Reklama

Pamięć dziecka

Jak najlepiej ćwiczyć pamięć dziecka? Na to pytanie odpowie Wioletta Krzyżanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie i pedagog współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka.

Konieczność zapamiętywania dużych partii materiału to jedno z największych wyzwań, jakie stają przed dziećmi, które rozpoczynają naukę. Dlatego pamięć powinna być ćwiczona przy każdej możliwej okazji.

A ponieważ dzieci lubią wszelkiego rodzaju gry i zabawy, to należy wykorzystać je, aby ćwiczenie pamięci było procesem jak najprzyjemniejszym, a dzięki temu jak najbardziej efektywnym.

Dobre będą wszelkiego rodzaju ćwiczenia i zabawy, które wymagają zapamiętywania przez powtarzanie i utrwalanie. Na przykład nauka wierszyków czy piosenek, które potem można wykorzystać w domowym przedstawieniu. 

Reklama

Polecam także gry typu memory, w których należy zapamiętywać ułożenie poszczególnych elementów tak długo, aby dopasować do siebie jak największą ilość takich samych par.

Z kolei dla lepszego zapamiętania liczb, ciekawa jest metoda tzw. haków pamięciowych, czyli wykorzystanie skojarzeń z obrazem, kształtem przypominającym cyfrę, gdzie np. 2 to łabędź, 4 to krzesło, itp.

Można oczywiście tworzyć własne skojarzenia. Warto także sięgać do wyobraźni dziecka i korzystać z metody polegającej na wymyślaniu historyjek łączących ze sobą poszczególne przedmioty, np. z listy zakupów, w sposób nawet absurdalny czy żartobliwy, co pomoże taką listę zapamiętać.

Nawet odpowiednio zadawane pytania pozwalają ćwiczyć pamięć, a jednocześnie selekcję informacji.

Pytając dziecko czego nauczyło się na konkretnej lekcji, czy co robiło w czasie przerwy, powodujemy, że musi sięgnąć do swojej pamięci i wybrać z niej elementy, które są niezbędne do udzielenia prawidłowej odpowiedzi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pamięć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy