Reklama

Myjemy główkę

Nie wszystkie maluszki lubią ten zabieg. Zobacz, co zrobić, aby stał się on dla dziecka prawdziwą przyjemnością, a nie udręką.

Skóra na główce niemowlęcia dość intensywnie się poci. Dlatego trzeba ją myć regularnie, w trakcie kąpieli. Najlepiej robić to przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Choć w przypadku noworodków oraz młodszych niemowląt, które zazwyczaj są kąpane w pozycji leżącej (gdy i tak moczy się główkę), można to robić codziennie.

- Jest to wskazane szczególnie, jeśli dziecko ma ciemieniuchę - mówi Barbara Jaworska, położna. To niegroźna dolegliwość spowodowana łojotokiem.

- Codzienne oczyszczanie skóry głowy stanowi wtedy ważny element kuracji - dodaje ekspert. O czym zatem pamiętać, przystępując do mycia włosków? Oto wskazówki.

Reklama

Jaki kosmetyk

- Maleństwu w pierwszych miesiącach życia można myć głowę mydełkiem lub żelem do kąpieli - podpowiada ekspert. Jest to prostsze rozwiązanie, bo nie wymaga dodatkowego spłukiwania czystą wodą. Po prostu trzeba umyć skórę głowy tak, jak resztę ciała, w wanience.

- Pierwsze włoski nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ponieważ w naturalny sposób się wycierają - mówi położna. Dopiero gdy czuprynka malucha się zagęści (zwykle po 6. miesiącu), można sięgnąć po szampon dla niemowląt. Poniżej podpowiadamy, jak go stosować. 

O tym pamiętaj!

Chroń buzię dziecka przed zachlapaniem wodą - to właśnie z tego powodu maluchy tak nie lubią mycia głowy. Aby zabezpieczyć twarz i oczy szkraba, możesz myć mu głowę zwilżoną (i dobrze odciśniętą) myjką. Starszakowi warto kupić specjalny daszek kąpielowy, który zapobiega spływaniu wody.

Krok pierwszy

Zacznij od zwilżenia włosów ręką lub myjką. Najpierw stabilnie oprzyj główkę dziecka na swoim przedramieniu. Delikatnie odchyl ją do tyłu - dzięki temu unikniesz przypadkowego zachlapania buzi maluszka. Potem mokrą dłonią lub myjką frotté kilkakrotnie pogłaszcz jego włoski.

Krok drugi

Odrobinę kosmetyku nanieś na dłoń (myjkę). Szampon rozprowadź w dłoni do uzyskania piany (rozcieńczony jest łagodniejszy dla skóry oraz cieplejszy, co zmniejsza nieprzyjemne odczucia u smyka). Dopiero wtedy delikatnie pomasuj główkę malca, dbając, aby piana nie dostała się do oczu.

Krok trzeci

Spłucz włoski czystą, ciepłą wodą. Warto, abyś w tym celu zaopatrzyła się w nieduży plastikowy dzbanek, który ułatwi ci to zadanie. Powoli, niewielkim strumieniem (aby woda się nie rozchlapywała) polej dziecku czubek głowy, zmywając z niej całą pianę.

Krok czwarty


Główkę delikatnie osusz ręcznikiem. Po wyjęciu maleństwa z wanny otul je ręcznikiem z kapturkiem. Czuprynkę osusz delikatnie, z wyczuciem dociskając tkaninę w kilku miejscach (bez szarpania i pocierania). Włoski powinny doschnąć same - niemowlęciu nie suszy się włosów suszarką.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy