Reklama

Pić czy nie pić - fakty na temat mleka

A prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Na naszej planecie żyje około 4300 ssaków i wszystkie samice karmią swoje młode własnym mlekiem. U zwierząt jest to w naturalny sposób przestrzegane, jedynie człowiek złamał to prawo i wykorzystuje mleko innych ssaków do karmienia dzieci i dorosłych swojego gatunku.

Zwolennicy i przeciwnicy spierają się w kwestii, czy powinniśmy spożywać mleko i produkty mleczne, przedstawiając wciąż nowe badania. A jakie są fakty? Każda ze stron podaje swoje. Lekarze  jednak nadal  zalecają picie mleka.  Co zatem robić? Najlepiej zachować rozsądek oraz zaufać własnemu organizmowi.

Przeciwnicy:

  • W mleku występują tłuszcze zwierzęce - a tłuszcz zwierzęcy powoduje zwiększenie ilości cholesterolu W procesie trawienia mleka krowiego powstaje kwas palmitynowy, który musi w jelitach związać się z wapniem, a następnie zostaje wydalony. Tracimy w ten sposób cenny wapń.
  • Stosunek wapnia i fosforu w mleku ma wpływ na równowagę w organizmie (w ludzkim mleku stosunek ten wynosi 1,83:1, a w krowim 1,22:1.). Jej zachwianie grozi powstawaniu środowiska kwasowego, w którym rozwijają się bakterie, również w jamie ustnej, powodując próchnicę. Spożywanie samego nabiału jako źródła wapnia może prowadzić od niedoboru magnezu i zaburzenia równowagi między tymi pierwiastkami. Lepszym źródłem wapnia są orzechy, ziarna i warzywa.
  • W żołądku dziecka (i tylko dziecka) występuje enzym zwany chymozyna (podpuszczka). Rozkłada on 85% kazeiny zawartej w mleku krowim. Enzym ten występuje również u młodych osobników zwierząt, np: u krowy. Jednak dorosły człowiek i dorosłe zwierzęta nie posiadają tego enzymu.
  • Najwięcej mleka spożywa się w USA i krajach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. W tych krajach jest najwięcej przypadków osteoporozy, czyli rzeszotowienia kości. Mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń produkty, które nie są przetworami mlecznymi.
  • Dzieci karmione butelką zapadają częściej na astmę, katar sienny i wyprysk dziecięcy. Dzieci, które często są przeziębione, w rzeczywistości mogą być uczulone na jakiś pokarm, a objawy przeziębienia są odczynem alergicznym śluzówki nosa. Istnieje również coraz więcej dowodów na zależność między cukrzycą młodzieńczą a alergią na albuminy krowiej surowicy, zawartej w produktach pochodzenia mlecznego. Problem polega na niszczeniu przez układ odpornościowy komórek produkujących insulinę. Wyeliminowanie z diety niemowlęcia produktów mleka krowiego co najmniej przez pierwsze pół roku życia o połowę zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.
  • Dzieci spożywające mleko krowie wykazują objawy przeładowania białkiem. Trudno się temu dziwić, skoro dziecko ważące przykładowo 6 - 7 kg dziennie otrzymuje średnio 40 - 60 g białka zamiast wymaganego 1,8 g białka na kilogram masy ciała. Dlatego takie dzieci mają objawy w postaci zaparć, rozdęcia brzuszka, kolki jelitowej, dużo płaczą, mają nadmierny apetyt, oddają dużo twardego, cuchnącego stolca i moczu o przykrym zapachu. Innym jeszcze rezultatem przeładowania białkiem jest anemia. Doc. dr Alfred S. Schwarts z Wydziału Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Waszyngtonie wskazuje, że dzieci, które spożywały duże ilości mleka krowiego, najczęściej narażone są na ostrą anemię. Powodem jest brak żelaza w tym pokarmie i niestety poziom hemoglobiny u takich dzieci jest na poziomie 25 - 60 procent normy. Jeszcze inne zagrożenia wywołane nadmiarem białka w diecie dziecka to: krzywizna i tężyczka, zbyt niski poziom węglowodanów.

Zwolennicy:

  • Tłuszcz mleczny jest bardzo ważnym składnikiem diety, ponieważ to w nim rozpuszczają się witaminy A, D, E oraz K. Litr mleka o zawartości 3,5% tłuszczu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A w 46%, witaminę D w 32%, witaminę E w 11% oraz witaminę K w 2%.
  • Mleko to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Człowiek przyswaja z mleka krowiego aż 80% tego pierwiastka, a dla porównania z mleka sojowego jedynie 13%. Jedna szklanka mleka zaspokaja 30% dziennego zapotrzebowania na wapń.
  • Dorosłe osoby mogą pić mleko przez całe życie (w Szwecji - 100% populacji, w Wielkiej Brytanii 95%.). Zdolność trawienia laktozy nabyliśmy na drodze ewolucji i w całej Europie mleko nie jest wskazane jedynie dla 10 % dorosłej populacji.
  • Mleko w swoim składzie zawiera wiele cennych składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, magnez, potas, cynk. Każdy z nich bierze istotny udział w kształtowaniu szkieletu kostnego oraz umacnianiu jego struktury. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (Osteoporosis International 2007) wykazują związek między dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wynika z nich, że grupa osób na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań.
  • Alergia na mleko u dzieci w wieku 4 - 6 lat występuje tylko u 10% dzieci. Stwierdza się ją również u 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych naturalnie. Dziecięce alergie na mleko jednak przemijają u ponad 90% dzieci po ukończeniu 5 roku życia.
  • Mleko zawiera witaminę A, która jest silnym antyutleniaczem, chroniącym skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Składniki mineralne, takie jak cynk czy miedź, wzmacniają włosy i paznokcie. Foliany zawarte w mleku i jego przetworach obniżają poziom homocysteiny, wpływając na obniżenie ryzyka chorób układu krążenia, twierdzi doc. dr hab. Mirosław Jarosz, kierownik Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
  • Mleko chroni przed cukrzycą typu II. Naukowcy Harvard School of Public Health sądzą, iż picie mleka może pomóc organizmowi w ustrzeżeniu się przed cukrzycą typu II, wyrastającą na podłożu otyłości i mało aktywnego trybu życia oraz przed innymi zakłóceniami przemiany materii i energii.
  • Analiza opublikowana przez pismo "Heart" wykazała, że osób, które w dzieciństwie piły bardzo mało mleka, po 65 latach przy życiu pozostało o jedną czwartą mniej niż ludzi, którzy jako maluchy często sięgały po szklankę z białym napojem. Mleko okazało się doskonałą ochroną przed udarem mózgu. Naukowcy wykazali, że picie w dzieciństwie około pół litra mleka dziennie aż o 60% zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby w wieku podeszłym.

Więcej przeczytasz w magazynie Wiem jak działają dzieci.

WIEM jak działają dzieci
Dowiedz się więcej na temat: mleko | nabiał | produkty mleczne | dziecko | zdrowe jedzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy