Reklama

Dzieci aktywne fizycznie lepiej się uczą. Tak twierdzą naukowcy

Rezultaty nowego badania przeprowadzonego przez szwajcarskich uczonych mogą zadziwić. Jak się okazuje, aktywni fizycznie uczniowie są nie tylko sprawniejsi od unikających ruchu rówieśników, ale także uzyskują lepsze wyniki w matematyce i języku ojczystym. Jak to możliwe?

Wyniki badania naukowców z Uniwersytetu Genewskiego pokazują, że regularnie podejmowany wysiłek fizyczny nie tylko poprawia naszą sprawność ruchową, ale także intelektualną. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży. Uczeni dowiedli, że dzięki aktywności fizycznej uczniowie lepiej radzą sobie w nauce.

Wysportowane dzieci lepiej się uczą. Tak wynika z badań

Zespół uczonych zaprosił do swojego badania 193 uczniów w wieku od 8 do 12 lat. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać test biegu wahadłowego, a następnie rozwiązać dziewięć zadań z matematyki oraz języka francuskiego, który jest językiem urzędowym szwajcarskiego kantonu Genewa. Zadania obejmowały logiczne myślenie, gramatykę, ortografię i słownictwo. Po przeanalizowaniu wyników, naukowcy odkryli, że istnieje wyraźna korelacja między prawidłowym funkcjonowaniem układów oddechowego i krążenia oraz zdolnościami poznawczymi.

Reklama

Okazało się, że dzieci częściej uprawiające sport osiągały znacznie lepsze rezultaty podczas rozwiązywania zadań z matematyki i języka ojczystego niż ich rówieśnicy, którzy na co dzień stronią od ruchu. 


Marc Yangüez, naukowiec z Uniwersytetu Genewskiego i główny autor badania podkreśla, że wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na funkcje wykonawcze, czyli zestaw procesów poznawczych, które odgrywają istotną rolę w kontroli zachowania. Jak zaznacza badacz, pomagają one dzieciom w osiąganiu lepszych wyników w nauce.

- Istnieją trzy główne funkcje wykonawcze. Pierwsza to hamowanie poznawcze, które pozwala tłumić natrętne lub nieistotne myśli. Druga to elastyczność poznawcza, którą często nazywa się wielozadaniowością. Odnosi się ona do umiejętności elastycznego nawigowania między różnymi zadaniami. Trzecia funkcja to pamięć robocza, czyli zdolność do przechowywania informacji w naszych umysłach i korzystania z nich - wyjaśnia uczony. 


***
Przeczytaj również:

Przemysław Czarnek wypowiedział się o nauce zdalnej. Wiadomo, co ze studniówkami!

Prawidłowa dieta dziecka — o czym mowa w praktyce?

Kot w domu. Jaka rasa będzie najlepsza?

Zobacz również:

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: dzieci | sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy