Reklama

Pierwszy wózek

Oferta produktów ułatwiających opiekę nad dzieckiem i zapewniających mu bezpieczeństwo jest bardzo duża. Dlatego wcześniej warto pomyśleć, co może się przydać i dokonać rozsądnego wyboru.

Zakup pierwszego wózka to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Oferta producentów może przyprawić o zawrót głowy: do wyboru są eleganckie wózki klasyczne, modele z gondolą zawieszoną niemal w powietrzu, nowoczesne spacerówki na kołach różnej wielkości...

Marzenia o najmodniejszym modelu ogranicza jednak domowy budżet, dlatego decyzję o zakupie trzeba podejmować rozważnie, pamiętając o tym, że pojazd malca ma być nie tylko ładny i solidny, ale przede wszystkim komfortowy i bezpieczny dla brzdąca. Aby ułatwić rodzicom wybór i rozwiać ich wątpliwości, razem ze specjalistą podpowiemy, na jakie elementy wózka warto zwracać uwagę, jakie funkcje są naprawdę przydatne oraz jak z niego korzystać, by służył jak najdłużej. 1771987

Budka:

najlepiej duża, trójdzielna, idealnie dopasowana do gondoli i wyposażona w daszek chroniący przed deszczem i wiatrem. Musi mieć okienko wentylacyjne.

Tkanina:

koniecznie wykonana z atestowanych materiałów, impregnowana. Idealnie, jeśli można ją w całości zdejmować do prania.

Reklama

Stelaż:

im lżejszy, tym lepszy. Warte polecenia są stelaże aluminiowe albo aluminiowotytanowe - są lekkie i bardzo mocne. Warto wybierać odporne na zadrapania stelaże chromowane (a nie powlekane farbą).

Amortyzatory:

im lepiej redukują wstrząsy na nierównościach, tym większy komfort jazdy dla małego pasażera. Najbardziej popularne są wahacze wzmocnione sprężyną - wtedy wózek można z łatwością bujać na boki. Amortyzatory powinny znajdować się na wszystkich kołach.

Kółka:

duże i pompowane świetnie sprawdzą się na nierównym terenie, natomiast do jazdy miejskiej nadają się mniejsze kółka piankowe.

Gondola:

to najlepsze rozwiązanie do 6. miesiąca życia dziecka. Jej optymalna wielkość to 80 na 35 cm, powinna mieć dobrze usztywnione boki, odblaski i mocne uchwyty do przenoszenia. Dobrze, jeśli materacyk można podnosić do pozycji półsiedzącej. Gondola w prezentowanym modelu może służyć jako osobna kołyska, można ją wpiąć na tzw. stację dokującą (stelaż przypominający wanienkę do kąpieli).

Rączka:

najwygodniejsze są wózki z jedną rączką, czyli poręczą. Rączki wózka powinny być regulowane (to ważne, gdy np. rodziców dzieli spora różnica wzrostu). Dobrze, jeśli są one pokryte antypoślizgowym tworzywem.

Kosz:

idealne rozwiązanie to usztywniony zamykany kosz z tkaniny, który można wyjąć z wózka.

Hamulce:

postojowe znajdują się na tylnej osi obu kół, po lekkim naciśnięciu stopą przycisku powinny blokować oba koła jednocześnie. Niektóre wózki mogą mieć dodatkowy hamulec ręczny, który redukuje prędkość, np. podczas zjazdu z górki.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy