Jak dobrać zabawki dla dziecka w zależności od wieku i potrzeb malucha?

Zabawki towarzyszą dzieciom od dnia ich narodzin. Dorośli kupując je kierują się bardzo różnymi pobudkami. Wybierają najładniejsze lub takie, które sprawią radość malcowi. Część z nich zastanawia się też czy wybrana zabawka jest odpowiednia dla dziecka i czy będzie spełniała jego potrzeby. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania idealnych zabawek dla dzieci w różnym wieku.

materiały promocyjne partnera

Noworodki i niemowlęta

Podczas kupowania zabawek dla najmłodszych dzieci należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Powinno się wybierać zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej pierwszego roku życia oraz sprawdzić, czy posiadają wszystkie wymagane atesty. Każda zabawka sprzedawana w Polsce na opakowaniu musi mieć CE, który oznacza, iż spełnia wszystkie normy unijne przewidziane dla tego typu produktów. Niektóre zabawki posiadają również atesty nadawane przez polskie instytucje. Wśród nich najczęściej spotykane są Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Warto pamiętać, że większość niemowląt wkłada do buzi, wszystko, co ma pod ręką, a tym samym zabawki przeznaczone dla nich powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Pluszaki z długimi włosami, choć śliczne nie są najlepszym wyborem.

Zabawki dla najmniejszych dzieci powinny być nie tylko bezpieczne, ale także spełniać rolę edukacyjną. Pierwszy rok życia to ogromny skok rozwojowy u dzieci. Noworodki są zupełnie niesamodzielne, nie potrafią poruszać się a żadne z ich działań nie jest wykonywane rozmyślnie. Roczny malec potrafi już samodzielnie siedzieć, raczkować a nawet chodzić. Zaczyna sam jeść a także podejmuje pierwsze decyzje np. wybiera z talerza tylko ulubione składniki. Wielu malców ma swoją ulubioną przytulanką, bez której nie potrafi zasnąć. Niejeden szkrab bawi się też swoimi pierwszymi klockami i uczy się pierwszych słów przy pomocy interaktywnych zabawek takich jak np. Garnuszek na klocuszek. Podczas wybierania zabawek dla tak małych dzieci warto postawić na zabawki interaktywne, które uczą mówienia, rozpoznawania kolorów i kształtów.

Dzieci do 3 lat

Zabawki dla dzieci nieco starszych powinny również spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Na opakowaniu musi być oznaczenie określające wiek dziecka mogącego się nimi bawić. Ponadto muszą się tam znaleźć również informacje o wymaganych certyfikatach bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku zabawek dla niemowląt wymagane jest oznaczenie CE. O dodatkowym bezpieczeństwie mogą świadczyć symbole wcześniej wymienionych polskich certyfikatów. Warto też pamiętać, że dzieci chętnie majstrują przy swoich zabawkach. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby po rozłożeniu ich na części, poszczególne elementy były na tyle duże, by dziecko nie mogło połknąć. Ponadto zabawki lub ich elementy składowe nie powinny też posiadać ostrych krawędzi mogących doprowadzić do skaleczenia.

Dzieci do 3. roku życia intensywnie poznają świat. Bardzo lubią poznawać nowe kolory, faktury i dźwięki. Z drugiej strony mogą godzinami powtarzać te same czynności i za każdym razem okazywać niezwykły entuzjazm z wykonania postawionego przez rodziców zadania. Dziecko w tym wieku warto wyposażyć w pierwsze klocki. Wartym polecenia jest Pudełko z serduszkiem Lego Duplo. Jest to duży zestaw klocków uniwersalnych pozwalający szkrabowi stworzyć swój własny świat. Z biegiem czasu można dokupować kolejne zestawy tematyczne związane z nowymi zainteresowaniami szkraba.

Przedszkolaki

Bezpieczeństwo zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym postrzegane jest już inaczej niż dla dzieci mniejszych. Większość przedszkolaków nie gryzie już wszystkiego, co jest pod ręką. Większym zagrożeniem są elementy mogące doprowadzić do skaleczenia. Dlatego zabawki dla dzieci w tym wieku powinny być wykonane z certyfikowanych materiałów. Muszą posiadać unijne oznaczenie CE. Ponadto w przypadku zabawek wykonanych z tkanin warto zwrócić uwagę czy mają certyfikat OEKO-TEX świadczący o tym, że wykorzystany do ich wykonania materiał jest bezpieczny dla człowieka i środowiska. Przedszkolaki bardzo chętnie bawią się materiałami plastycznymi takimi jak plastelina, ciastolina czy piasek kinetyczny. Wybierając zabawki dla dzieci przedszkolnych należy zwrócić uwagę na ich skład chemiczny. Zdarza się bowiem, że zawierają w sobie ftalany, PVC czy ołów.

Dzieci w wieku przedszkolnym coraz bardziej cenią sobie zabawę z rówieśnikami. Dlatego też warto wybierać zabawki umożliwiające wspólne spędzanie czasu. Każdy malec powinien mieć zabawki do zabawy na dworze takie jak piłka czy zestaw zabawek do piaskownicy. Poza zabawkami, którymi można bawić się w ogrodzie lub na placu zabaw dziecko musi mieć też zabawki, którymi może bawić się z kolegami w domu. Do wspólnej zabawy nadają się przede wszystkim klocki. Młodsze przedszkolaki cenią sobie Lego Duplo nawiązujące tematycznie do ich ulubionych bajek, natomiast dzieci starsze wolą zestawy klocków Lego Technic lub Lego City. Poza klockami w domu każdego przedszkolaka powinny znaleźć się również gry planszowe, w które może zagrać z kolegami z pomocą rodziców. Obecnie dostępne są setki gier o różnej tematyce i różnym stopniu trudności, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dzieci w wieku szkolnym

O bezpieczeństwie zabawek dla dzieci w wieku szkolnym już się nie mówi tak dużo jak w przypadku niemowląt czy przedszkolaków. W wypadku uczniów niebezpieczeństwo związane z połknięciem elementów zabawki czy skaleczeniem się nią jest znacznie mniejsze niż u maluchów. Dzieci powyżej 7. roku życia są bardziej ostrożne podczas zabawy i rzadziej dochodzi do wypadków związanych z korzystaniem z zabawek. Mimo wszystko warto sprawdzić czy kupowane zabawki posiadają certyfikat CE. Jeśli do wyboru jest kilka podobnych produktów, przy czym niektóre mają Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub/ i Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny to najlepiej wybrać właśnie te z certyfikatem.

Obecnie dzieci w wieku szkolnym najchętniej korzystają nie z zabawek, a raczej z urządzeń elektronicznych. Bardzo często najlepszymi zabawkami są telefony komórkowe i konsole do gier. Warto jednak zadbać o to, by pociechy nie spędzały czasu wyłącznie przed monitorem. Aby temu zapobiec należy postawić na zabawki, które służą nie tylko zajmowaniu wolnego czasu, ale również rozwijają zdolności dziecka. Wśród zabawek godnych uwagi są różnego rodzaju zestawy plastyczne i techniczne. Samodzielne stworzenie obrazu w technice diamond painting lub zbudowanie modelu statku czy samolotu to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim trening cierpliwości i dokładności. Warto także wyposażyć dziecko w gry planszowe. Jeśli prosta planszówka nie jest dla niego atrakcyjna można postawić na gry łączące w sobie karty, plansze, pionki i elektronikę. Wartą uwagi jest gra Alchemicy, która poza mnóstwem analogowych elementów wymaga korzystania ze specjalnej aplikacji.

Zabawki dla dzieci mają wiele funkcji. Poza zapewnieniem zajęcia w wolnym czasie wspierają również rozwój dziecka na wszystkich etapach jego życia. Ponadto wiele zabawek pomaga dzieciom w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Ważne jest jednak, aby zabawki kupowane dla dzieci były bezpieczne i dostosowane do ich wieku.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy