Reklama

Genodieta - dieta szyta na miarę

Poszukujemy coraz to nowych diet, które pomogą nam uzyskać perfekcyjną figurę, a przy tym zachować organizm w dobrej kondycji. Jednym z najnowszych odkryć w dziedzinie dietetyki jest genodieta.

- Genodieta to sposób odżywiania dostosowany do profilu genetycznego. Wpływ genów na siebie powoduje, że nasz organizm pracuje w określony sposób i ma zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze lub też wymaga unikania niektórych z nich. Takie dostosowanie jadłospisu pozwala zachować nam świetną formę i zdrowie - wyjaśnia dietetyk Agnieszka Piskała.

Zanim dieta, testy genetyczne

Dieta układana jest indywidualnie i wedle potrzeb organizmu. Zanim zostanie ułożony plan żywieniowy niezbędne jest wykonanie testów genetycznych, które są dość kosztowne. Jak informuje Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia Nestle oraz koordynatorka III edycji projektu NHW, ceny testów wahają się od tysiąca złotych za podstawowy test polimorfizmu genów związanych z metabolizmem węglowodanów i tłuszczy kosztuje do nawet 3, 5 tys. zł.

Reklama

- Testy polegają na pobraniu nabłonka z wewnętrznej strony policzka przy pomocy specjalnej szczoteczki i poddaniu go laboratoryjnej analizie. Nie ma też obostrzeń wiekowych dotyczących takich testów. Są na tyle bezpieczne, że mogą być wykonywane nawet u bardzo malutkich dzieci - tłumaczy Piskała.

Droga dieta, ale bardzo bezpieczna


Choć koszty są ogromne dietetyk zwraca uwagę na to, że taka spersonalizowana dieta pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych, które są zapisane w naszym DNA.

- Choćby cukrzycy, ale też miażdżycy czy alergii. Jej stosowanie może zapobiegać nawet nowotworom czy udarom. Ponadto, testy pozwalają określić predyspozycje do uprawiania określonych sportów. Genodieta - co istotne - ma wpływ też na kontrolowanie masy ciała - podkreśla specjalistka.

Genodieta jest bardzo skuteczna

Dietetyk przyznaje, że taka forma dopasowania diety, jest skuteczna w walce z nadwagą, ponieważ, jak wyjaśnia specjalistka, genodieta identyfikuje różne warianty kodu DNA.

- Wpływają one na naszą zdolność przetwarzania tłuszczów i cukrów, co pozwala na wykrycie produktów spożywczych sprzyjających osiągnięciu optymalnej wagi bez efektu jo-jo. Z punktu widzenia pracy dietetyka uważam, że testy DNA ułatwiają dobór planu żywieniowego i są ogromnym ułatwieniem - przekonuje.

- Dzięki nim nie błądzimy po omacku i wiemy czego w diecie układanej dla danej osoby unikać. Ale taka wiedza jest również przydatna każdemu człowiekowi. Bardzo często stosujemy diety odchudzające, ćwiczymy, a efektów nie widać. I tutaj pomocne są właśnie te badania - dzięki nim dowiemy się, co jeść, by nasze starania o szczupłą sylwetkę były efektywniejsze - podsumowuje specjalistka.


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: geny | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy