Reklama

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Według badań 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia. Jak zatem rozmawiać z dziećmi o alkoholu, aby nauczyć je odpowiedzialnych postaw?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w edukacyjnym przewodniku dla rodziców stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom w ramach kampanii Trzymaj Pion, realizowanej przez Grupę Żywiec.

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Bardzo często dlatego, że rodzice zbyt długo zwlekają z jej podjęciem. Tymczasem dobre przygotowanie do takiej dyskusji pozwoli zbudować wyjątkową relację i postawić jasne granice, które w przyszłości chronią je przed nierozsądnymi decyzjami.  Chcąc pomóc rodzicom w osiągnięciu tego celu oraz w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom wraz z gronem ekspertów z różnych dziedzin (specjalistów m. in. z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów i wychowawców na co dzień pracujących z młodzieżą) opracowało edukacyjny przewodnik, który pomaga rodziców odpowiedzieć na pytanie: Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Reklama

Według ekspertów podstawą sukcesu jest kilka prostych zasad:

1. Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu

2. Zbuduj dobrą relację z dzieckiem

3. Określ swoje oczekiwania i zasady

4. Naucz dziecko reagować na presję rówieśników

5. Dawaj przykład swoim zachowaniem

- Trzeba zrobić wszystko, żeby "władować" jak najwięcej miłości, empatii do relacji. Jeśli relacja między dorosłym a dzieckiem jest zdrowa, to później doczepienie kolejnej historii pod tytułem "alkohol" nie jest trudnym zadaniem - wyjaśnia Anna Schmidt, pedagog, animatorka, twórczyni zespołu Hope4street, lider młodzieżowy.

Rodzice bardzo często zapominają o pielęgnowaniu relacji ze swoimi podopiecznymi, tymczasem jest to klucz do efektywnych rozmów na każdy temat.

- Gdybym miał wybrać jedną rzecz, to jest zainteresowanie, po prostu zainteresowanie dzieckiem. Czy to na etapie rodziny czy na etapie grupy. Jeśli dziecko, młodzież czuje, że jest traktowana po partnersku i ktoś jest zainteresowany moją osobą, tym, co ja lubię, kim chciałbym być, jaka jest moja pasja, to wtedy po prostu jest łatwiej - dodaje Maciej Kosecki, komendant szczepu ZHP, wieloletni drużynowy drużyn harcerskich i zuchowych, który wspierał przygotowanie przewodnika.

Przewodnik dostępny jest na stronie kampanii społecznej Trzymaj Pion-  www.trzymajpion.pl. Celem kampanii jest tworzenie mody na umiarkowaną konsumpcję alkoholu wśród osób dorosłych, a także wspieranie rodziców w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków oraz wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: alkohol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama