Reklama

Pies pomoże „wychować” twoje dziecko

To nie tylko wierny kompan zabaw, ale też mądry przyjaciel.

Psychologowie twierdzą, że pies korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Kontakt ze zwierzęciem jest szczególnie ważny dla jedynaka. Co konkretnie daje czworonożny przyjaciel i dlaczego warto, by stał się członkiem rodziny?

Zapewnia radość i energię, koi smutki

Zabawy z psem motywują dziecko do podejmowania działań, wymyślania kreatywnych zabaw, wprowadzają spontaniczność, radość, zwiększają wiarę we własne możliwości, a także zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Pies może pomóc dziecku przełamać swoje lęki, uczy je odwagi.

Z psem-przyjacielem nie będzie bało się zostać samo w domu czy wychodzić na podwórko. Spacery z psem to też doskonały sposób, by zachęcić dziecko do aktywności fizycznej (często – jedynej), która zmniejsza ryzyko otyłości!

Reklama

Wtulanie się w miękką, ciepłą sierść psa działa terapeutycznie – uspokaja i łagodzi stres. Dotykanie i głaskanie psa przynosi ukojenie – dziecko szybciej się wycisza, zapomina o lękach, niepowodzeniach, a także otwiera się, powierzając mu swoje zmartwienia.

Ułatwia kontakt z rówieśnikami

Pies może pomóc nieśmiałemu dziecku nawiązać relacje z rówieśnikami. Codzienne spacery to doskonała okazja, by poznać innych sympatycznych właścicieli psów i z którymś się zaprzyjaźnić.

W okresie dojrzewania dziecka pies jest dla niego źródłem emocjonalnego bezpieczeństwa. Bezwarunkowe przywiązanie zwierzaka zwiększa poczucie własnej wartości.

Uczy wrażliwości, odpowiedzialności

Dziecko, które na co dzień opiekuje się swoim pupilem, jest wrażliwe na sytuacje, w których psy (i inne zwierzęta) są krzywdzone, trzeba stanąć w ich obronie czy udzielić im pomocy. Wie, że nie wolno ciągnąć psa za uszy czy za ogon, bo to go boli.

Dziecko uczy się odpowiedzialności – opiekuje się swoim czworonogiem i wie, że ma on potrzeby, które należy spełniać, by był szczęśliwy, zdrowy. Wie, jak go karmić, pielęgnować, sprzątać po nim.

Pies pomaga w kształtowaniu się empatii małego człowieka. Stawianie potrzeb innych, zależnych od nas istot (tu akurat psa) nad swoimi, wpływa na to, jak dziecko postrzega relacje z otoczeniem, rozumiejąc, że zwierzę to żywe stworzenie i trzeba je szanować.

Najlepsze rasy dla dziecka

Choć nie ma rasy idealnej, warto wybrać psa, który ma tzw. pożądane cechy w kontakcie z dzieckiem: łagodność, opiekuńczość, cierpliwość, inteligencję, czujność, odwagę, chęć do zabawy, współpracy z opiekunem.

Rasy „przyjazne” dzieciom to m.in.: golden retriver, beagle, owczarek szkocki collie, bokser, cocker spaniel, mops, terier, seter irlandzki, yorkshire terrier, cavalier king charles spaniel, west highland white terrier, alaskan malamute. Jeśli nie chcesz kupować dziecku psa rasowego, przygarnij uroczego kundelka.

Anna Szafrańska


Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy