Reklama

Imhotep

Imhotep to imię najsłynniejszego lekarza i architekta starożytnego Egiptu. To on miał odpowiadać za projekt pierwszej piramidy, a także za genialne osiągnięcia tamtejszej medycyny. W wydanej przez Galaktę grze noszącej jego imię, gracze skupiają się na budowaniu monumentalnych obiektów nad Nilem.

Gra została opracowana przez cenionego twórcę, Phila Walkera-Hardinga i była nominowana do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres. Imhotep jest grą prostą do opanowania, ale trudną do perfekcyjnego opanowania. Im więcej się w nią gra, tym więcej odkrywa możliwości, co zachęca do ponownej zabawy.

Statki na wodę

Podczas zabawy gracze umieszczają kamienne bloki, reprezentowane przez starannie wykonane drewniane sześciany w różnych kolorach, na łodziach. Te poruszają się między przystanią, a placem budowy, gdzie powstają starożytne cuda architektury. Zwycięzcą będzie ten gracz, który zdobędzie najwięcej punktów za swoje bloki budowlane po sześciu turach gry.

Reklama

Rozgrywkę urozmaicają karty, które określają, jakie statki będą oddane do dyspozycji graczy. Te różnią się ładownością, co dodatkowo utrudnia zabawę. Każdy z graczy może w swojej turze wykonać jedną z czterech czynności: dobrać kolejne kamienie, dołożenie kamienia na wybrany statek, wysłanie statku do portu lub zagranie karty targowiska. Te ostatnie wpływają pozytywnie na postęp budowy. Runda kończy się, gdy wszystkie statki dopłyną do portu.

Budowanie

Budowle tworzy się na różne sposoby. Czasem zdobycie punktów zależy od kolejności bloczków, czasem od wysokości wież, a czasem od długości grupy bloków danego koloru. Trzeba się czasem nieźle nagimnastykować, aby zdobyć punkty i nie dać wymanewrować innym graczom.

Proste zasady, wiele możliwości

Opanowanie podstaw rozgrywki nawet młodszym graczom zajmuje niewiele czasu. Trochę trudniej robi się przy próbie zrozumienia zasad punktowania, ale i tu po kilku rozgrywkach nie ma już większych problemów. W sumie w grze jest aż osiem monumentów, zatem jest z czego wybierać i jak się bawić.

Eleganckie wykonanie

Galakta przyzwyczaiła nas już do wysokiego poziomu edytorskiego swoich produkcji. Nie inaczej rzecz się ma z Imhotepem. Pięknie zilustrowane, przestronne pudełko z grubego kartonu, kryje w sobie wszystkie potrzebne elementy. Jest na tyle duże, że nie ma problemu z ich rozmieszczeniem. Instrukcja jest czytelna i przejrzysta. Raczej nie powinna sprawiać graczom specjalnych problemów.

Imhotep to zajmująca gra dla 2 do 4 graczy. Podany na pudełku wiek graczy (od 10 lat) nie jest raczej na wyrost. Młodsi zawodnicy mogą mieć trochę kłopotów z przyswojeniem zasad punktacji. Nie zmienia to faktu, że Imhotep jest tytułem, przy którym może się bawić cała rodzina. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gry planszowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy