Reklama

FAS stanowi ciągłe zagrożenie

​W ciąży nie wolno pod żadnym pozorem spożywać alkoholu. Zmiany, jakie zachodzą w fizjologii dziecka są nieodwracalne. Mimo apeli specjalistów i rosnącej świadomości społecznej, ciągle aż sześć procent kobiet w Polsce pije w ciąży.

Czym jest FAS?

FAS to skrót od angielskiego określenia fetal alcohol syndrome, czyli alkoholowy zespół płodowy. Jest to zespół chorobowy, który jest wynikiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Eksperci i lekarze zgodnie podkreślają, że FAS jest nieuleczalny, jednak można go prosto uniknąć. Wystarczy nie pić alkoholu w ciąży. Wskazana jest kompletna abstynencja, bo nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, jaką można wypić będąc w ciąży. Nawet jeden kieliszek wina niesie za sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów.

Jak alkohol wpływa na płód?

Spożyty przez przyszłą mamę alkohol trafia do krwiobiegu dziecka przez pępowinę i pozostaje w nim znacznie dłużej. Wszystko dlatego, że nie może zostać wydalony z moczem czy z wydychanym powietrzem. Oddziałując na rozwijający się płód, alkohol zaburza dwa niezwykle ważne procesy - namnażania komórek nerwowych i ich migracji na właściwe miejsca w organizmie. Alkohol przyspiesza starzenie się komórek i spowalnia proces ich podziału. W rezultacie znacząco spada liczba prawidłowo rozwiniętych komórek nerwowych, które stanowiłyby podstawę ośrodkowego układu nerwowego płodu. Niewłaściwe rozmieszczenie tych, którym udało się prawidłowo rozmnożyć, może prowadzić do nieprawidłowości w strukturach mózgowych dziecka.

Reklama

Objawy FAS

Alkoholowy zespół płodowy jest najczęściej rozumiany, jako ciężkie upośledzenie intelektualne dziecka. Zaburzone są wyższe emocje, sen, a nawet morfologia. Jednym z widocznych objawów, które mogą wskazywać na FAS jest tzw. "zdziwiony" wyraz twarzy noworodka. Poza układem nerwowym, upośledzeniu ulegają też inne narządy. Uszkodzeniu mogą ulec m.in. ośrodki pamięci krótko- i długotrwałej, oddychania, pamięci dźwiękowej i wielu innych.

Mózg dziecka z FAS odbiega rozmiarami i strukturą od mózgu jego rówieśników. Co więcej, od pierwszych chwil życia, wykazuje zaburzenia charakterystyczne dla osób uzależnionych od alkoholu. Dziecko z FAS jest skazane na szereg zaburzeń neuronalnych i psychosomatycznych.

Nie ma bezpiecznej dawki

Raz jeszcze podkreślmy, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, jaką może przyjąć kobieta w ciąży. Badania wykazują, że nawet jednorazowe wypicie alkoholu w tym okresie może prowadzić do pełnoobjawowego FAS. Tymczasem aż 6 proc. Polek przyznaje, że piło alkohol w ciąży. Do tego 15 proc. uznaje, że spożywanie alkoholu rzadziej niż raz w miesiącu nie ma negatywnego wpływu na dziecko. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: FAS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy