Reklama

Młoda mama zakłada własną działalność

Po urodzeniu dziecka stwierdziłaś, że wolisz pracować na swoim? Sprawdź, co powinnaś zrobić, by tak się stało.

Najlepiej zacząć od jednoosobowej działalności gospodarczej. Formalności trwają krótko, można je łatwo załatwić nawet w jeden dzień, nie wydając przy tym fortuny.

Krok pierwszy: pomysł i forma opodatkowania

Zanim ruszysz do urzędów, rozważ kilka spraw. Przede wszystkim: co będziesz robić. Próbuj sił w branży, na której się znasz i masz kontakty - będzie ci łatwiej. Spisz koszty (wynajęcie lokalu, sprzęt, ZUS, strona www, opłacenie księgowej).

Nie zapomnij też o gotówce na rozkręcenie biznesu, bo w pierwszych miesiącach może się zdarzyć, że dochód będzie bliski zeru, a trzeba będzie zapłacić choćby ZUS. Teraz czas na decyzję, w jakiej formie dochody twojej firmy będą opodatkowane.

Reklama

To dość skomplikowane, dlatego w tej sprawie warto poradzić się księgowej. Do wyboru masz m.in. kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy podatek liniowy.

Przy okazji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy twoja firma będzie płatnikiem VAT, czy nie.

Krok drugi: rejestracja firmy w gminie

Aby zarejestrować swoją firmę, musisz pójść do urzędu gminy i wypełnić tzw. wniosek CEIDG-1. Podajesz w nim wszelkie niezbędne dane, w tym tzw. kody PKD. Znajdziesz je w internecie na: www.stat.gov.pl/klasyfikacje.

Są to rodzaje działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007. Warto wskazać kilka rodzajów usług - im szerszy zakres wybierzesz, tym więcej różnego rodzaju zleceń będziesz miała prawo zrealizować.

Wniosek można wypełnić przez internet na stronie www.ceidg.gov.pl (jeśli masz podpis elektroniczny) albo wydrukować i złożyć w urzędzie miasta lub gminy.

Formularz nie jest tylko wnioskiem o wpis, ale także m.in. o nadanie numeru REGON i zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP do urzędu skarbowego.

Krok trzeci: formalności w urzędach

W ciągu 7 dni od założenia firmy należy dokonać zgłoszenia w ZUS-ie w miejscu zamieszkania. W tym celu wypełniasz druk ZUS ZUA i składasz go osobiście lub pocztą w twoim oddziale.

Do 10. dnia następnego miesiąca musisz opłacić składkę. Jeśli to twój biznesowy debiut, przez pierwsze dwa lata możesz korzystać z ulgi i płacić składkę o ponad połowę niższą od normalnej: 414,85 zł miesięcznie.

Jeśli zamierzasz być płatnikiem VAT, to czeka cię jeszcze urząd skarbowy i złożenie formularza VAT-R. Jeśli nie będziesz VAT-owcem, nie musisz tego robić. Ale uwaga: jeżeli zdecydowałaś, że rozliczeniami twojej działalności będzie zajmować się księgowa, musisz zanieść do urzędu skarbowego upoważnienie dla niej. 63 proc. kobiet deklaruje chęć założenia własnej działalności gospodarczej.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy