Reklama

Jak rozwijać talent u dziecka

Uważnie obserwuj codzienne zachowania pociechy. Naprowadzą cię na trop jego szczególnych umiejętności.


Często nie widzimy, jakie zdolności mają nasze dzieci. A przecież pokazują to nam na każdym kroku.

Jestem małym poliglotą


Po czym to poznasz? Jeśli pociecha jest wrażliwa na dźwięki i słowa, prawdopodobnie ma talent do nauki języków obcych. Łatwo zapamiętuje piosenki, wierszyki. Szybko zapadają jej w pamięć nowe zwroty z języka potocznego, np. te, którymi posługują się dorośli. Chętnie wprowadza je do swoich codziennych wypowiedzi.

Jak wspierać?

Wspólnie z dzieckiem słuchajcie piosenek np. po angielsku. Róbcie to, jadąc autem czy tuż przed snem.

Zachęcaj do klaskania czy tańczenia w rytm melodii piosenek. To ułatwi przyswajanie słów i będzie świetną zabawą!

Reklama

Oglądajcie bajeczki w oryginalnej wersji językowej. Postaraj się jednak, by były urozmaiceniem tego, co ogląda smyk, a nie przymusem i codzienną rutyną.

Starsze dziecko namów do pisania pamiętnika, udziału w konkursach recytatorskich. To rozwija inteligencję językową.

Kocham liczby i zagadki

Po czym to poznasz? Dziecko przejawiające talent matematyczny to mały perfekcjonista. Jest dobrze zorganizowany, lubi mieć wokół siebie porządek. Każdą czynność stara się wykonać najstaranniej jak tylko potrafi. Uwielbia logiczne zagadki, łamigłówki, rebusy. Nowe zabawki rozkłada na części, by sprawdzić, jak działają.

Jak wspierać?

Graj z dzieckiem w gry planszowe. Zarówno te, które wymagają liczenia, dodawania, odejmowania (np. Supermatematyk), jaki i strategicznego myślenia (np. Monopoly, szachy, warcaby).

W codziennych sytuacjach tłumacz dziecku, jak wykorzystywana jest wiedza matematyczna, np. jadąc przez most, wyjaśnij, jak ważne były dla jego powstania dokładne wyliczenia architekta.

Piekąc ciasto, podkreśl, jak istotne jest precyzyjne odmierzanie składników. Pytaj, gdzie jeszcze, zdaniem pociechy, rachunki odgrywają ważną rolę.

Przy okazji zwykłych czynności zachęcaj do zliczania rzeczy, np. kromek chleba na stole podczas śniadania, kwiatów w wazonie. Proś też, by porównywało wielkość przedmiotów – niech np. owoce, które przyniosłaś ze sklepu, podzieli na małe, średnie i duże.

Sport to mój żywioł

Po czym to poznasz? Syn czy córka nie usiedzą w miejscu. Nawet podczas nauki czy oglądania telewizji rozpiera ich energia. Pociecha jest zręczna, ma dobrze skoordynowane ruchy. Mimo aktywności fizycznej i dużego wysiłku rzadko narzeka na zmęczenie...

Lubi rywalizować z rówieśnikami. Charakterystyczne dla niej jest to, że dość wcześnie nauczyła się jeździć na rowerze.

Jak wspierać?

Spraw, by dziecko zapoznało się z różnymi sportami. Zapisz je na zajęcia sportowe do najbliższego domu kultury, na basen. Znajdź szkółkę piłkarską. Niech spróbuje różnych aktywności fizycznych. Pozwól mu jednak wybrać te, które odpowiadają mu najbardziej.

Organizuj aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Wycieczki rowerowe, biegi wyznaczoną trasą, rodzinne zawody w rzucie piłką do kosza nie tylko rozwiną małego sportowca, ale też zbliżą was do siebie.

Dopinguj dziecku w rozgrywkach sportowych. Bądź stałym gościem na meczach, turniejach z jego udziałem. To zmotywuje małego sportowca do regularnych treningów doskonalenia swoich umiejętności.

Oglądajcie w telewizji relacje z wyczynów zawodników, chodźcie na mecze. W ten sposób dziecko zapozna się z różnymi dyscyplinami sportu. Kibicowanie innym rozwija również ducha sportowej rywalizacji.

Ciekawski od małego

Od najmłodszych lat rozwijaj w dziecku ciekawość świata, a szybciej ujawnią się mocne strony twojej latorośli. Zachęcaj do korzystania z zabawek i przedmiotów w nieszablonowy sposób.

Cierpliwie odpowiadaj na dociekliwe pytania. Czytaj dziecku jak najwięcej, opowiadaj mu bajki, zabieraj do muzeów.

Przyroda mnie ciekawi

Po czym to poznać? Pociechę interesują zjawiska przyrodnicze. Docieka, jak one powstają. Kocha zwierzęta. I co najważniejsze, potrafi się o nie troszczyć!

Jak wspierać?

Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu, spacerując po lesie, parku. Nazywajcie rośliny, obserwujcie zmieniające się pory roku. Zachęć dziecko do prowadzenia dziennika, gdzie będzie zapisywało swoje obserwacje zjawisk i eksperymentów przyrodniczych.

Rozważ przygarnięcie ze schroniska bezdomnego zwierzątka.

Potrafię być liderem

Po czym to poznasz? Wokół dziecka zawsze jest mnóstwo kolegów. Dobrze czuje się wśród ludzi, rozumie ich. Lubi zajęcia grupowe i wspólną naukę z rówieśnikami. Chętnie pomaga innym.

Jak wspierać?

Stwarzaj latorośli okazje do wykazania się talentem organizatorskim. Zachęcaj, by zapraszało kolegów do domu, organizowało zabawy, przyjęcia z okazji swoich urodzin, imienin, andrzejek czy świąt.

Rozmawiaj z latoroślą o innych ludziach (np. oglądając filmy, reportaże): dlaczego postępują tak, a nie inaczej, co mogą czuć.

Zaproszę cię na wystawę

Po czym to poznasz? Lepienie, malowanie, wycinanie, oklejanie to ulubione zajęcia dziecka. Potrafi bardzo dokładnie opisywać przedmioty: ich kształty, kolory. Lubi otaczać się ładnymi rzeczami. Przykłada dużą wagę do swojego wyglądu.

Jak wspierać?

Proponuj zabawy plastyczne z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów. Róbcie np. biżuterię z modeliny i guziczków, wazoniki z butelek. To świetnie rozbudzi wyobraźnię małego artysty.

Przeglądajcie albumy z malarstwem, odwiedzajcie wystawy. Omawiajcie to, co widzieliście.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | talent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy