Reklama

Niemowlę na basenie

Czy z półrocznym niemowlęciem można chodzić na basen? Jak należy się przygotować do takich zajęć? Co zrobić, aby malec nie miał później problemów z uszami?

Pływanie to doskonała forma aktywności dla całej rodziny. Ćwiczenia w wodzie są świetną gimnastyką dla mięśni oraz stawów dziecka. Maluchy, które regularnie pływają, nie tylko są sprawniejsze, ale też szybciej się rozwijają. Kąpiele mogą zacząć dzieci nawet w pierwszych miesiącach życia (pod warunkiem przyzwolenia od pediatry - jeśli maluch jest ogólnie zdrowy, nie powinno być problemu z jego uzyskaniem).

Przeciwwskazaniem mogą być m.in. rozległe zmiany skórne na tle alergicznym czy też choroby układu krążenia. Przed pierwszymi zajęciami warto zorientować się co do warunków panujących na wybranym basenie. Chodzi między innymi o dostępność czystej rodzinnej szatni, przewijaka dla niemowląt, baseniku rekreacyjnego z ciepłą wodą, najlepiej ozonowaną. Na pierwszą wyprawę warto zabrać pieluszkę do pływania, ręcznik, kosmetyki po kąpieli, ewentualnie cienką czapeczkę do założenia po zakończeniu pływania.

Reklama

Do posadzenia dziecka, np. w szatni, przyda się także nosidełko-fotelik. Przed zajęciami nie należy zabezpieczać skóry smyka kremami, ponieważ po zetknięciu z wodą dziecko staje się śliskie i ciężko utrzymać je bezpiecznie w dłoniach. Zdrowe maluchy po zajęciach na basenie nie mają z reguły problemów z uszami, ponieważ woda która dostaje się do zewnętrznych przewodów słuchowych - w naturalny sposób sama z nich wypływa po kąpieli.

Aby malec się nie wychłodził, po harcach w wodzie należy szybko go wysuszyć i ubrać. Przed wyjściem na dwór warto odczekać przynajmniej pół godziny, aby rozgrzany wodnymi igraszkami brzdąc się nie przeziębił.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: chodzić
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy