoły, a dzięki większemu rozmiarowi zapewni lepszy komfort oraz przestrzeń do rozwijania się.

Reklama

Na biurku powinno znaleźć się miejsce na organizery oraz lampkę. Kredki i ołówki poukładaj w organizerach, ustawionych w zasięgu ręki. Na zeszyty i wszelkiego rodzaju kolorowanki wydziel szufladę w biurku, a jeśli takowej nie ma, dobrym rozwiązaniem są pudełka z wieczkiem. Możesz  ustawić je pod blatem albo na regale obok.

Jeśli chodzi o krzesełko, najlepiej zdecyduj się na model z regulacją wysokości. Dziecko bardzo szybko rośnie, więc takie krzesło posłuży mu na dłużej. Przestrzeń nad biurkiem można z kolei zagospodarować na interaktywne tablice.

Regał dla przedszkolaka

Regał w pokoju dla przedszkolaka zawsze się przyda - z czasem książek będzie przybywać - lepiej zagospodarować wcześniej dla nich miejsce. Dobrym rozwiązaniem będzie stojący regał z kilkoma półkami i fornirowanym blatem. Niski regał będzie gwarantować szybki i łatwy dostęp do książek, kolorowanek i innych materiałów szkolnych. Rzeczy, które chcemy trzymać w bezpiecznej odległości od naszego dziecka najlepiej umiejscowić na niewielkiej, wiszącej półce, gdzie tymczasowo dziecko nie będzie miało dostępu.

Wygodny kącik zabaw

Klocki, piłki i zabawki na całej powierzchni pokoju nie muszą być codziennością. Zakup organizerów i pokazanie dziecku jak układać zabawki, zaoszczędzi Ci później wiele czasu. Pudełka możesz kupić w różnych kolorach, tak żeby każde było przeznaczone na inny rodzaj zabawek. Warto także pomyśleć o przezroczystych organizerach, które są bardzo praktyczne - od razu widzimy, co w danym pudełku się znajduje.

Dywan to obowiązkowy element kącika zabawowego. Zależnie od preferencji, możesz wybrać miękki z długim włosiem albo któryś z cieńszych. Dla alergików polecane są dywaniki z krótkim włosiem, maksymalnie 12 milimetrowym. Łatwiej utrzymać go w czystości, a kurz nie osiada na nim tak jak w przypadku puszystych dywanów.

Umeblowanie z głową Zagospodaruj jedną ścianę na szafę, komodę oraz wspomniany wyżej regał. Wszystko będzie pod ręką, a zaoszczędzona przestrzeń posłuży dziecku do dobrej zabawy. Meble niekoniecznie muszą być pokaźnych rozmiarów - najlepsze wykorzystanie metrażu zapewnią meble na wymiar, które są wprost stworzone do tego typu personalizacji.

Meble na wymiar - garderoba dziecięca wykonana na wymiar wnętrza

Małe ubranka pomieszczą się w mniejszych mebelkach. Na dziecięcą garderobę spokojnie wystarczy dwudrzwiowa szafa. Góra szafy może służyć za schowek. Zbędne bądź rzadko używane przedmioty możesz schować w plastikowych organizerach, szczelnie zamknąć pokrywką i umieścić na szafie. Wciąż będą blisko, ale nie będą zajmować miejsca, które przyda się na potrzebniejsze rzeczy.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: pokój dla dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy