Reklama

Kiedy matka rani

Książka Keryl McBride to poradnik dla kobiet, które z „jakiegoś względu” wciąż czują się niewystarczająco dobre, albo czują, że muszą zasłużyć na miłość, albo wciąż i wciąż wiążą się z mężczyznami, którzy szybko tracą nimi zainteresowanie, więc one wspinają się na wyżyny perfekcjonizmu, aby tylko ich zatrzymać w swoim życiu. Ogrom recenzji wskazuje, jak potrzebna była ta książka, a wysoka ocena czytelniczek - jak dobrze jest ona napisana.

Oto fragment poradnika Keryl McBride pt. "Nigdy dość dobra. Jak wyzwolić się spod destrukcyjnego wpływu narcystycznej matki". 

Puste lustro

Moja matka i ja

Dorosła kobieta potrafi poszukiwać i znaleźć swą wartość. Umie nadać sobie znaczenie. Ale w trudnym okresie przechodzenia z dzieciństwa do kobiecości dziewczyna potrzebuje pomocy w określeniu swej wartości - nikt lepiej niż jej matka nie może się jej w tym przysłużyć. - Jan Waldron, Giving Away Simone.


Kobiety, które dorastały w rodzinie zdominowanej przez narcyzm matki, w wieku dojrzałym ze wszystkich sił starają się być "grzecznymi dziewczynkami" i robić to, co należy. Wierzą, że jeśli postarają się zadowalać innych, zasłużą sobie na miłość i szacunek, których tak bardzo pragną.

Reklama

Nie milkną w nich jednak wewnętrzne głosy z negatywnym przekazem, osłabiające ich poczucie pewności siebie i własnej wartości.

Jeśli jesteś córką narcystycznej matki, najprawdopodobniej przez całe lata słyszałaś takie uwewnętrznione przekazy:

> Nie jestem dość dobra.

> Moja wartość wynika z tego, co robię, a nie z tego, kim jestem.

> Nie można mnie pokochać.

Ponieważ przez lata słyszałaś takie obniżające twoją wartość sygnały, będące rezultatem niedostatecznego wsparcia emocjonalnego w dzieciństwie, to obecnie:

> Odczuwasz wewnętrzną pustkę i ogólne niezadowolenie.

> Tęsknisz za towarzystwem szczerych, autentycznych osób.

> Masz trudności w nawiązywaniu satysfakcjonujących więzi z partnerem.

> Obawiasz się, że będziesz podobna do swojej matki.

> Martwisz się, czy będziesz dobrym rodzicem.

> Trudno ci ufać innym.

> Uważasz, że nie masz się na kim wzorować w roli zdrowej, dobrze przystosowanej kobiety.

> Masz poczucie, że twój rozwój emocjonalny jest zahamowany.

> Trudno ci stać się odrębną osobą, oddzielną od twojej matki.

> Trudno ci jest doświadczać uczuć i nie masz do nich zaufania.

> Czujesz się niezręcznie w obecności matki.

> Trudno jest ci stworzyć własne, autentyczne życie.

Nawet jeśli doświadczasz tylko niektórych wymienionych uczuć, i tak na co dzień stanowią one znaczny ciężar i dyskomfort. W miarę poznawania dynamiki relacji matki z córką, właściwej dla narcyzmu matki, zrozumiesz, skąd takie odczucia wzięły się u ciebie.

W wyniku moich badań nad narcyzmem udało mi się zidentyfikować dziesięć typowych problemów, które występują między córkami a narcystycznymi matkami.

Możliwe, że rozpoznasz u siebie tylko niektóre z nich w zależności od tego, jak bardzo nasilone były objawy narcystycznego zaburzenia osobowości u twojej matki (czy chodzi o wybrane cechy, czy o pełnoobjawowy zespół).

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy