Reklama
Odstawiamy dziecko od piersi

Jak odzwyczaić dziecko od piersi?

Pożegnanie z ukochanym "cycusiem" to jedno z trudniejszych rozstań i dla mamy, i dla dziecka. Radzimy, jak zrobić to krok po kroku - bez stresu i łez.


Karmienie naturalne, choć tak cenne dla rozwoju niemowlęcia, musi się kiedyś skończyć. Powody to powrót do pracy, przyjmowanie leków, zmęczenie mamy. Czasami z inicjatywą wychodzi samo dziecko (bardziej interesuje go świat niż mamina pierś), lecz zdarza się to rzadko. Aby odstawienie od piersi nie miało dramatycznego przebiegu, przygotuj się do tej chwili. Postępując według naszych wskazówek, oszczędzisz dziecku płaczu, a sobie - rozterek.

Krok pierwszy

Podejmij świadomą decyzję. Jeśli będziesz pewna słuszności swojego postanowienia, łatwiej pokonasz trudności: bolące piersi, płacz malucha, jego dopominanie się o cycusia... Gdy karmisz 18-miesięczne dziecko i sprawia ci to satysfakcję, nie przerywaj. Po podjęciu decyzji lepiej nie zmieniać zdania. Jeśli ulegniesz słabości, znajdziesz się w punkcie wyjścia, a maluch nauczy się, że łzami można na tobie wiele wymóc.

Reklama

W efekcie kolejne podejście do zaprzestania karmienia będzie dla was jeszcze trudniejsze. Nie miej wyrzutów sumienia. Jeśli zastąpisz swoje mleko modyfikowanym, maluszek z pewnością na tym nie straci. Konsekwentne "nie" wypowiedziane z miłością, pomoże dziecku zaakceptować nową sytuację. Bardziej niż pokarmu dziecku może brakować bliskości, jaką daje ssanie piersi. Przytulanie, głaskanie, trzymanie na kolanach to najprostsze sposoby okazania dziecku, że nadal je kochasz.

Krok drugi

Zmniejsz liczbę karmień dziennych. Rozstanie z piersią powinno nastąpić w ciągu 2-3 tygodni. Co drugi dzień rezygnuj z jednego karmienia. Gdy widzisz, że maluch chętnie by się przytulił do piersi, koniecznie przygarnij go, podaj mu wodę lub soczek. Pamiętaj, że zanim zakończysz naturalne karmienie, musisz wprowadzić do menu malucha modyfikowane mleko (jeśli nie chce pić z butelki, podawaj mu je łyżeczką lub z kubka-niekapka).

Nowe dania wprowadzaj stopniowo, aby dziecko miało szansę polubić nieznane smaki. Gdy maluch odmawia posiłku, pobaw się z nim, poczytaj książeczkę, wyjdź na spacer. Kiedy zgłodnieje, chętniej zje nowy pokarm.

Krok trzeci

Działaj zgodnie z planem. Zmniejszając liczbę karmień piersią, przestrzegaj następującej kolejności: obiad, drugie śniadanie, podwieczorek, kolacja, karmienie nocne. Maluszkowi na ogół łatwiej zrezygnować ze ssania mleka w ciągu dnia. Może jednak mieć kłopoty z przyzwyczajeniem się do braku piersi przed drzemką około południa.

Dlatego w porze drzemki starajcie wybrać się na spacer. Może bujanie wózka ukołysze malca do snu? Jeśli ten sposób nie podziała, poproś o pomoc kogoś bliskiego. Maluszek powinien być usypiany, tak aby cię nie widział. Gdy domaga się twojej obecności, nie reaguj od razu. Nie martw się - przecież nie jest sam.

Krok czwarty

Zaakceptuj złość dziecka. Maluchowi trudno zrozumieć, dlaczego żałujesz mu ukochanego "cycusia". Nim zaakceptuje ten fakt, ma prawo domagać się tego, co zaspokaja jego potrzeby nie tylko fizyczne (głód), ale przede wszystkim psychiczne (poczucie bezpieczeństwa i bliskości). Aby dziecku łatwiej było pogodzić się z nową sytuacją, uprzedź je, że nie będziesz mu dawać piersi, bo cię one bolą lub jesteś już zmęczona (mów prawdę).

Potem, przy każdej odmowie, zapewniaj maluszka, że go kochasz. Staraj się też zrekompensować mu jego stratę. Spędzajcie razem jak najwięcej czasu. Często przytulaj dziecko, noś je na rękach, kołysz w ramionach. W tym okresie zakładaj ubrania, które utrudnią mu dostęp do piersi.

Krok piąty

Zaangażuj tatę. Jego obecność będzie cenna, gdy przyjdzie czas odstawienia dziecka od nocnego i wieczornego ssania piersi. Dobrze byłoby, aby przez kilka kolejnych wieczorów usypiał malucha. Z pewnością poradzi sobie z jego płaczem i mu nie ulegnie. Jeśli maluch przebudzi się w nocy, możesz mu podać pierś, ale przed całkowitym rozbudzeniem się (wtedy rano nie będzie tego pamiętał). Co kilka dni rezygnuj z kolejnego karmienia nocnego. Jeśli maluch nadal się budzi, dawaj mu wodę.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: karmienie | maluch | dziecko | piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy