Reklama

Pokój dla rodzeństwa. 8 pomysłów na urządzenie pokoju dla dzieci w różnym wieku

Dzielenie pokoju z rodzeństwem może rodzić konflikty. Brak swojego pokoju i konieczność spędzania czasu w jednym pomieszczeniu wymaga odpowiedniej koncepcji przestrzeni wspólnej i półprywatnej. Jak to zrobić z głową?

1. Wydziel strefy

Przede wszystkim wyznacz dzieciom ich prywatne strefy. Mimo że pokój jest wspólny każde z nich powinno mieć odrobinę przestrzeni tylko dla siebie. Podział pokoju da chociaż namiastkę prywatności. Najważniejsze jednak jest, żeby granice nie były sztywne. Dzieci muszą zbudować zdrową relację opartą na miłości i wzajemnym szacunku.

Jeśli masz taką możliwość, oddziel strefy pokoju parawanem bądź firaną. Niech ta prowizoryczna ściana będzie w miejscu np. biurka, co pomoże skupić im się na nauce. Innym sposobem na wyznaczenie stref dla rodzeństwa, są dwa różne kolory ścian. Będzie to czytelny i wyraźny podział pokoju na dwie części.

Reklama

2. Osobne biurka

Dzieci muszą mieć osobne biurka. Zapewnij obojgu z rodzeństwa dostęp do strefy nauki w każdej chwili. Przy biurku wymagane jest skupienie i wysoka koncentracja, szczególnie gdy  odrabiają zadania domowe. Dzieci muszą być pewne, że nikt nie będzie im wtedy przeszkadzał. Front biurka nie powinien być skierowany w stronę pokoju. To pozwoli uniknąć niepotrzebnej dekoncentracji. Jeśli drugie z dzieci jest w wieku przedszkolnym lub młodsze, bardzo możliwe, że będzie przeszkadzać starszemu w nauce. Zadbajmy więc o to, żeby młodsza pociecha również miała swoje biurko albo przynajmniej stoliczek i krzesełko, by móc naśladować starszą siostrę lub brata.

3. Łóżko spersonalizowane

Postaraj się, aby każde z dzieci miało łóżko z inną ramą. Niech wybiorą łóżko, które im się faktycznie podobają. Podobnie z ozdobnymi poduchami i pościelą. Jeśli w pokoju śpi dziewczynka, nad łóżkiem możesz powiesić baldachim. W ten sposób będzie mogła się ukryć i w pełni zrelaksować. Piętrowe łóżko jest dobrym pomysłem tylko do pewnego wieku. Przychodzi taki czas, kiedy dzieciom zacznie to przeszkadzać. Tak jak meble kuchenne muszą podobać się rodzicom, tak meble do pokoju młodzieżowego powinny przede wszystkim podobać się naszym dzieciom, bo to one będą z nich korzystać.

4. Osobny kącik dla malucha

Jeśli młodsze z rodzeństwa jest w wieku przedszkolnym, zadbaj o to, żeby maluch miał swoją kryjówkę. To może być np. tipi. Godziny spędzone na zabawie w swoim prywatnym schronieniu pozwolą starszemu dziecku odrobić lekcje lub spędzić czas z przyjaciółmi. Strefę dla młodszego dziecka możesz również wyznaczyć większym dywanem, położonym przy regale z zabawkami. W ten sposób powstanie miejsce przeznaczone tylko do zabawy.

5. Lampki przy łóżku

Dzieci chodzą spać i budzą się o innej porze. Oddzielne oświetlenie pozwoli starszemu dziecku np. poczytać książkę, kiedy maluch będzie już spał w swojej zacienionej części pokoju. Przy łóżku można postawić parawan tak, żeby światło nie przeszkadzało śpiącemu.

6. Osobne regały

Jedno potrzebuje miejsca na książki, podczas gdy drugie na zabawki. Przedmioty codziennego użytku, w przypadku rodzeństwa, nie powinny być mieszane. Jeśli każde będzie miało swój regał, nie będzie kłótni czyja jest kolej na sprzątanie albo kto zrobił bałagan. Każdy będzie odpowiedzialny za swoją własność. Regał może również posłużyć jako umowna granica między strefami rodzeństwa. Możemy ustawić go pośrodku, na granicy linii.

7. Symetria jest wskazana

Jeśli trzymamy się pomysłu z podziałem pokoju na dwie części, przejdźmy do kwestii mebli. Postaraj się, żeby poszczególne meble dla każdego rodzeństwa stanowiły swego rodzaju odbicie lustrzane. Dzięki temu, że np. biurka nie znajdują się naprzeciw siebie tylko w dwóch, przeciwnych krańcach pokoju, to podczas nauki rodzeństwo nie będzie się wzajemnie rozpraszać. Warto się trzymać wspomnianej symetrii na tyle, na ile pozwala nam metraż pomieszczenia.

8. Meble modułowe Jeśli dysponujemy mniejsza powierzchnią pokoju warto rozejrzeć się za meblami modułowymi. Łączone w sobie miejsce do spania oraz nauki. Ze względu na swoją budowę stają się też niejako osobistym azylem. Dzieci otrzymują swoje małe kąciki, które mogą urządzić według własnych upodobań.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: pokój dla dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama