Reklama

Pielęgnacja w zgodzie z naturą

Na sklepowych półkach pojawiło się ostatnio mnóstwo kosmetyków dla niemowląt, które zawierają naturalne olejki oraz wyciągi roślinne. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze odpowiednich produktów dla malucha.

Moda na naturalne składniki i unikanie "chemii" obowiązuje nie tylko w żywieniu, ale również w pielęgnacji dzieci. W drogeriach czy aptekach możesz znaleźć coraz więcej kosmetyków dla najmłodszych, które zawierają naturalne olejki i wyciągi roślinne. Wraz z ekspertem, dr Lidią Ruszkowską, dermatologiem dziecięcym wyjaśniamy, jak działają tego typu preparaty oraz kiedy warto po nie sięgnąć.

Dla noworodka: bawełna

Bawełna to miękkie włókno otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie. Do produkcji kosmetyków dla najmłodszych używa się głównie wyciągu z bawełny, który pobudza odnowę skóry. Doskonale sprawdza się on np. w szamponach, bo pielęgnuje delikatne włoski brzdąca i jednocześnie ułatwia ich rozczesywanie.

Reklama

Warto również wiedzieć, że włókna bawełny mają świetne właściwości higroskopijne, czyli zdolność pochłaniania wody. Producenci wykorzystują to i dodają ją np. do chusteczek nawilżanych czy pieluszek dla maluszków.

- Używając środków higienicznych z dodatkiem bawełny, można łatwo i skutecznie oczyścić skórę brzdąca, a jednocześnie ma się pewność, że nie będzie ona podrażniona. Z tego powodu produkty z bawełną nadają się do higieny nawet najmłodszych maluszków - mówi dr Ruszkowska.

Dla alergika: olejki

Skóra malucha, który jest alergikiem, jest sucha i często się łuszczy, dlatego do jej pielęgnacji świetnie nadają się preparaty z olejkami (np. migdałowym, kokosowym, z wiesiołka).

- W olejkach znajdują się kwasy tłuszczowe, które intensywnie nawilżają i natłuszczają skórę oraz wzmacniają jej barierę ochronną. Z tego powodu olejki często wykorzystuje się w preparatach przeznaczonych dla dzieci ze skórą alergiczną, tzw. emolientach. W kosmetykach tych olejki występują w zwiększonych stężeniach, dlatego emolienty pielęgnują skórę intensywniej niż zwykłe preparaty - mówi dermatolog.

Dla wrażliwca: kojące zioła

Szczególną moc ziół docenia się zwłaszcza w przypadku skórnych problemów. - Maluchy z wrażliwą skórą, mające skłonność do podrażnień, warto pielęgnować preparatami zawierającymi wyciągi np. z nagietka czy rumianku - radzi dr Ruszkowska. A jeśli brzdąc ma zdrową skórę, ziołowy kosmetyk można zastosować doraźnie, w przypadku pojawienia się wysypki czy podrażnienia. Na str. 12 znajdziesz przykłady różnych preparatów na bazie ziół, a także tych z bawełną i olejkami.

Ekspert rozwiewa wątpliwości rodziców

Czy kosmetyki oparte na naturalnych składnikach są bezpieczne dla wszystkich dzieci?

Dr Lidia Ruszkowska: Producentów kosmetyków dla niemowląt i małych dzieci obowiązują surowe normy dotyczące składu oraz jakości produktów. Preparaty znanych i sprawdzonych marek zawierają standaryzowane wyciągi roślinne i wysokiej jakości olejki, które często mają certyfikaty ekologiczne.

Kosmetyki te są przebadane dermatologicznie i bezpieczne dla małego dziecka, co potwierdzają atesty i rekomendacje np. Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytutu Matki i Dziecka.

Preparaty apteczne, przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej i alergicznej skóry przechodzą jeszcze bardziej surowe kontrole jakości niż "zwykłe" produkty z drogerii. Odradzam natomiast stosowanie u niemowląt naturalnych kosmetyków ekologicznych, bo rzadko są one poddawane testom dermatologicznym. Nie wiadomo, skąd pochodzą użyte w nich składniki i jak skóra dziecka na nie zareaguje.

Nie bój się tych składników

Na opakowaniach kosmetyków możesz spotkać poniższe nazwy. Choć brzmią groźnie, kryją się pod nimi bezpieczne substancje.

Glicerolum - inaczej gliceryna. Nawilża skórę, nie uszkadzając jej bariery ochronnej.

Parafinum liquidum, mineral oil, petronalum - inaczej parafina. W kosmetykach dla najmłodszych jest odpowiednio rozcieńczona, w takiej postaci tworzy na skórze film, który nie zatyka porów, nie obciąża i nie wysusza skóry.

Petrolatum - inaczej wazelina. Nie uczula, stanowi bazę większości maści i kremów.

Prosty test na alergię

Każda substancja może spowodować uczulenie. Dlatego zanim zastosujesz nowy kosmetyk, zrób próbę. Na przedramię maluszka nałóż niewielką ilość preparatu. Jeśli w ciągu 48 godzin w tym miejscu nie pojawią się krostki lub zaczerwienienie, użyj kosmetyku zgodnie z jego przeznaczeniem.

Miękka bawełna

Najczęściej jest używana do produkcji środków higienicznych, ale bywa też składnikiem szamponów i żeli do mycia ciała. Włókna bawełniane bardzo dobrze pochłaniają wodę (a wraz z nią także zanieczyszczenia). Dlatego wykorzystuje się je masowo do produkcji chusteczek nawilżanych, płatków higienicznych - a coraz częściej także - jednorazowych pieluszek (w przeciwieństwie do zwykłych, w 100 proc. ulegają biodegradacji).

Produkty higieniczne z bawełny są miękkie i przyjemne w dotyku. Nie podrażniają nawet najbardziej wrażliwej skóry. Do produkcji kosmetyków wykorzystywany jest wyciąg z bawełny. Ma działanie odżywcze i wygładzające. Najczęściej jest dodawany do szamponów dla dzieci. Nie tylko pielęgnuje delikatne włosy, ale też ułatwia ich spłukiwanie oraz rozczesywanie.

Kojące zioła

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne są składnikami praktycznie wszystkich kosmetyków - od mydełek po specjalistyczne kremy. Substancje zawarte w ziołach łagodzą podrażnienia, poprawiają wygląd skóry i włosów. W produktach atestowanych i rekomendowanych znajdują się wyciągi standaryzowane, czyli odpowiednio oczyszczone i przygotowane tak, aby np. zminimalizować ryzyko uczulenia.

W szamponach, kremach i balsamach odnaleźć można wyciąg z aloesu (działa nawilżająco, łagodzi uczucie swędzenia), nagietka (ma właściwości przeciwzapalne, zmniejsza szorstkość skóry i ja koi), rumianku (działa przeciwzapalnie i łagodząco na wrażliwy naskórek), lawendy (łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry, relaksuje oraz pomaga zasnąć).

Wartościowe olejki roślinne

Tłoczone na zimno, nierafinowane olejki są dodawane do większości kosmetyków. W większym stężeniu występują w emolientach - preparatach, które bardzo intensywnie nawilżają i natłuszczają naskórek. Olejki pozyskuje się głównie z kiełków, owoców oraz nasion różnych roślin. Najczęściej pochodzą one z upraw ekologicznych. Oleje roślinne bogate są w witaminy, fosfolipidy, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Składniki te zapewniają skórze właściwe nawilżenie. Poprawiają jej elastyczność, zapobiegają łuszczeniu i, co najważniejsze, przywracają naturalne funkcje ochronne. Jeśli maluszek ma skórę wrażliwą, możesz sięgnąć po kosmetyki zawierające olejek migdałowy (łagodzi podrażnienia i stany zapalne). Kosmetyki z olejkiem kokosowym nawilżą i wygładzą suchą skórę, a z olejkiem jojoba odpowiednio ją natłuszczą i odżywią.

Pomocne w pielęgnacji skóry ze skłonnościami do alergii, podrażnień i egzemy mogą okazać się preparaty z olejem z wiesiołka, cenionym za swoje właściwości lecznicze. Także kosmetyki z masłem shea (to olejek z afrykańskiego drzewa, zawierający naturalną alantoinę) łagodzą podrażnienia, regenerują oraz natłuszczają skórę.


Konsultacja: dr Lidia Ruszkowska, dermatolog dziecięcy, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Tekst: Zofia Pisarek

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ekologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy