Reklama

​Najlepsza na przeziębienie

Koniec czerwca to czas zbioru kwiatów lipy. Przygotowane na ich bazie napary są niezwykle cenne. Ich zdrowotne właściwości są znane i stosowane od wieków. Z powodzeniem można ją stosować u dzieci.

Lipa jest drzewem liściastym występującym pospolicie na terenie całej Polski. Rośnie zarówno dziko, jak i w przydomowych ogródkach. Występuje w dwóch gatunkach - drobnolistnej i szerokolistnej. Ten drugi gatunek zakwita jako pierwszy, pod koniec czerwca.

Z kolei lipa drobnolistna swój okres kwitnienia rozpoczyna do dwóch tygodni później. Kwiaty są lubiane przez pszczoły miodne, a zatem cenione przez pszczelarzy. Jednak kwiaty lipy można zbierać również dla siebie, aby wykorzystać zawarte w nich cenne substancje.

Co tkwi w lipie?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zajrzeć najpierw pod korę tego drzewa. Znajdujące się pod nią białe drewno zawiera substancje, które mogą pełnić rolę uspokajającą i antybakteryjną. Natomiast w kwiatach znajdziemy olejki eteryczne, flawonoidy, śluzy i kwasy organiczne. Olejki z kwiatostanów pełnią funkcje uspokajające i rozkurczowe. Nie na darmo już Jan Kochanowski wychwalał spokój płynący z odpoczynku pod jej liściem.

Reklama

Jednak napary z lipy znane są ze swoich właściwości przeciw przeziębieniowych. Zawdzięczają je śluzom, które działają przeciwkaszlowo, osłaniająco i łagodząco na błony śluzowe. Z kolei fitosterole pełną funkcje przeciwzapalne.

Kwiaty lipy zawierają też witaminę C i PP oraz kwasy organiczne. Flawonoidy wspomagają działania napotne i przeciwzapalne. Dzięki nim, zwiększa się perspiracja skóry. Napar z lipy może być użyty nie tylko w formie napoju, jego cenne działania sprawdzą się w inhalacji czy podczas zdrowotnej kąpieli.

Latem wyrusz na zbiór kwiatów

Zbiór kwiatów lipy następuje zwykle na początku lata, pod koniec czerwca i w pierwszych tygodniach lipca. Kwiatostany należy zerwać razem z podsadkami. Uwaga! Nie należy ich zbierać po deszczu, powinny być suche. Najwygodniej jest obrywać kwiatostany z obciętych szczytów gałązek. Kwiaty należy suszyć w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu.

Jak przygotować napar z lipy

Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wrzucamy do garnka około półtorej łyżki ususzonych kwiatów i zalewamy dwoma szklankami wrzątku. Następnie przykrywamy naczynie na około 15 minut. Później zdejmujemy pokrywkę i po przestudzeniu przez kolejne 10 minut przecedzamy uzyskując gotowy do spożycia napój. Ten należy pić trzy razy dziennie po pół szklanki.

Warto pamiętać, że działanie kwiatów lipy jedynie wspomaga procesy leczenia przeziębienia czy grypy i nie zastąpi kuracji farmakologicznej. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy