Reklama

Piąty tydzień ciąży

​Piąty tydzień ciąży, to również początek drugiego miesiąca ciąży. Na tym etapie test ciążowy z apteki na pewno wykaże wynik pozytywny. Do rozwiązanie pozostało jeszcze 35 tygodni. Zarodek liczy teraz około 2 mm, czyli ma wielkość ziarna sezamu. To niebezpieczny czas.

Od piątego tygodnia zarodek jest wyjątkowo wrażliwy na niekorzystne warunki i stan ten potrwa aż do 10. Tygodnia. Właśnie teraz zaczynają się formować poszczególne organy, a cały proces jest zwany organogenezą. Co ciekawe, wszystkie potrzebne do rozwoju składniki, zarodek pobiera z pęcherzyka żółtkowego. Zmiana nadejdzie dopiero w 12. tygodniu ciąży, po pełnym uformowaniu łożyska.

U rosnącego szybko dziecka wykształca się serce, bo układ krążenia rozwija się zaraz na początku. Pojawia się cewa nerwowa, dla której rozwoju niezbędny jest odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie. Z niej wytworzą się rdzeń kręgowy, kręgosłup i mózg. Na tym etapie cewa pozostaje otwarta i zamknie się dopiero w szóstym tygodniu ciąży. Poza tym zaczynają się formować naczynia pępowinowe i łożysko. Zarodek ciągle przypomina galaretowatą kulę, a na obrazie z USG widać pęcherzyk ciążowy.

Reklama

Przyszła mama na tym etapie ciąży może zauważyć powiększenie biustu, które jest wynikiem gromadzenia przez organizm wody. To również czas, gdy pojawiają się mdłości, które trzeba po prostu przeczekać. Warto zmniejszyć większość posiłków, ale zwiększyć ich częstotliwość. Mogą pojawić się też tzw. zachcianki. Organizm pokazuje w ten sposób, czego potrzebuje do rozwoju. Często panie czują się jak podczas przeziębienia, bardziej zmęczone i osłabione. Warto więcej odpoczywać i pozwolić organizmowi poradzić sobie ze zmianami.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy