Reklama

Dziecko uczy się mówić

Każda z nas niecierpliwie czeka na ten dzień, gdy malec świadomie powie "mama". Nie należy go jednak poganiać, tylko umiejętnie i mądrze wspierać.

Niektóre dzieci wypowiadają świadomie pierwsze słowa jeszcze przed ukończeniem roku. Inne robią to dopiero po drugich urodzinach. - Rozwój mowy zależy od wielu czynników. Dużą rolę odgrywają tu indywidualne cechy dziecka, ale też postawa rodziców, którzy w różny sposób mogą zachęcać malca do mówienia. Moim zdaniem warto to robić już od pierwszych miesięcy - mówi Elżbieta Borsuk-Sorota, pedagog i logopeda. Nie jest to trudne. Wystarczy ciekawie spędzać czas z dzieckiem, poświęcać mu uwagę i unikać drobnych błędów. Oto recepta.

Reagowanie na płacz TAK

W pierwszych miesiącach życia dziecko dużo i często płacze. Choć czasem może nas to trochę irytować, maluszek nie krzyczy, aby popsuć nam humor. Płacz to jedyny sposób, w jaki malec potrafi komunikować się z otoczeniem. Za pomocą łez chce więc nam tylko o czymś powiedzieć, np.: że jest głodny, ma mokro, itp. Ważne jest, by w takich chwilach nie zostawiać dziecka samego na zasadzie, że jak się zmęczy płaczem, to samo się uspokoi. - Zawsze podejdźmy do płaczącego malca i zagadajmy go, np.: "Co się stało? Masz mokro? Poczekaj, sprawdzimy pieluszkę...". To nic, że smyk nam nie odpowie. Jednak w ten sposób przekazujemy mu informację, że troszczymy się o niego oraz że warto mówić - wyjaśnia nasz ekspert. Dzięki temu dziecko szybciej zaczyna kojarzyć, że ilekroć zapłacze, zjawia się mama lub tata z pomocą. To pierwszy krok do udanej komunikacji z ludźmi.

Reklama

Ciągłe ssanie smoczka NIE

Gdy chcemy uspokoić marudzącego maluszka albo pomóc mu zasnąć, smoczek jest niezastąpiony. Jednak prawdą jest, że zbyt długie korzystanie z niego zwiększa ryzyko deformacji zgryzu i powstania wad wymowy. - Dzieje się tak dlatego, że ssanie smoczka osłabia napięcie mięśni warg oraz powoduje niewłaściwą pracę języka. W efekcie dziecko może w przyszłości źle wymawiać poszczególne głoski - mówi logopeda. Dlatego kiedy maluch skończy rok, powinien już rozstać się ze smoczkiem. A zanim tak się stanie, należy używać go tylko wtedy, gdy chcemy uspokoić malca. W innych sytuacjach, np. kiedy smyk się bawi, wyjmijmy mu smoczek z buzi. Nie pozwalajmy też na ssanie go podczas snu.

Rozmawianie z maluszkiem TAK

Aby dziecko nauczyło się wypowiadać pierwsze słowa, musi słyszeć, jak my mówimy do niego. Dlatego już od pierwszych dni życia starajmy się zagadywać maluszka. - Podczas przewijania, kąpieli czy ubierania opowiadajmy dziecku, co w danej chwili robimy. W ten sposób malec przyswaja nowe słowa i uczy się kojarzyć je z konkretnymi obrazami - tłumaczy ekspert. Gdy niemowlę zacznie głużyć (wymawiać g, gli, k), a potem gaworzyć (mówić ma, ta, ba), powtarzajmy za nim takie dźwięki. To zachęci je do naśladowania naszej mowy. Nazywajmy też to, co zwraca uwagę dziecka. - Gdy widzimy, że na spacerze przygląda się psu, powiedzmy: "To jest pies, on szczeka hau, hau" - tłumaczy nasza specjalistka.

Posługiwanie się dziecięcym językiem NIE

Sposób, w jaki mówimy do dziecka, jest wzorem, który smyk będzie naśladował. - Jeśli sami niepoprawnie wymawiamy głoski albo używamy dziecięcego języka, mówiąc np. "a cio to" (zamiast "a co to"), maluch może utrwalić sobie taki wzorzec - ostrzega nasz ekspert. Warto więc mówić poprawnie do dziecka, bez zmiękczania wyrazów i seplenienia. Starajmy się budować proste i krótkie zdania, wypowiadać je powoli i wyraźnie. Ważne jest też, by podczas rozmowy maluszek widział naszą twarz, obserwował ruchy naszych warg oraz mimikę.

Pomysłowe zabawy TAK

Jest wiele możliwości, dzięki którym możemy trenować z dzieckiem aparat mowy. - Dla najmłodszych doskonałe są tzw. zabawy paluszkowe, np.: "Idzie rak nieborak" czy "Sroczka kaszkę warzyła". Zawierają one proste, rymowane słowa, które łatwo zapadają maluszkowi w pamięć - wyjaśnia nasza specjalistka. Okołorocznemu maluchowi możemy zaproponować zabawę w robienie min. Siadajmy z nim przed lustrem i zachęcajmy, by tak jak my szeroko otwierał buzię, uśmiechał się do nas i układał usta do cmokania. Pamiętajmy też o puszczaniu baniek mydlanych i dmuchaniu w rozsypany ryż na stole. To fajne zabawy, a zarazem świetne ćwiczenia oddechowe, wspomagające rozwój mowy.

Czytanie książeczek TAK

Im wcześniej zaczniemy oswajać dziecko z literaturą, tym większe szanse, że szybciej wypowie pierwsze słowa. Oglądajmy z nim książeczki z obrazkami. Opowiadajmy i pokazujmy palcem, co widać na każdej stronie, np. "To jest auto. Ono robi brrrum, brrrum". Dzięki temu smyk zacznie kojarzyć przedmioty z ilustracji ze słowami albo ich dźwiękami. Warto też czytać maluchowi. - Na początek dobre są krótkie, rymowane wierszyki. Nawet malutkie dziecko potrafi skupić na nich uwagę. Ich rymy wpadają w ucho, dlatego malec może je zapamiętać i powtórzyć. W ten sposób poszerza słownictwo - mówi logopeda.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy