Reklama

Na święta zadbaj o bezpieczeństwo

Urządzenia mobilne są bardzo popularne wśród najmłodszych użytkowników Internetu. Według badań korzysta z nich aż 97 proc. dzieci. Smartfony, tablety czy nawet komputery pojawiają się często na świątecznej liście życzeń. Rodzice stają zatem przed wyzwaniem, jak sprawić, żeby wymarzony prezent stał się wartościowym narzędziem pracy i zabawy.

Pomóż dziecku bezpiecznie korzystać z Internetu  

Wielu operatorów telekomunikacyjnych kusi przedświąteczną ofertą, której stałym elementem jest nowy smartfon lub tablet. Niektórzy przygotowują nawet specjalne zestawy dedykowane dla najmłodszych. Co więcej, według badań serwisu Allegro smartfony są czwartym najbardziej oczekiwanym prezentem świątecznym, a tablety znalazły się na szóstym miejscu.

Można więc założyć, że urządzenia mobilne znajdą się pod wieloma choinkami, a znaczna część z nich trafi do najmłodszych.   Rodzice od samego początku powinni zadbać o właściwe zabezpieczenie prezentów, które trafią w wigilijny wieczór do ich dzieci.

Reklama

Nowy smartfon, tablet, ale także komputer powinien być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli w spokoju cieszyć się prezentem. Na tym jednak nie kończą się zadania dla odpowiedzialnych rodziców. W święta domownicy mają dla siebie więcej czasu, warto więc poświęcić kilka chwil na to, aby ustalić z dzieckiem zasady korzystania z nowego urządzenia, tak aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niekorzystnego dla jego rozwoju nawyków.

Należy przy tym pamiętać, że nieodpowiednie dla najmłodszych treści nie kryją się tylko w Internecie! Rodzice powinni także zwracać uwagę na to, co dziecko ogląda w telewizji i z czym ma styczność w innych mediach.  

Po pierwsze, warto zatroszczyć się o to, aby młody internauta spędzał czas na tym, co jest wartościowe i dobrze na niego wpływa. Dobrą praktyką jest wspomniane już ustalenie wspólnie z dzieckiem, ile czasu i w jakich porach może ono korzystać z urządzania.

Dzięki temu dziecko będzie miało zapewniony odpowiedni balans między nauką a rozrywką, nauczy się wyznaczać  priorytety i będzie miało świadomość, że rodzic troszczy się o to, jak spędza ono czas.

Jasne ustalenie granic pozwoli uniknąć powtarzających się konfliktów i niekontrolowanego spędzania czasu w sieci. Nie należy przy tym nakładać na dziecko nadmiernych restrykcji, ale pomóc mu we właściwym dokonywaniu wyborów i zrównoważeniu czasu spędzanego na nauce i rozrywce.

Po drugie, dziecko korzystając z urządzenia elektronicznego, musi być po prostu bezpieczne. Dotyczy to w szczególności korzystania z Internetu i jest to zadaniem dla wszystkich rodziców.

Dziecko powinno być przez nich uwrażliwione, że musi uważać na to, w co klika, surfując w Internecie oraz wiedzieć, że nie każda strona jest dla niego bezpieczna, a podejrzanie wyglądających maili lepiej nie otwierać.

Uświadomienie potrzebne jest również w kontekście  nieznajomych, którzy mogą zaczepiać dziecko w sieci, chcąc na przykład dołączyć do grona znajomych na portalu społecznościowym.

Zadaniem rodziców jest zbudowanie z dzieckiem płaszczyzny zaufania i świadomości, że z każdym niepokojącym przypadkiem może się do nich zgłosić i zostanie uważnie wysłuchane. Równie istotne jest uświadomienie dzieciom, że nie powinny lekkomyślnie udostępniać swoich danych osobowych.

Pamiętajmy, że Internet jest jednym z największych wynalazków ludzkości i nie należy traktować go tylko jako źródła potencjalnych zagrożeń! Dzieci znajdą w nim mnóstwo rozwijających, angażujących i pozytywnych treści - trzeba tylko mądrze nimi pokierować.

Podsumowując, w sieci istnieją trzy główne grupy zagrożeń czyhających na dziecko: nieodpowiednie treści, szkodliwe oprogramowanie oraz kontakt z niebezpiecznymi osobami. Na szczęście z wiedzą rodziców na temat potencjalnych zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu jest lepiej, niż można byłoby się spodziewać.

- Aż 78 proc. z przebadanych przez nas rodziców z 15 krajów było świadomych, że ich dziecko może w Internecie trafić na nieodpowiednie treści - wskazuje Karolina Małagocka z firmy F-Secure.

- Pamiętajmy jednak o tym, że każde urządzenie jest po to, aby się nim cieszyć, a Internet jest równie bezpieczny jak realny świat. Jeśli uczymy dziecko, aby unikało pewnych miejsc, osób i sytuacji, to korzystanie z cyberprzestrzeni powinno rządzić się podobnymi prawami.

Stosuj odpowiednie narzędzia

Równie ważne co rozmowa i uświadamianie dziecka jest stosowanie narzędzi, które będą pomagały rodzicom realizować zamierzone cele. Dlatego jeszcze przed wręczeniem prezentu warto zainstalować na wszystkich urządzeniach aktualne oprogramowanie zabezpieczające, które ochroni nas przed szkodliwym oprogramowaniem oraz zablokuje szkodliwe lub nieodpowiednie dla dziecka serwisy internetowe.  

Dobre oprogramowanie zapewnia ochronę dzieciom, a rodziców  wspomaga w egzekwowaniu poczynionych z dzieckiem ustaleń.

Korzystanie z Internetu czy konkretnych aplikacji możliwe będzie tylko w określonych godzinach i przez ustalony wcześniej czas. Przykładem takiego programu jest F-Secure Safe, który pozwala zapewnić ochronę na wszystkich urządzeniach, z których korzysta dziecko: komputerze PC, tablecie oraz smartfonie. 

Eksperci doradzają również, żeby na każdym urządzeniu ustalić hasło dostępu do ekranu czy profil logowania. Unikniemy dzięki temu ryzyka, że gdy urządzenie trafi w niepowołane ręce, prywatne informacje naszego dziecka i nasze staną się cennym kąskiem.

W momencie, gdy zorientujemy się, że smartfon czy tablet został zgubiony lub skradziony, oprogramowanie zabezpieczające pozwoli nam również skutecznie zablokować urządzenie, a w razie potrzeby nawet wykasować wszystkie znajdujące się na nim dane.

INTERIA/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy