Reklama

Mamo, chyba nie zdam...

Do końca roku szkolnego zostało mało czasu. Pomóż dziecku w próbie poprawy grożącej mu jedynki.

Powtarzanie klasy to dla ucznia wielka porażka. Zwykle nie pogłębia jego wiedzy, a jedynie problemy z nauką. Obniża też poczucie własnej wartości. Dlatego, choć pewnie czujesz złość na dziecko, że dopuściło do takich zaległości, wesprzyj je w nauce.

Porozmawiaj z nauczycielem

Koniecznie skonsultuj się z nauczycielem przedmiotu, z którego pociecha jest zagrożona. Dopytaj, jakie są szanse na poprawę oceny. Materiału do opanowania zapewne będzie sporo. Poproś pedagoga, aby podzielił go na części, które uczeń będzie musiał zaliczyć w wyznaczonym terminie. Nie ma co kryć, że takie sprawdziany będą dla dziecka dużym stresem. Zapytaj więc nauczyciela, czy zgodziłby się na formę (pisemną lub ustną), która bardziej odpowiada twojemu dziecku.

Zmiana planu dnia

Reklama

Ustal wspólnie z latoroślą, jak będzie wyglądać jej dzień. Najlepiej szczerze powiedz: "Nie ukrywam, że w związku z twoim zagrożeniem, mamy poważny problem. Może razem wymyślimy, jak go rozwiązać". Dobrze byłoby, abyście doszli do wniosków, które pomogą dziecku zdyscyplinować się i uświadomią mu, że nastolatek powinien poczuć się odpowiedzialny za swoje czyny.

Rozrywki na dalszy plan Wieczorne wyjścia, przesiadywanie przed komputerem, imprezy - o tym uczeń powinien zapomnieć. Cała uwaga niech skupia się na nadrabianiu zaległości.

Mniej obowiązków Pozwól dziecku wyłączyć się z domowych zajęć. Wychodzenie na spacer z psem, zmywanie po kolacji, pomoc w zakupach powinni wziąć na siebie pozostali członkowie rodziny. To naturalne, że bliscy sobie pomagają, a nastolatek potrzebuje teraz wsparcia.

Sposób na lepszą naukę

Jak w ciągu kilku tygodni uzupełnić poważne luki w wiedzy, na przyswojenie której uczeń miał dziesięć miesięcy?! Zadanie karkołomne, ale spróbować trzeba!

Szybkie korepetycje Są przedmioty, gdzie nawet wkuwanie do nocy nic nie da. Trzeba po prostu je zrozumieć. Dotyczy to zwykle zawiłych rachunków z matematyki, zadań z chemii, fizyki. Poszukaj kogoś, kto wyjaśni uczniowi trudne kwestie. Jeśli będą to płatne lekcje, oświadcz dziecku, że mniej pieniędzy zostanie na wakacje i z zaplanowanych atrakcji, np. wyjazdu z kolegami pod namiot, trzeba będzie zrezygnować.

To co najważniejsze Zwróć uwagę dziecka na informacje najistotniejsze. Najlepiej, by ucząc się, skupiło się na wyodrębnionych fragmentach w podręczniku, np. podsumowaniach rozdziału, wykresach, tabelach, wytłuszczeniach tekstu. Warto też przeczytać podyktowane przez nauczyciela notatki z zeszytu.

Streszczenia materiału Gdy do przeczytania jest naprawdę sporo, sama przejrzyj rozdziały i streść je dziecku. To pomoże zwłaszcza uczniom, którzy łatwiej przyswajają wiedzę ze słuchu.

Domowe tablice Sporządź dziecku kolorowe wykresy z tym, co najistotniejsze. Z podręcznika historii wypisz np. daty, z biologii - najważniejsze pojęcia. Takie pomoce umieść w widocznych miejscach w domu. Gdy pociecha będzie na nie zerkać np. myjąc zęby, czy jedząc śniadanie, wiedza szybciej wejdzie do głowy.

Trening z mamą Przepytuj dziecko. W ten sposób utrwali i uporządkuje informacje. Nabierze też pewności przed stresującą odpowiedzią w szkole.

Z testem łatwiej Rozwiązujcie testy z danego przedmiotu. Może w szkolnej bibliotece znajdziecie ich zbiór. Jeśli nie, poszukajcie ich w internecie (np. na stronie: www.testwiedzy.pl)

Przydatne audiobooki Z treścią lektur pomogą zapoznać się tzw. książki do słuchania. Dziecko może ich słuchać np. stojąc na przystanku, czy jadąc autobusem do szkoły.
Seans filmowy Podobne zadanie mogą spełnić ekranizacje lektur. Fabułę takich opasłych dzieł jak "Krzyżacy", "Nad Niemnem", "Przedwiośnie" można utrwalić, oglądając film.

Grunt to koncentracja

W nauce ważne jest skupienie uwagi. Stanie się tak, gdy zapewnisz uczniowi dobre warunki pracy. Spokój przede wszystkim Nie planuj na najbliższe dni żadnych domowych rewolucji, np. remontu, generalnych porządków, także spotkań towarzyskich.

Bez zbędnych bodźców Zadbaj, by latorośli nie rozpraszał włączony komputer, telewizor, a nawet telefon.

Ważna kolejność Przekonaj dziecko, by zaczęło powtórki od materiału najtrudniejszego, a następnie przeszło do łatwiejszego.

Chwilę odpocząć i zdać Przed planowaną odpowiedzią czy klasówką dziecko powinno się dobrze wyspać. A ty nie okazuj zdenerwowania! Zapewnij za to, że wierzysz w pociechę i na pewno wszystko się uda.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy