Reklama

Dzieci lubią się dzielić

Dobrowolne dzielenie się z innymi sprawia dzieciom radość. Wymuszone dzielenie się nie jest już dla nich takie przyjemne – wynika z badania opublikowanego na łamach „Frontiers in Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua (Chiny) wykazali, że dla dzieci w wieku przedszkolnym spontaniczne dzielenie się posiadanymi przedmiotami stanowi znakomity powód do radości. Dzieci nie lubią jednak dzielić się, gdy czują się do tego zobligowane. Sugeruje to, że altruizm jest dla człowieka naturalnym i sprawiającym przyjemność odruchem, a nie konsekwencją wpojonych norm społecznych. 

Dr Zhen Wu i jego współpracownicy podarowali dzieciom w wieku 3 i 5 lat zestawy naklejek. Następnie obserwowali ich zachowanie, zwłaszcza przejawy pozytywnych ekspresji mimicznych (stanowiących miarę zadowolenia), w dwóch warunkach eksperymentalnych. W jednym z nich dzieci czuły się zobowiązane do podzielenia się naklejkami z rówieśnikami (przekonywano je, że powinny tak się zrobić); w drugim same decydowały, czy chcą się podzielić. 

Reklama

Okazało się, że przedszkolaki częściej dzieliły się z innymi dziećmi, gdy czuły się do tego zobligowane, aczkolwiek nie sprawiało im to radości. Z kolei dzieci, które dobrowolnie oddawały swoje naklejki, były z tego faktu bardzo zadowolone - nawet bardziej niż wtedy, gdy zatrzymywały naklejki dla siebie. 

Naukowcy chcą w przyszłości powtórzyć badanie na większej grupie maluchów, a także dokładniej zbadać mechanizm kryjący się za wzbudzaniem motywacji do zachowań altruistycznych.

- Musimy zbadać, jak akt wspaniałomyślności prowadzi do powstania uczucia szczęścia, które napędza z kolei następny akt wspaniałomyślności - mówi dr Wu.

PAP Nauka

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy