Reklama

Jak odstawić dziecko od piersi

Poznaj trzy strategie, dzięki którym bez stresu i łez uda się „pożegnać” dziecku z mlekiem mamy.

Wiele mam ma dylemat, jaki wiek dziecka jest najlepszy, by zakończyć karmienie piersią. Specjaliści uważają, że nie ma idealnego momentu. Powinna być to naturalna decyzja - i mamy, i dziecka.

Maluszka należy odzwyczajać od piersi stopniowo, rezygnując z kolejnych karmień. Szkrab potrzebuje zwykle 2-3 tygodnie, by oswoić się z nową sytuacją. Odpowiednio wcześniej trzeba także wybrać mleko modyfikowane. Jest kilka jego rodzajów. Decyzję, które podawać, podejmij z pediatrą. Lekarz dobierze właściwą mieszankę do potrzeb, zdrowia i wieku dziecka.

Dzieciom zdrowym, które skończyły 6. miesięcy można podawać mleko następne z cyfrą 2. Po 1. roku - mleko junior (1+ lub 3), a dla 2-latka mleko junior oznaczone jako 2+ lub 4 (oznaczenie zależy od producenta).

Reklama

Niemowlę po 6. miesiącu

Dawaj poczucie bezpieczeństwa

1. Ssanie piersi to nie tylko zaspokajanie głodu, ale też niezwykła bliskość, więź między mamą a dzieckiem. Wiele dzieci traktuje pierś mamy jak naturalną przytulankę, ukojenie. Dlatego musisz zrobić wszystko, by odstawianie od piersi nie kojarzyło się maluchowi z utratą mamy i jej ciepła.

Ważne dla mamy

Zapewnij maleństwu jeszcze większą dawkę czułości i pieszczot niż dotychczas. Przytulaj je, nie żałuj buziaków, kołysz w ramionach.

Warto wiedzieć: Jeśli dziecko stało się marudne, nerwowe, ssie palec, róg poduszki, to sygnał, że nie zaakceptowało całkiem rozstania z piersią. Gdy nic się nie zmienia, warto poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego.

Wybierz odpowiedni moment

2. Każda zmiana jest stresująca. Dotyczy to też pożegnania się z piersią mamy. Dlatego postaraj się, by odstawianie od niej nie odbywało się, kiedy maluszek przeżywa jakieś inne stresujące wydarzenie, np. wyrzynanie się zęba, adaptację w żłobku. Wybierz moment, gdy szkrab będzie i zdrowy, i zrelaksowany.

Ważne dla mamy

Jeśli głównym powodem rezygnacji z karmienia naturalnego jest twój powrót do pracy, nie czekaj na "ostatni dzwonek". Przyzwyczajaj malucha do butelki już kilka tygodni wcześniej. Rób to stopniowo, zaczynając od jednego posiłku w ciągu dnia, potem następnego.

Warto wiedzieć: Najmniej korzystne pory na rezygnowanie z pojedynczych karmień to poranek (pierwsze karmienie), popołudnie (po drzemce) i wieczorem (przed snem). Gdy zaczynasz podawać butelkę, dziecko nie powinno być zbyt głodne. Może nie mieć cierpliwości i ochoty na eksperymenty.

Oswajaj z nowymi smakami

3. Gdy maluch skończył 6 miesięcy, mleko z piersi stopniowo zastępuj nie tylko mlekiem modyfikowanym, ale i innymi pokarmami. Mleko mamy czy modyfikowane dla 7-miesięcznego smyka staje się tylko jednym z elementów diety. Z każdym miesiącem powinnaś powoli rozszerzać dietę dziecka.

Ważne dla mamy

Gdy widzisz, że maluch znów chętnie przystawiłby się do piersi, zaproponuj mu coś smacznego do jedzenia. Możesz najpierw dać atrakcyjne, kolorowe opakowanie do rączek, aby zachęcić dziecko do zabawy i spróbowania nowego smaku. Podawaj pierwsze zupki, kaszki, jogurciki. Są wzbogacone niezbędnymi dla niemowląt witaminami i minerałami.

Warto wiedzieć: Gotowe posiłki muszą być żywnością specjalnie przeznaczoną dla niemowląt, dopasowaną do wieku malucha. Dziecko, które nie skończyło roku, nie powinno jeść tych samych produktów, co dorośli.

Gdy maluszek skończył rok

Zastosuj sprytne sztuczki

1. Gdy smyk domaga się piersi poza porą posiłku, nie jest głodny, tylko raczej znudzony, wybierz się z nim na spacer lub zajmij go jego ulubioną zabawą. Budowanie wieży z klocków, czytanie, baraszkowanie na podłodze pomoże odwrócić uwagę od piersi.

Ważne dla mamy

Organizuj pory rodzinnych posiłków tak, by pokrywały się z czasem karmienia malucha. Gdy usiądzie przy stole razem z rodzicami, rodzeństwem, łatwiej zapomni o przystawieniu do piersi.

Warto wiedzieć: Jeśli rezygnujesz z nocnych karmień, a szkrab budzi się w nocy, bierz go do swojego łóżka i podawaj butelkę z mlekiem czy wodą.

Ogranicz dziecku dostęp do piersi

2. Stare babcine sposoby, jak smarowanie brodawek solą, gencjaną, sokiem z cytryny czy bandażowanie piersi, choć mogą być skuteczne, niekoniecznie są przyjemne.

Ważne dla mamy

Noś bluzki z zabudowanym dekoltem, za który nie będą mogły szybko wędrować małe rączki. Zimą sprawdzi się golf czy sukienka wkładana przez głowę.

Warto wiedzieć: Kilkudniowy wyjazd, wychodzenie z domu w porze karmienia to zbyt drastyczne metody. Maluch mógłby czuć się odrzucony, przeżywałby podwójny stres - nie ma mamy i mleka.

Bądź spokojna, ale stanowcza

3. Jeśli dziecko płacze i protestuje, gdy nie chcesz przystawić go do piersi, zachowaj spokój i nie ulegaj, nawet jeśli będzie ci szkoda dziecka. Przytul je, przeczekaj złość, bunt.

Ważne dla mamy

Najtrudniej może być odstawić dziecko od ssania piersi wieczorem. Dlatego z tego karmienia zrezygnuj na końcu.

Warto wiedzieć: Bądź konsekwentna. Nie możesz jednego wieczora karmić, a drugiego nie. Maluch będzie zdezorientowany, a ty zła na siebie.

Gdy dziecko ma dwa latka

Rozmawiaj i tłumacz sytuację

1. W tym wieku ssanie piersi wynika bardziej z przywiązania emocjonalnego do mamy niż z potrzeb fizjologicznych. Dlatego musisz być delikatna, kończąc karmienie. Pamiętaj, że 2-latek sporo już też rozumie.

Ważne dla mamy

Wytłumacz dziecku, że jest już duże, ma ząbki i je już wiele "dorosłych" dań , że takie duże dzieci nie ssą piersi lub że mleko mamy się już skończyło.

Warto wiedzieć: Jedna taka rozmowa może nie wystarczyć. Ważne, by cierpliwie i z humorem to dziecku tłumaczyć.

Zaproponuj miłą rekompensatę

2. Po odstawieniu od piersi smyk może szybko zapomnieć o mleku mamy i sam ci powie, że go już nie potrzebuje. Ale może być też smutny, nieszczęśliwy i zniechęcony. Przeżywać odstawienie jako pewną stratę. Jeśli tak jest, staraj się ukoić ten smutek.

Ważne dla mamy

Wymyśl, co fajnego możecie razem zrobić, gdy dziecko zatęskni za karmieniem piersią albo pozwól dziecku samodzielnie wybrać zabawę i zróbcie to razem.

Warto wiedzieć: Możesz podarować dziecku specjalną przytulankę - pocieszankę, by ukoiła żal, kiedy zatęskni do piersi.

Zaangażuj tatę do karmienia

3. Wkroczenie taty do "akcji" to często bardzo skuteczna strategia. Jeśli do tej pory oprócz piersi głównie ty karmiłaś dziecko butelką, kubeczkiem czy łyżeczką, warto to zmienić. Niech podawanie jedzenia nie kojarzy się dziecku wyłącznie z mamą.

Ważne dla mamy

Dwulatek wie już, że tata nie ma piersi, więc nie będzie wymuszał od niego jej podania. A ty w tym czasie możesz stopniowo znikać z zasięgu wzroku dziecka.

Warto wiedzieć: Jeśli maluch będzie wołał mamę, a ty nie ulegniesz, po kilku dniach na pewno zaakceptuje sytuację.


Olga Kamińska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy