Reklama

Piękną biżuterię można zrobić w domu

"Robótki na paluszkach czyli jak spleść szalik, czapkę lub torbę bez drutów i szydełka" Barbary Palewicz-Ryży i Karoliny Kózki-Wrodarczyk, to wyjątkowa książka dla miłośników rzeczy pięknych i samodzielnie tworzonych.

Koraliki

Jest coś takiego w koralikach i paciorkach, że hipnotyzują nie tylko małe dziewczynki, ale i dorosłe kobiety. Dzianina ozdobiona koralikami może ze zwykłego sznurka zmienić się w element biżuterii. Koraliki można wpleść w dowolnym miejscu. Nie wymienimy tu wszystkich zastosowań, ale podpowiemy, jak umieszczać koraliki w zależności od tego, ile ma się ich pojawić i w którym miejscu dzianiny.

Ponieważ koraliki w dzianinie nawlekane są na włóczkę, a włóczka w tej technice zwykle jest gruba, dziurka w koraliku powinna być raczej duża. Czasem przez otworek przechodzi bowiem włóczka podwójna. Ale wszystko po kolei.

Reklama

Umiejętności nawlekania koralików na sznurek nabywa się zwykle przed umiejętnością czytania, dlatego nie zamieszczamy w książce instruktażu. Podpowiemy jednak, że wszystkie prezentowane w tym rozdziale techniki nawlekania koralików na oczko, można również zastosować do nawlekania ich na włóczkę. Jeśli od początku wiadomo, że robótka będzie gęsto zdobiona koralikami, warto dobrze przygotować się do pracy. W takim wypadku koraliki będą zawieszone między oczkami. Żeby było to możliwe, przed przystąpieniem do pracy wszystkie potrzebne koraliki należy nawlec na włóczkę.

Jeżeli potrzebujemy dużej ilości koralików, a nie chcemy tracić czasu na ich liczenie, policzmy jedynie, ile mieści się na dziesięciocentymetrowym odcinku włóczki. Jeżeli na przykład potrzebujemy 150 koralików, a na długości 10 cm jest ich 20, łatwo można obliczyć, że zużyjemy 75 cm koralików. Warto jednak nawlec ich nieco więcej. Pamiętaj, że nawlekając od razu wszystkie koraliki potrzebne do ozdobienia robótki, będziesz je przez cały czas przesuwać w kierunku od robótki i tylko pojedynczo podsuwać w odpowiednie miejsce.

Dlatego wybierając koraliki, szukaj takich o dużych otworkach. Przykładowe 75 cm bieżących koralików o zbyt małych otworkach ciężko będzie się przesuwać i będzie to utrudniać pracę. Jeśli w całej dzianinie ma się pojawić tylko kilka koralików, nie trzeba ich wcześniej nawlekać na włóczkę. Wystarczy w odpowiednim miejscu nałożyć koralik na oczko, które właśnie zostało przerobione. Jeżeli włóczka nie jest gruba, a koralik ma bardzo duży otworek, może uda się go nawlec, używając jedynie palców. Przy mniejszym otworku można zastosować szydełko. Rozmiar należy dobrać do otworka, a nie do włóczki.

Jeśli nie masz odpowiedniego szydełka, użyj wyprostowanego częściowo spinacza lub zakrzywionego drucika. Mało znanym sposobem nawlekania koralików na oczko dzianiny jest użycie igły i nitki pomocniczej. Warto znać taką metodę dodawania koralików, bo zdarza się, że pomysł, żeby ozdobiły dzianinę, pojawia się, kiedy spora jej część jest już gotowa. Taki sposób nawlekania można zastosować, jeśli w całej robótce ma być tylko kilka koralików lub kiedy pojawiają się rzadko. Możesz kupić gotowe koraliki, ale możesz także wykonać je samodzielnie. Wykorzystaj pomalowany suchy makaron, zrób je z modeliny, masy solnej, pociętych rurek do napojów lub z papieru.





Fragment książki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama