Reklama

Dziecko j jego rówieśnicy

Serial „Tygrysek Percy i jego opowieści” (POLSAT JimJam) porusza różne problemy, z którymi mierzą się na co dzień dzieci. Wśród nich m.in. obawa przed nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami czy problemy wywołane zbytnią pewność siebie i narzucaniem zdania innym dzieciom. Psycholog dziecięcy, Katarzyna Scheibe, komentuje te dwie, wydawałoby się, skrajnie różne postawy.

Izolowanie się od grupy rówieśniczej

Duży wpływ na znaczenie izolowania się od grupy rówieśniczej ma to dlaczego dziecko decyduje się trzymać z dala od aktywności grupy. Przyczyny takiego zjawiska oscylują głównie wokół nieśmiałości, lęku i wstydu - wtedy wycofanie stanowi formę chronienia się przed doświadczaniem dużego napięcia emocjonalnego.

Dziecko funkcjonując na uboczu grupy nie naraża się na dynamiczną interakcję i tym samym ponosi mniejsze ryzyko bycia jawnie odrzuconym czy wyśmianym. Jednakże unikanie sytuacji społecznych nie stanowi dobrego antidotum dla lęków.

Przeciwnie - dystansowanie się od grupy utrudnia lub wręcz uniemożliwia otwarcie się na pozytywne kontakty z rówieśnikami, przez co brakuje okazji do przekonania się jak wiele niepokojów i obaw jest wytworem bujnej wyobraźni.

Reklama

To właśnie pozytywny przebieg sytuacji w rzeczywistości ma największą moc korektywną i pozwala dziecku namacalnie się przekonać, że ze strony kolegów i koleżanek nie czeka go krzywda, z którą nie będzie sobie w stanie poradzić.

Może się nawet przekonać o tym jak cennym jest bycie członkiem grupy, jak wiele wsparcia i radości daje wspólne działanie. Nie chodzi o to, by z naciskiem kształtować dziecko na duszę towarzystwa.

Warto natomiast uczyć dziecko jak radzić sobie w sytuacjach społecznych, jak odważać się na otwartość w kontaktach z innymi, by mogło ono czerpać przyjemność z koleżeńskich relacji, a także by umiało obdarzać innych uwagą i serdecznością. To ważna składowa poczucia szczęścia i satysfakcji z życia - cenna inwestycja w pomyślną przyszłość naszego dziecka.  

Narzucanie rówieśnikom swojego zdania

Z pewnością siebie jest tak, że zarówno zbyt małe jak i zbyt duże nasilenie tej cechy stanowi źródło problemów i trudności w codziennym funkcjonowaniu. We wszystkim, także i w tej kwestii potrzebny jest umiar. Paradoksalnie prezentowanie chronicznej niepewności, jak i bałwochwalstwo może być odmienną formą demonstrowania tego samego deficytu u źródeł - przeświadczenia o swojej niskiej wartości.

Jakkolwiek okazywanie nieśmiałości jest działaniem spójnym z deprecjonującym schematem myślenia o sobie, to przerysowane zachwalanie swych atutów stanowić może kompensację odczuwanych braków w sobie. Chęć dominowania jest naturalną pokusą wśród dzieci. Próbują one w ten sposób uzyskać wysoką pozycję w grupie, zwrócić na siebie uwagę, być docenionym i móc jako autorytet kierować działaniami rówieśników.

Zapewne takie liderskie predyspozycje mogą się przydać w przyszłej karierze zawodowej. Warto jednak uważnie obserwować jak odbierane jest dziecko przez najbliższe otoczenie, bowiem etykieta zarozumialca i egoisty może przyczynić się do licznych przykrych doświadczeń i wręcz odrzucenia przez grupę koleżeńską, a to bolesny cios dla mocnego charakteru.

Naturę większości osób cechuje reagowanie oporem, gdy ktoś oschle nam rozkazuje występując z pozycji "lepszego". Tym bardziej warto uwrażliwiać dzieci na wrażenie, które sprawiają na innych swoim zachowaniem i uczyć je jak mądrze korzystać z predyspozycji charakterologicznych.

To wspaniale, że dziecko jest śmiałe i ma wiele do powiedzenia, ale gdy tłamsi przy tym otoczenie, wzbudza zniechęcenie i tym samym odsuwa się od realizacji celów w grupie. Stąd samokontrola, wyczucie i takt to obszary warte kształtowania u swobodnych śmiałków. Pozwoli to na budowanie satysfakcjonujących relacji z otoczeniem. Górowanie nad kimś niestety unieszczęśliwia obie strony kontaktu. 

"Tygryska Percy’ego i jego opowieści" można oglądać codziennie o godz. 08:30 i 19:15, a w dni powszednie także o 13.25 i 17.05 w POLSAT JimJam.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy