Reklama

Jak pielęgnować maleństwo?

Opieka nad noworodkiem obejmuje niezwykle specyficzne zabiegi pielęgnacyjne. Przyszli rodzice powinni się do nich przygotować o wiele wcześniej.

Należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy. Ale też samemu nauczyć się, jak postępować z maleństwem.

Przewijanie

Noworodek oddaje mocz nawet kilkanaście razy na dobę, a stolec kilka razy na dobę (często po każdym karmieniu). Skóra okolicy pieluszkowej narażona jest więc na kontakt z drażniącym moczem i kałem. Dlatego by uniknąć odparzeń, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry tej okolicy ciała.

Jeśli używasz pieluszek tetrowych, powinnaś zmieniać je za każdym razem, gdy dziecko odda mocz lub stolec. Jeśli używasz pieluszek jednorazowych, zwykle pochłaniających wilgoć, możesz je zmieniać co 3-4 godziny. Do mycia możesz użyć jednorazowych chusteczek, zwilżonej pieluchy lub ręcznika. Niektóre chusteczki nasączone są dodatkowymi substancjami, które mogą podrażniać skórę maluszka - dlatego obserwuj swoje dziecko, jeśli zauważysz zaczerwienienie na skórze, zrezygnuj ze stosowania chusteczek nawilżonych, a w zamian zastosuj do mycia pieluchę zwilżoną w wodzie.

Reklama

Przygotuj wcześniej potrzebne ci rzeczy - przewijak ułóż w dogodnym miejscu, połóż na nim pieluszkę tetrową lub flanelową, żeby nie kłaść dziecka bezpośrednio na zimnej ceratce przewijaka. Przygotuj też chusteczki nawilżone, lub gaziki i czystą ciepłą wodę do przemycia zabrudzonej skóry, krem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej, czystą pieluszkę i ewentualnie czyste ubranko. Wszystkie te rzeczy miej w zasięgu ręki (blisko przewijaka) żebyś nie musiała zostawiać maleństwa podczas przewijania.

Połóż dziecko na przewijaku, rozepnij pieluszkę i sprawdź jej zawartość. Jeśli dziecko zrobiło kupkę, wytrzyj pupę czystym kawałkiem pieluszki, następnie złóż brudną pieluszkę zabrudzeniem do środka. Przy użyciu chusteczek oczyść dokładnie skórę okolicy pieluszkowej, pośladki i wszystkie fałdki.

Bardzo ważne jest, by u dziewczynek przemywać skórę okolicy pieluszkowej od przodu do tyłu. Zapobiega to zanieczyszczeniu kałem przedsionka pochwy i ujścia cewki moczowej, a tym samym rozwojowi infekcji dróg moczowych. Dziecka nie należy unosić za nóżki, ale delikatnie obrócić na bok, przemyć pośladki i podłożyć czystą pieluszkę.

Po dokładnym umyciu nasmaruj skórę okolicy pieluszkowej kremem pielęgnacyjnym. Możesz też pozwolić dziecku poleżeć chwilę z niezapiętą pieluchą. Jeśli przewijasz noworodka, który ma jeszcze kikut pępowiny, zawiń brzeg pieluszki tak, by kikut pozostał odsłonięty.

Kąpiel

Przed kąpielą najlepiej przygotować wszystkie niezbędne rzeczy: wanienkę, mydełko, myjkę, gaziki lub płatki do przemywania oczu, ręcznik kąpielowy, czystą pieluszkę i ubranka. Należy zadbać by temperatura w pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko była optymalna. Do wanienki nalej niewiele wody - powinna przykrywać dziecko do połowy. Wanienkę ustaw na stabilnym podłożu, by się nie wywróciła podczas kąpieli. Sprawdź, czy temperatura wody jest odpowiednia. Noworodki i niemowlęta należy kąpać w temperaturze 33-34 stopni.

Wkładając dziecko do wanienki jedną ręką podtrzymuj mu bark, plecy i główkę, drugą możesz myć i opłukiwać maluszka. Początkowo, zanim nabierzesz wprawy, możesz też namydlić dziecko na przewijaku, a następnie opłukać w wanience. Do kąpieli używaj mydełka lub płynu do kąpieli przeznaczonego specjalnie dla noworodków i niemowląt od pierwszych dni życia. Kosmetyki używane przez dorosłych mogłyby podrażnić jego delikatną skórę.

Co z włoskami?

Główkę wystarczy umyć mydełkiem lub płynem do kąpieli, nie trzeba używać szamponu. Włoski wystarczy myć raz lub dwa w tygodniu, jeśli główka bardzo się nie brudzi.

Po wyjęciu dziecka z wanienki otul je dokładnie ręcznikiem i delikatnie osusz. Główkę możesz wyszczotkować specjalną szczoteczką z miękkim włosiem. Skórę okolicy pieluszkowej posmaruj kremem pielęgnacyjnym, załóż czystą pieluszkę i czyste ubranko. Jeśli Twoje maleństwo boi się wody, przyzwyczajaj je stopniowo do kąpieli - początkowo możesz je myć mokrym ręcznikiem, pomału oswoi się z wodą. Pamiętaj, by nie zostawiać dziecka samego w wodzie.

Czyszczenie noska i uszu

Aby oczyścić uszka możesz użyć brzegu pieluszki, płatków bawełnianych lub patyczków kosmetycznych. Pamiętaj, że patyczków nie wolno wkładać do przewodu słuchowego! Wystarcza, gdy patyczkiem delikatnie oczyścisz małżowinę uszną i samo ujście przewodu słuchowego zewnętrznego. Jeśli dziecko ma wydzielinę w nosku można ją odessać za pomocą gumowej gruszki lub używając specjalnego urządzenia.

Przemywanie oczu

Czystym gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie przetrzyj oczka dziecka ruchem od skroni ku noskowi. Jeśli zauważysz zbierającą się ropną wydzielinę na rzęsach lub w kącikach, konieczna będzie wizyta u okulisty. Zwilżoną w wodzie myjką przetrzyj delikatnie całą buzię maluszka.

Paznokcie

Paznokcie najlepiej obcinać po kąpieli, gdy nieco zmiękną. Do obcinania paznokci możesz użyć specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcami lub obcążków. U rączek paznokcie obetnij na półokrągło, u stóp - na prosto. Paznokcie wystarczy obcinać co 3-4 dni.

Pielęgnacja kikuta pępowiny

Kikut pępowiny u noworodka może być wrotami infekcji, dlatego należy go traktować jak gojącą się ranę. Zwykle odpada między 5. a 15. dniem życia noworodka. Obecnie nie zaleca się stosowania 70% alkoholu czy fioletu goryczki do przemywania pępka. Przyjmuje się zasady suchej pielęgnacji - wystarcza mycie czystą woda i dokładne osuszenie. Pieluszki trzeba podwijać tak, by kikut pępowiny miał dostęp powietrza. Można go okryć jałowym gazikiem lub pozostawić nieosłonięty - najważniejsze by był zawsze czysty i suchy.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to pojawiające się na skórze główki dziecka żółtawe łuski. Przyczyną ich powstania są przejściowe zaburzenia czynności gruczołów łojowych. Nie należy ich zdrapywać!!! Żeby je usunąć, należy je zmiękczyć, używając oliwki lub wazeliny, a następnego dnia dokładnie umyć główkę dziecka i czesać szczoteczką.

Gdy pojawią się pierwsze ząbki?

Do czasu pojawienia się pierwszych ząbków jamę ustną maluszka możesz oczyszczać z resztek pokarmu przy użyciu gazy lub tetry nawiniętej na palec i zwilżonej w przegotowanej wodzie. Czynność tę wykonuj wieczorem, przed położeniem maluszka do snu. W momencie, gdy pojawią się pierwsze ząbki, myj je odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów dla niemowląt. Ponieważ małe dziecko nie umie płukać buzi wodą, ani wypluwać pasty, musisz po umyciu usunąć resztki pasty przy użyciu wilgotnej gazy nawiniętej na palec.

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy