Reklama

Jak znaleźć dobrą nianię?

Powierzysz jej swój największy skarb, dlatego musi być to osoba godna zaufania. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą kandydatkę?

Na pewno nieraz zdarzyło ci się słyszeć niepokojące historie o nianiach, które zamiast po parku spacerują z wózkiem po supermarkecie, przez cały dzień oglądają seriale czy załatwiają w godzinach pracy prywatne sprawy. Nie brakuje jednak opiekunek, które są doświadczone, rozsądne, cierpliwe i podbijają nie tylko serce dziecka, ale i rodziców. Znalezienie takiej osoby nie jest wprawdzie proste, ale jak najbardziej realne. Podpowiemy ci, jak się do tego zabrać.

Zastanów się, kogo poszukujesz

Chcesz znaleźć osobę, która będzie przychodzić na 10 godzin dziennie czy tylko na cztery? Dwudziestolatkę, która bez wahania wejdzie za twoim brzdącem do piaskownicy, czy ciepłą starszą panią, która szybko zacznie traktować twoje dziecko jak własnego wnuczka?

Reklama

Do kilkumiesięcznego maleństwa lepiej poszukać osoby, która zajmowała się już niemowlętami i wie, jak uspokoić płaczące dziecko, zmienić pieluchę, przygotować mleko. Może to być np. doświadczona mama lub babcia. Z kolei do opieki nad dwulatkiem, którego nie można spuścić z oka, potrzebna jest osoba w pełni sił. Taka opiekunka podbiegnie za brzdącem czy przytrzyma go na drabince.

Pomyśl też, czy twoja niania ma pracować codziennie w tych samych godzinach, czy może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała jej pomocy np. wieczorem lub w soboty. Wtedy powinnaś to od razu powiedzieć, bo osoba, która sama ma małe dziecko, może nie być dyspozycyjna.

Kolejne pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: czy przyszła niania ma się skupić wyłącznie na opiece nad dzieckiem, czy też ma np. gotować dla niego albo wykonywać drobne prace domowe (to możliwe głównie przy małym dziecku, które sporo śpi w ciągu dnia, inaczej porządki będą się odbywać jego kosztem)

Popytaj wśród znajomych

A nuż dziecko bliskiej koleżanki czy kuzynki idzie właśnie do przedszkola, a jego niania - sprawdzona i zaufana - szuka nowego podopiecznego?

Opiekunka polecona przez rodzinę czy przyjaciół to skarb. Masz pewność, że się sprawdziła, bo inaczej znajomi by ci jej nie rekomendowali. A jeśli dobrze opiekowała się jednym maluchem, to i drugim zapewne zajmie się nie gorzej. Znajomych warto wypytać także o agencje opiekunek, które pomogły im znaleźć dobrą nianię.

Godna zaufania firma sprawdza kandydatki na nianie (ich uczciwość, kompetencje) i proponuje osoby, na których można polegać. Jeśli znajdziesz kogoś przez ogłoszenie w gazecie albo wywieszone w twojej okolicy, sama będziesz musiała zweryfikować kwalifikacje tej osoby.

Umów się na spotkanie

Podczas niego uważnie obserwuj kandydatkę na nianię: jej wygląd, sposób bycia, zachowanie. W ten sposób także zdobędziesz wiele informacji.

Przede wszystkim zwróć uwagę, czy próbuje nawiązać kontakt z dzieckiem. Jeśli w ogóle nie zainteresuje się nim podczas pierwszego spotkania, raczej nie możesz liczyć na to, że później stanie się troskliwą i oddaną dziecku opiekunką. Jeśli przyszła pracownica zechce zapoznać się z maluchem, zainteresuj się, czy umyła wcześniej ręce.

Także wygląd kandydatki do pracy może ci dać wiele wskazówek. Jeśli będzie schludnie ubrana, jest większe prawdopodobieństwo, że zadba także o higienę twojego malca. Gdy zauważysz u niej długie czerwone paznokcie, nie licz, że będzie robić z maluchem babki z piasku. Obserwuj, czy nie sprawia wrażenia osoby nerwowej, mrukliwej czy roztrzepanej. To niepożądane cechy u opiekunki.

Zadaj kilka ważnych pytań

Nie idź na żywioł - przygotuj je sobie. Pomyśl na jakich informacjach ci zależy. Najlepiej wszystkim kandydatkom zadawaj jednakowe pytania (plus dodatkowe, które wynikną z rozmowy). To ułatwi ci porównanie chętnych.

Przede wszystkim zapytaj o referencje. Jeśli niania będzie takie miała, skontaktuj się z przynajmniej jednym z poprzednich pracodawców i sprawdź informacje. Jeśli kandydatka nie ma referencji, wypytaj o kwalifikacje (studentka pedagogiki na pewno będzie wiedziała co nieco o opiece nad maluchem, podobnie jak kobieta mająca własne dzieci czy emerytowana położna).

Sprawdź także wiadomości praktyczne - np. czy wie, jak zrobić kaszkę. Upewnij się, że twoja rozmówczyni wiedziałaby, co zrobić, gdyby dziecko zachłysnęło się mlekiem czy dostało wysokiej gorączki. Podczas spotkania z opiekunką zapytaj także o jej stan zdrowia - niania, która ma kłopoty z nogami, raczej nie poradzi sobie z rozbrykanym dwu-, trzylatkiem. Z kolei osoba z chorym kręgosłupem prawdopodobnie nie będzie w stanie podnosić niemowlęcia.

Porusz także temat palenia - opiekunka nie powinna robić tego przy dziecku, nie może też wyjść na papierosa. Na wszelki wypadek warto wypytać nianię również o światopogląd. Na pytanie, kiedy dziecku należy się klaps, powinnaś usłyszeć odpowiedź: "Nigdy". Musisz też oczywiście ustalić, w jakich godzinach kandydatka jest gotowa pracować i za jakie wynagrodzenie.

Przeprowadź selekcję

Jeśli nie trafi ci się niania polecona przez bliskich znajomych, prawdopodobnie spotkasz się z większą liczbą kandydatek w dość krótkim czasie. Jednak aby ich nie pomylić, warto robić ze spotkań notatki.

Praktycznym rozwiązaniem jest też narysowanie sobie w notatniku specjalnej tabeli. Na przykład pionowo wpisz pytania i/lub cechy twojej wymarzonej niani (np. niepaląca, dyspozycyjna, doświadczenie w opiece nad niemowlętami), poziomo - nazwiska kandydatek. Prowadząc rozmowę, będziesz mogła na bieżąco wpisywać plusy za satysfakcjonującą cię odpowiedź czy potwierdzoną zaletę. Dzięki temu - jeśli żadna kandydatka cię nie olśni tak, że od razu zaproponujesz jej pracę - będziesz miała ułatwione zadanie przy wyborze. Wystarczy, że przeliczysz plusy i wynik rekrutacji ukaże ci się się czarno na białym.

Opracuj własny system kontroli

Zaufanie zaufaniem, ale chodzi o dziecko - często takie, które nie może się jeszcze poskarżyć. Dlatego warto się upewnić, że niania się sprawdza.

Umów się, by kilka razy zaopiekowała się dzieckiem przy tobie. Zajmuj się wtedy swoimi sprawami, ale miej oczy otwarte. Szybko zorientujesz się, jak niania radzi sobie z maluchem. Gdy po raz pierwszy wyjdziesz z domu i zostawisz ich na trochę, wróć wcześniej, niż obiecałaś.

Gdy już zaczniesz chodzić do pracy, a niania wdroży się w swoje obowiązki, zapytaj o nią sąsiadkę czy zaprzyjaźnione mamy z placu zabaw. Od czasu do czasu wpadnij w środku dnia po "zapomniany" notes. Dzięki temu masz szansę sprawdzić, czy niania układa z dzieckiem klocki, czy ogląda telenowelę w telewizji i upewnić się, że codziennie wychodzi z nim na spacer.

6 cech idealnej opiekunki

1. UCZCIWOŚĆ

Niania będzie miała dostęp do twojego domu i wpływ na twoje dziecko. Dlatego poważną kandydatkę warto poprosić o referencje od poprzednich pracodawców.

2. SPOSTRZEGAWCZOŚĆ

Dzięki niej opiekunka szybko zauważy, jakie zabawy sprawiają podopiecznemu przyjemność i jak może uspokoić lub nagrodzić malucha.

3. ELASTYCZNOŚĆ

Dzieci zmieniają się przez cały czas, a osoby, które z nimi przebywają, muszą sobie z tym radzić.

4. ZAANGAŻOWANIE

Niania musi być osobą, która lubi maluchy, chce się z nimi bawić i potrafi zorganizować im czas.

5. CIERPLIWOŚĆ

Trzeba znosić humory maluszka i panować nad emocjami nawet, gdy brzdąc jest bardzo niegrzeczny.

6. AKCEPTACJA ROLI

Niania musi zdawać sobie sprawę z tego, że to rodzice ustalają zasady, i respektować je.

Tekst: Marta Różańska

PODYSKUTUJ O SWOICH DOŚWIADCZENIACH Z NIANIAMI NA NASZYM FORUM

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: opiekunka | dziecko | opieka | opieka nad dziećmi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy