Reklama

Pomagają skrzywdzonym dzieciom

Założona przez Fundację Dzieci Niczyje pierwsza w Polsce placówka pomocy dzieciom – ofiarom przestępstw – Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka” – obchodzi swoje 10. urodziny. Ideą Centrum jest zapewnienie kompleksowej pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy: diagnozy, interwencji, opieki psychologicznej i prawnej, a także – przesłuchania małych świadków w przyjaznych warunkach.

10 lat temu Fundacja Dzieci Niczyje powołała pierwszą w Polsce specjalistyczną placówkę zapewniającą całościową opiekę dzieciom, które uczestniczą w procedurach prawnych ze względu na to, że doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego.

Placówka bazuje na modelu Child Advocacy Centers - ośrodków dla małoletnich świadków, które od blisko trzech dekad działają głównie w USA i krajach skandynawskich.

W ośrodku Fundacji Dzieci Niczyje najmłodsi są przesłuchiwani przez prokuratury i sądy, a specjaliści z FDN podejmują interwencję, udzielają konsultacji oraz prowadzą terapie, których celem jest pomoc dziecku i jego bliskim w odzyskaniu równowagi po traumie.

Reklama

Pomoc dla pokrzywdzonych

Przez 10 lat pracy Centrum prawie 6.000 dzieci i rodziców skorzystało z pomocy psychologów, psychiatrów i prawników. W Przyjaznym Pokoju Przesłuchań na Mazowieckiej zeznania złożyło 1.500 dzieci.

Ponadto, eksperci Centrum przeszkolili ponad 10.000 profesjonalistów pracujących z dziećmi krzywdzonymi z terenu całego kraju.

- Ważnym celem Fundacji Dzieci Niczyje jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze wsparcia najmłodszych ofiar przemocy, a także edukacja - zwłaszcza sędziów i prokuratorów - w zakresie przyjaznego dla pokrzywdzonego dziecka wymiaru sprawiedliwości.

-  Te idee od dziesięciu lat realizujemy w Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka" dzięki współpracy z wieloma partnerami - mówi dr Monika Sajkowska, dyrektorka Fundacji Dzieci Niczyje.

Sieć pomocy

- Centrum jest również placówką, która koordynuje zainicjowaną przez Fundację Dzieci Niczyje Warszawską Sieć Pomocy Dzieciom - zespół poradni i placówek, które zapewniają dzieciom wykorzystywanym seksualnie i ich rodzinom dostęp do diagnozy, interwencji i pomocy.

- Eksperci Centrum szkolą i prowadzą superwizję psychologów z placówek Warszawskiej Sieci, by specjalistyczna pomoc w przypadkach wykorzystywania seksualnego dziecka była łatwiej dostępna.

- Dzięki ofercie Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka" w Warszawie od dziesięciu lat realizujemy prawo dzieci - ofiar przestępstw do ochrony i wsparcia.  Z okazji jubileuszu, życzymy sobie, aby z naszej pomocy musiało korzystać jak najmniej dzieci - dodaje dr Sajkowska.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy