Reklama

Opowiedz mi bajkę

Małe dzieci mają swoje kłopoty i trudności, które budzą w nich lęki, niepokoje i inne silne, nieprzyjemne uczucia. Nam, dorosłym takie silne emocjonalne reakcje mogą wydawać się czasem niezrozumiałe lub wyolbrzymione.

Próbujemy logicznie tłumaczyć, pocieszać, że przecież żaden potwór nie czai się w ciemnościach, a wizyta u dentysty nie jest takim koszmarem. Ale czasem to nie wystarczy, bo z perspektywy dziecka świat wygląda zupełnie inaczej. 

Dziecięce problemy  

Ania chciała jechać na pierwsze kolonie, ale okazało się, że będzie tam sama bez towarzystwa znajomych koleżanek. Bardzo bała się nowego otoczenia i tego, że nie zostanie zaakceptowana. Kolonie zbliżały się wielkimi krokami, a Ania zaczęła gorzej spać, straciła też apetyt.

Reklama

Jaś stracił niedawno ukochanego zwierzaka. Jego piesek zgubił się na jednym ze spacerów. Nie pomogło rozklejanie ogłoszeń. Jaś prawie codziennie płakał i nie mógł się z tym pogodzić.

Wiktoria rozpoczęła naukę w szkole, ale szybko okazało się, że nie radzi sobie tak dobrze jak inne dzieci. Czuła się gorsza i zupełnie przestała się starać, nie wierzyła w to, że może dostać dobrą ocenę i że dzieci ją polubią...  

Jak dotrzeć do dziecka?  

Problemy, z którymi zmagają się na co dzień nasze dzieci (nawet jeśli wydają się czasem błahe) mogą w istotny sposób wpływać na ich emocje, samoocenę i codzienne funkcjonowanie. Nie zawsze jednak wiemy, jak dotrzeć do dziecka, które przeżywa trudności i jak pomóc mu je pokonać. W takim wypadku warto sięgnąć po jedną ze skuteczniejszych i atrakcyjnych dla dzieci metod - bajkę.

Napisz swoją bajkę  

Bajka terapeutyczna to historyjka, którą sami możemy stworzyć uwzględniając indywidualne potrzeby i zainteresowania dziecka. Jej bohaterem powinien być ktoś, z kim nasza pociecha może się zidentyfikować np. inne, podobne do naszego dziecko, albo jakieś ulubione zwierzątko. Historia powinna być atrakcyjna dla dziecka, a więc trochę baśniowa, ale także w silnym stopniu związana z sytuacją i trudnościami, jakie przeżywa nasza pociecha.

W bajce bohater może porozmawiać z kimś o tym, co przeżywa (ułatwi to dziecku rozpoznanie i komunikowanie bliskim swoich uczuć), a także znajduje sposób na rozwiązanie swoich kłopotów - wszystko dobrze się kończy.  

Taką historyjkę można opowiedzieć przed snem, a komentarz lub wyjaśnienie jej treści są już zbyteczne (choć warto podjąć rozmowę, jeśli inicjuje ją dziecko). Powinna pomóc dzieciom w zasypianiu i pokonaniu różnych lęków.

Dobra bajka dodaje dziecku wiary we własne siły. Do jej napisania nie trzeba mieć talentu pisarskiego, ale jeśli wyraźnie nam to nie idzie, możemy sięgnąć do gotowych publikacji bajek terapeutycznych.  


Małgorzata Kamińska                

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama