Reklama

Już 16 gramów orzechów dziennie zmniejsza ryzyko otyłości

Urodziłaś dziecko i masz problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Jedzenie orzechów, na przykład włoskich i pistacjowych, może okazać się bardzo pomocne.

Takich rewelacji dostarcza nam pismo "PLOS ONE". Dotychczas orzechy uważano za zbyt tłuste, by mogły być pomocne w zachowaniu szczupłej sylwetki.

Orzechy drzewne zapobiegają otyłośći

Najnowsza analiza przeprowadzona przez naukowców z Loma Linda University w Kalifornii w grupie 803 osób wykazała, że wśród tych, którzy jedli najwięcej orzechów tzw. drzewnych (jak orzechy włoskie, laskowe, pistacjowe, makadamia, brazylijskie, pekan i migdały) otyłość była o 37-46 proc. rzadsza, w porównaniu z osobami, które spożywały ich najmniej.

Nie zaobserwowano, by jedzenie orzeszków ziemnych miało równie korzystny wpływ na masę ciała. Wśród osób, które jadły dużo orzechów ziemnych i drzewnych, otyłość była rzadsza o 37 proc., a wśród tych, którzy konsumowali mało ziemnych i dużo drzewnych - o 46 proc. rzadsza.

Reklama

Badane osoby były członkami kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i uczestnikami studium pt. Adventist Health Study-2. Do analizy zebrano dane na temat ich diety i zdrowia, a także dane na temat wzrostu i masy ciała oraz wieku i płci. Osoby z grupy spożywającej najwięcej orzechów drzewnych zjadały porcję ok. 16 gramów dziennie, a z grupy o najniższym spożyciu - 5 gramów dziennie.

Orzechy zapobiegają chorobom układu krążenia 

Okazało się też, że najwięksi amatorzy orzechów drzewnych o ponad 30 proc. rzadziej mieli objawy tzw. zespołu metabolicznego. Jest to grupa zaburzeń metabolicznych, które występując łącznie znacznie zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego (dwukrotnie) oraz cukrzycy typu 2 (aż pięciokrotnie).

Zalicza się tu: otyłość brzuszną, podwyższony poziom trójglicerydów, obniżony poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL), podwyższone ciśnienie krwi lub zdiagnozowane nadciśnienie oraz podwyższony poziom glukozy we krwi. Zgodnie z definicją podawaną przez American Heart Association zespół metaboliczny stwierdza się, gdy u danej osoby występują łącznie trzy z tych zaburzeń.

Jak podkreśla współautorka pracy dr Joan Sabate, choć nie dowodzi ona bezpośredniego związku między spożywaniem orzechów drzewnych a niższym ryzykiem otyłości i zespołu metabolicznego, istnieje kilka przesłanek, które pozwalają sądzić, że taka zależność zachodzi.

Jedzenie orzechów wywołuje uczucie sytości i przedłuża życie

Orzechy te są m.in. bogatym źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych, które mogą korzystnie wpływać na stężenie dobrego cholesterolu. Poza tym są bardzo kaloryczne i zawierają dużo białka, dzięki czemu mogą szybciej wywoływać uczucie sytości i sprawiać, że ludzie jedzą mniej niezdrowej kalorycznej żywności. Poza tym, obecnych jest w nich wiele innych związków, w tym witamin i mikroelementów, korzystnych dla zdrowia.

Najnowsze badanie stanowi potwierdzenie dla innych doniesień na temat korzyści zdrowotnych płynących z regularnego spożywania orzechów. W listopadzie 2013 r. na łamach "New England Journal of Medicine" opublikowano badanie, które wykazało, że ludzie jedzący największe ilości orzechów rzadziej umierali w okresie 24 lat niż ci, którzy konsumowali ich najmniej.

Jak skomentował dla agencji Reuters niebiorący udziału w badaniach Jeffrey Blumberg z Tufts University w Bostonie, obecnie istnieje wiele dowodów na to, że sięganie po orzechy jest mądrym wyborem dietetycznym, pod warunkiem, że spożywamy je w rozsądnych ilościach, dostarczają bowiem dużo kalorii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: orzechy | otyłość | leczenie otyłośći
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy