Reklama

Odkryj talent u swojego dziecka

Zdolne dziecko to powód do dumy, ale też spore wyzwanie dla rodziców. Podpowiadamy, jak rozpoznać i wspierać mocne strony swojej pociechy.

Zdarzają się maluchy, które już w wieku trzech lat wyróżniają się ponadprzeciętnymi umiejętnościami w jakiejś dziedzinie. Zwykle jednak to w wieku szkolnym ujawniają się zdolności u dzieci w danym kierunku. Łatwo je zauważyć na tle grupy rówieśników.

Wychowawczyni w szkole może zasugerować, że dziecko wyróżnia się pewnymi umiejętnościami i osiąga znacznie lepsze wyniki od kolegów. Jednak odkrycie i rozwijanie talentów w dużej mierze zależy od wsparcia rodziców. Musisz więc uważnie obserwować dziecko podczas codziennych zajęć, zabaw - co sprawia mu frajdę, w czym jest mocne.

Reklama

Spędzaj z nim jak najwięcej czasu i dużo rozmawiaj. Wtedy najlepiej dowiesz się, co lubi dziecko i czego potrzebuje. Dyskretnie przydzielaj mu zadania zgodne z jego zainteresowaniami, zapisz na dodatkowe zajęcia pomagające kształtować talent. Wspieraj, motywuj, ale nie zmuszaj do niczego. Doceniaj zaangażowanie i postawę twórczą. Daj poczucie bezpieczeństwa i wolności, by dziecko mogło w pełni realizować swoje pasje.

Plastyka pomaga wyrazić emocje

Naprawdę trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez rysowania, malowania, wycinania i lepienia. Większość dzieci po prostu lubi zajęcia plastyczne. Są ważne i potrzebne, bo pomagają kształcić zdolności manualne, np. niezbędne w nauce pisania. Jest to też doskonała forma wyrażenia własnych myśli, emocji.

Jak rozpoznać talent plastyczny? Przyjrzyj się pracom dziecka. Będą zdecydowanie wyróżniać się spośród prac rówieśników. Jego pomysły i kompozycje są oryginalne, nieszablonowe. Chętnie eksperymentuje z technikami, kolorami. Chce tworzyć po swojemu, nie lubi, gdy coś mu się narzuca. Potrafi wnikliwie obserwować rzeczywistość. Zauważa i umieszcza w pracach szczegóły, których nie dostrzegają inne dzieci, np. wyłapuje ciekawe kształty czy elementy. Rozróżnia więcej kolorów niż rówieśnicy, np. różne odcienie tej samej barwy. Potrafi myśleć abstrakcyjnie i w swoich pracach pokazuje abstrakcyjne przedmioty i zjawiska.

Jak wspierać dziecko? Znajdź ciekawe warsztaty plastyczne, prowadzone przez profesjonalistę. Niech nie będzie to zwykła lekcja rysunku czy rzeźbienia, ale możliwość poznania różnorodnych technik plastycznych, zestawiania ich. Dzięki temu dziecko będzie mogło odkryć, w czym najlepiej się realizuje. W domu stwórz dziecku własny kącik kreatywności. Niech ma w nim swoje artystyczne przybory, materiały. Pozwól eksperymentować. Stwórz też miejsce do przechowywania ,,dzieł", np. może być to teczka czy półeczka na prace przestrzenne. Sama też pokazuj mu ciekawe rozwiązania plastyczne. Pomysłów szukaj w internecie (patrz ramka obok). Aktywnie angażuj dziecko w domowe przedsięwzięcia związane z plastyką, np. dekorowanie domu na święta czy choćby ozdabianie ciasta. Przy rodzinnym spotkaniu urządź domową wystawę prac dziecka. Nic tak nie motywuje do dalszego tworzenia jak pozytywne opinie innych. Zabieraj smyka do galerii, muzeów.

Muzyka doskonali pamięć

Każde dziecko ma w sobie potrzebę muzycznej zabawy, śpiewu, gry czy tańczenia. Wielu kilkulatków z pasją naśladuje ulubionych wokalistów, śpiewając do dezodorantu czy łyżki w ręku, interesuje się muzyką czy chce grać na instrumencie. Często to jednak tylko dziecięca zabawa i z czasem ta pasja przemija.

Jak rozpoznać talent muzyczny? Dziecko już od najwcześniejszych lat z entuzjazmem reaguje na rytmy czy dźwięki. Domaga się puszczania muzyki. Jest wrażliwe na barwę i natężenie dźwięku. Ma poczucie rytmu i dobry słuch muzyczny, np. potrafi zanucić fragment piosenki, którą słyszało zaledwie 1-2 razy czy wystukać jej melodię. Naturalnie rozróżnia wysokość dźwięków: niski, średni, wysoki oraz nastroje w muzyce. Ma muzyczną wyobraźnię - wymyśla samodzielnie melodie, tworzy je z różnych dźwięków. Umuzykalnione dziecko cechuje wyjątkowa łatwość uczenia się, chętniej i szybciej zapamiętuje ono lekcje ze słuchu niż czytając podręcznik.

Jak wspierać dziecko? W wieku 5-6 lat można profesjonalnie ocenić, czy pociecha rzeczywiście ma słuch, poczucie rytmu oraz muzyczną pamięć. Te umiejętności zbada pedagog szkoły muzycznej. Warto zaprowadzić do niej dziecko i poprosić o ocenę. W podjęciu decyzji o kształceniu w kierunku muzyki pomoże też tzw. test melodii i rytmu. Sprawdza pamięć muzyczną, słuch, określa indywidualne zdolności muzyczne. Taki test można przeprowadzić odpłatnie w niektórych szkołach muzycznych. Umuzykalnionego smyka poznawaj z dobrymi rodzajami muzyki: klasyką, rockiem. Zabieraj na koncerty, spektakle muzyczne. Muzyka słuchana na żywo będzie dla dziecka niezapomnianym przeżyciem, m.in. okazją do poznania bliżej instrumentów, techniki wydobywania się dźwięku. Rozmawiaj z pociechą o tym, co usłyszeliście. Wspólnie bawcie się w kompozytorów. Twórzcie dźwięki do ulubionych wierszyków, rymowanek, bajek. Wymyślajcie wspólnie melodie, miksujcie piosenki - po prostu twórzcie muzykę.

Nauka języków wzbogaca słownictwo

Już od najmłodszych lat warto inwestować w naukę języka obcego. Małe dziecko łatwo przyswaja wiedzę podczas zabawy, codziennych sytuacji. Jednak nie każde dziecko, poznające od małego język obcy, zostanie w przyszłości poliglotą.

Jak rozpoznać talent do języków? Dziecko uzdolnione językowo posługuje się nad swój wiek bogatym słownictwem. Mówi płynnie, poprawnie gramatycznie buduje zdania. Z łatwością opisuje miejsca, zdarzenia. Tworzy logiczne i ciekawe opowiadania z dużą ilością szczegółów. Chętnie i łatwo przyswaja zasłyszane nowe i obce wyrazy. Dopytuje o znaczenia tych, których nie zna. Wyprzedza rówieśników w nabywaniu umiejętności czytania i pisania.

Jak wspierać dziecko? W wieku wczesnoszkolnym nauka powinna łączyć się z zabawą, dlatego nie zapisuj dziecka na tradycyjny kurs językowy. Raczej wybierz dla pociechy jeden z autorskich programów proponowanych przez szkoły językowe. Głównie opierają się na aktywnym mówieniu. Zdolności językowe pomogą doskonalić programy telewizyjne i komputerowe. Z sieci możesz za darmo ściągnąć multimedialne programy do nauki, np. EuroPlus+ Angielski dla dzieci "Nicole and Tommy". W wolnym czasie bawcie się w zabawy słowne. Np. wymyślanie zdań, których wszystkie wyrazy rozpoczynają się od tej samej głoski: Pani pod parasolem poszła pospacerować.

Sport uczy wytrwałości

Niektóre dzieci są bardziej sprawne fizycznie, inne mniej. Jednak wzrost, budowa ciała, tusza itp. nie przesądzają o sportowych umiejętnościach. Są różne dyscypliny sportu, w których dziecko może się rozwijać i osiągać sukcesy. Np. dziecko, które nieustannie rozpiera energia, może być świetnym piłkarzem lub tancerzem. A pociecha, która z natury jest spokojna, potrafi się koncentrować, może zostać doskonałym strzelcem czy szermierzem.

Jak rozpoznać talent sportowy? Mały "sportowiec" wyróżnia się wśród rówieśników sprawnością fizyczną, zręcznością, szybkością, ma świetną koordynację ruchów. Może osiągać dobre wyniki w kilku dyscyplinach lub jednej. Lubi gry, zabawy sportowe i czerpie z nich radość. Bez lęku podejmuje sportowe wyzwania. Chętnie rywalizuje z innymi dziećmi, także starszymi od siebie. Szybko łapie zasady gry. Ma świadomość swojego ciała i jego ruchów. Interesuje się informacjami sportowymi. Często woli oglądać sportową rywalizację niż kreskówki czy filmy.

Jak wspierać dziecko? Jeśli twoje dziecko chce uprawiać tenis czy grać w siatkówkę, zapisz je na te zajęcia. W ferie, wakacje wyślij na obóz sportowy. Pamiętaj jednak, by smyk sam wybrał dla siebie dyscyplinę sportu. Nie narzucaj tej, w której uważasz, że będzie dobry. Ważne, by dziecko chodziło na treningi razem z dziećmi ze swojej grupy wiekowej, ponieważ trenując czy rywalizując ze starszymi od siebie, może nie poradzić sobie z presją, szybko się zniechęcić. Zajęcia w dużej mierze powinny odbywać się w formie zabawy, a nie powtarzania kolejnych ćwiczeń. Dla małego sportowca każda udana akcja, strzelona bramka to powód do dumy. Doceniaj te sukcesy, chwal. Uprawianie sportu wiąże się z napięciem psychicznym. Dlatego kształć w dziecku odporność na stres, ucz cierpliwości.

Teatr rozwija wyobraźnię

Większość dzieci uwielbia teatr. Bo przede wszystkim zaspokaja ich silną potrzebę, by być kimś niezwykłym, uczestniczyć w wielkiej przygodzie.

Jak rozpoznać talent teatralny? Dziecko, które ma pasję teatralno-literacką, uwielbia czytać. Ma bogatą wyobraźnię, samo często wymyśla różne historyjki, bajki. Mówi dużo, barwnie opowiada. Szybko zapamiętuje informacje. Sprawnie i chętnie uczy się nawet długich wierszyków z łatwością je recytuje. Lubi naśladować postacie z bajek, filmów. Jest wrażliwe na emocje innych, umie wczuć się w czyjaś sytuację. Potrafi wyrażać uczucia gestem, mimiką, ruchem.

Jak wspierać dziecko? Zapisanie dziecka na warsztaty teatralne (w szkole, w domu kultury) pomoże rozwijać talent. Te zajęcia kształtują wyobraźnię, twórcze myślenie oraz ćwiczą poprawną, piękną mowę, oswajają z teatralnymi realiami. Przez uczenie się tekstu roli, wielokrotne jej powtarzanie, pociecha doskonali pamięć wzrokowo-słuchową. Nie opuszczaj żadnego przedstawienia dziecka. Nagradzaj pochwałą. Ponadto zabieraj często pociechę do teatru, kina, na spotkania autorskie. Po seansie na wspólnym spacerze czy lodach, dzielcie się wrażeniami. Rozmawiajcie o spektaklu, filmie czy książce. Możecie też stworzyć domowy teatr, np. kukiełkowy (z udziałem lalek, misiów), cieni na ścianie czy z udziałem domowników. Wspólne przygotowywanie strojów, rekwizytów będzie zabawą dla wszystkich.

Olga Kamińska

Świat Kobiety 12/2012


Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: talent | rozwój dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy