Reklama

Kalendarz ciąży - pierwszy trymestr

Czeka cię dziewięć niezwykłych miesięcy: w końcu powstaje teraz w tobie zupełnie nowe życie! Co się będzie działo przez ten czas?

Gdy zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym, w twojej głowie zaczęły kłębić się różne myśli. Pojawiło się pytanie: czy będę dobrą mamą?

Na pewno będziesz! Masz całe dziewięć miesięcy na to, aby się należycie do tego przygotować. Teraz liczy się jedno: powinnaś dbać o siebie i rosnącego w tobie dzidziusia.

Na szczęście masz po swojej stronie Matkę Naturę - to ona zadba o to, byś skupiła się na rozwijającym się w twym brzuchu małym człowieczku, zwolniła tempo i przygotowała się na nadchodzące zmiany.

Reklama

Pokażemy ci, jak rozwija się maluszek, podpowiemy, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

Pierwszy trymestr

Początek ciąży to okres błyskawicznych zmian, najbardziej istotny dla rozwoju twojego maleństwa. Właśnie w tym czasie rośnie ono najszybciej: z zarodka zmienia się w małego człowieka.

4.-6. tydzień - twoje dziecko

Nadchodzi czas spodziewanej miesiączki, ale... ona się nie pojawia. Robisz test: dwie kreski oznaczają, że w moczu jest obecny hormon ciążowy HCG.

Będziesz mamą! Kiedy opadną wielkie emocje, twoje maleństwo rozpocznie piąty tydzień życia. Na razie jest zarodkiem.

Ma rozmiary główki od szpilki i nie przypomina jeszcze człowieka. Jednak już teraz wiadomo, jaki będzie miało kolor oczu, czy jego włosy będą kręcone i czy odziedziczy słuch muzyczny. Zadecydował o tym materiał genetyczny twój i taty maluszka (dziecko ma dokładnie 50 procent genów matki i 50 procent genów ojca).

Jakie cechy maleństwo po was odziedziczy? To się okaże w przyszłości. Na razie zarodek rozwija się.

Tworzą się cztery zalążki kończyn, wkrótce powstanie układ krążenia. W 6. tygodniu życia w badaniu USG widać serce u maluszka. Uderza aż 160 razy na minutę, czyli dwa razy szybciej niż twoje!

Twoje ciało

Oprócz braku miesiączki, zauważysz inne zmiany. Twoje piersi staną się pełniejsze, będą też bardziej wrażliwe na dotyk.

Możesz częściej chodzić do toalety, gdyż powiększająca się macica zacznie uciskać na pęcherz, a twoje nerki będą intensywniej pracować (w twoim organizmie przybywa płynów, w tym około 2 litrów krwi).

Hormony ciążowe sprawiają, że czujesz się ciągle zmęczona i śpiąca. Możesz też zauważyć, że masz zdecydowanie lepszy węch.

Pojawi się niechęć do mocnych zapachów. To także skutek działania hormonów ciążowych: wyostrzają one twoje zmysły, które ostrzegają cię przed zjedzeniem czegoś, co mogłoby zaszkodzić dziecku.

Hormony odpowiadają za pojawienie się porannych nudności (uwaga: nie wszystkie przyszłe mamy je odczuwają!).

7.-9. tydzień twoje dziecko

Wyglądem przypomina teraz wygiętą w literę "C" krewetkę: na jednym końcu ma ogonek, na drugim dużą głowę.

Tygodniowo rośnie ponad centymetr. Od początku drugiego miesiąca ciąży kształtuje się jego mózg, kręgosłup i centralny układ nerwowy.

W 8. tygodniu zaczynają kostnieć szczęki. Maleńkie palce rąk i nóg połączone są błoną - wyglądem przypominają płetwy.

Formują się zawiązki ząbków oraz podniebienie, trwa rozwój uszu.

Rozwijają się narządy wewnętrzne: wątroba, żołądek oraz zaczątki oskrzeli i płuc, ogonek skraca się.

W 9. tygodniu ciąży coraz mocniej wyodrębniają się głowa i kończyny. Kształtuje się też układ moczowy i rozrodczy. Już wiadomo, czy urodzisz synka czy córeczkę, choć nie widać tego jeszcze w USG.

Twoje ciało

Ponieważ w ciąży metabolizm przyspiesza, możesz odczuwać uderzenia gorąca i czerwienić się. Nie powinna cię również dziwić nieco podwyższona temperatura.

Jeżeli do tej pory nie wybrałaś się jeszcze do ginekologa, najwyższa pora na pierwszą wizytę.

10.-12. tydzień twoje dziecko

Pod koniec 10. tygodnia maleństwo przestaje być zarodkiem - oficjalnie nazywane jest już płodem. Nabiera też bardziej ludzkiego kształtu. Wyodrębnia się jego głowa, wydłuża tułów. Rosną mięśnie na całym ciele.

Największe z nich mogą się już kurczyć i rozprężać. Dziecko porusza się, ale jest jeszcze zbyt małe, abyś to poczuła (jego ruchy widać jednak w badaniu USG).

W 11. tygodniu ciąży na rączkach maleństwa pojawiają się paznokietki (dziecko potrafi zacisnąć też dłonie w piąstki).

W 12. tygodniu zaczynają pracować nerki - maluch może już oddać mocz, który jest wydalany do płynu owodniowego.

Dziecko ćwiczy również układ trawienny: raz po raz otwiera usta i połyka wody płodowe. Jego klatka piersiowa unosi się w rytm ruchów oddechowych, a wtedy płyn owodniowy wpływa i wypływa z płuc.

Twoje ciało

Nie możesz dopiąć ulubionych dżinsów - to namacalny dowód, że w środku ciebie mieszka mała istotka. Może już czas wybrać ciążową garderobę?

Między 11. a 14. tygodniem ciąży powinnaś udać się też na pierwsze USG. Wreszcie zobaczysz swoje maleństwo i jego pulsujące serduszko.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciało | układ | USG | kalendarz | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy