Reklama

Pomóż dziecku być lubianym

Jak zrobić dobre wrażenie? Na ten temat powstało całkiem sporo poradników. Wielu z nas miało je nawet w swoich rękach i korzystało z zawartych w nich wskazówek w różnych sytuacjach społecznych np. podczas rozmowy o pracę. Niestety, nie wszyscy wiedzą o tym, jak cenna i przydatna w codziennym życiu jest wiedza z zakresu umiejętności społecznych.

Ten rodzaj inteligencji ma znaczący wpływ na to, jak radzimy sobie w codziennym życiu, jakie są nasze osiągnięcia i sukcesy, i to od najmłodszych lat.  

Umiejętności społecznych można się nauczyć  

W życiu szkolnym nasze dzieci muszą sobie samodzielnie radzić w wielu sytuacjach społecznych. Od tego czy będą umiały zrobić dobre pierwsze wrażenie na nowych napotkanych osobach (rówieśnikach, nauczycielach) może zależeć to, czy odnajdą się w nowym środowisku i będą tam lubiane i akceptowane.  

Reklama

Nie wszystkie  dzieci w sposób naturalny i instynktowny wiedzą jak się zachować, co robić, aby zyskać sympatię otoczenia i być pozytywnie odbieranym. Niektórym, tym bardziej nieśmiałym, albo skarżącym się na problemy z rówieśnikami, warto trochę pomóc, bo potrzebnej wiedzy nie wyniosą ze zwykłych lekcji szkolnych.  

Pierwsze wrażenie jest istotne  

Każdy z nas, widząc nową osobę, w ciągu kilku sekund dokonuje jej oceny. To pierwsze wrażenie wpływa na to, jak będziemy skłonni ją później odbierać. U dzieci działa to tak samo. 

Będąc w nowej grupie łatwiej i chętniej nawiązujemy kontakt z kimś, kto wygląda miło, uśmiecha się i nawiązuje kontakt wzrokowy. Warto uzmysłowić dziecku rolę takich niewerbalnych sygnałów, pokazując jak to działa w praktyce. Ćwiczenie, jakie możesz wykonać z dzieckiem, polega na tym, aby pokazać jak zrobić dobre, a jak złe wrażenie.

W tym celu możesz dwa razy wejść do pokoju: raz zgarbiony, ponury i ze spuszczonym wzrokiem, a drugi raz uśmiechnięty i wyprostowany. Porozmawiaj z dzieckiem o tych różnicach. Która osoba budzi większą sympatię? 

Trening czyni mistrza  

Tym, co wpływa na pierwsze wrażenie jest także sposób witania się i inicjowania rozmowy. To także wymaga ćwiczeń i pokazania dziecku, jak wygląda prawidłowy uścisk dłoni i co można powiedzieć do kogoś nieznajomego. Warto zademonstrować dziecku, w jaki sposób brak przedstawienia się lub mamrotanie pod nosem może zniechęcić do kontaktu lub zablokować interakcję.

Podaj dziecku kilka przykładów pytań i tematów, które może poruszyć z nowym kolegą lub koleżanką (np. pytania o wiek, szkołę, zainteresowania itd.).

Dzieci będą robić pierwsze wrażenie nie tylko na innych dzieciach, ale i na osobach dorosłych, dlatego warto przećwiczyć z nimi także odpowiednie w tych sytuacjach zachowania (sposób poznawania się i witania, okazywania szacunku).  

Dzięki takim wskazówkom i treningowi nowych zachowań, twoje dziecko nauczy się, jak zostać przychylnie odbieranym przez otoczenie i jak zawierać nowe znajomości. To wpłynie na wzrost zadowolenia z relacji z rówieśnikami oraz pewności siebie.    


Małgorzata Kamińska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy