Reklama

Premiera - Głośne zniknięcie i Niezłe ziółko

Filozofia i kryminał w książce dla dzieci? Dlaczego nie? Publikacja jakiej jeszcze w Polsce nie było.

Głośne zniknięcie i Niezłe ziółko to dwie opowieści-zagadki z detektywistycznym zacięciem, nutą grozy i filozoficznym przesłaniem. Literacki majstersztyk artystycznego duetu: Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego pod szyldem wydawnictwa Kocur Bury. Od listopada na półkach księgarni.

W labiryncie znaczeń

Oba opowiadania zasadzają się na błędach w komunikacji. Słowa, dźwięki i fragmentaryczne obrazy stają się tutaj źródłem wielkiego zamętu. W Głośnym zniknięciu znany i lubiany dyrygent przepada nagle w tajemniczych okolicznościach, a liczne, jednak wysnute z podejrzeń poszlaki, sugerują, że został porwany. Z kolei Niezłe ziółko ukazuje historię pisarza, który nasłuchując odgłosów dobiegających nocą z mieszkania sąsiada i obserwując jego dziwne zachowanie, dochodzi do przekonania, że człowiek ten jest zielarzem-trucicielem.

Reklama

- Stworzyliśmy tę książkę dla młodego czytelnika, gdyż uważamy, że filozofowanie nie jest wyłącznie domeną dorosłych. Zadawanie sobie najdziwniejszych pytań i rozwiązywanie absurdalnych, z pozoru niemożliwych do rozwiązania zagadek sprawia, że umysł i wyobraźnia stają się najbardziej skutecznymi narzędziami do poznawania (i stwarzania) świata - opowiada autorka, Gosia Kulik

Estetyka ekspresji

Głośne zniknięcie i Niezłe ziółko to nie tylko zabawa słowem, ale także mnogość ekspresji obrazowej.  Wirtuozeria koloru i kształtu prowadzi czytelnika poprzez niezwykły świat domysłów, wyobrażeń i osobistych dookreśleń. Barwne, frapujące ilustracje aż wibrują tu emocjami, a opowiedziane historie  łączą się w jedną książkę typu tête-bêche. Pozornie niezwiązane fabułą narracyjną opowiadania tworzą dopełniającą się całość poprzez konstrukcję samych historii, projekt graficzny i rys typograficzny. Opowieść przechodzi tu w opowieść, stając się urzeczywistnionym pomysłem autorów na książkę, która nie ma końca. Całość zamknięta w przepięknej oprawie albumu sprawia, że jest to wolumen, który warto podarować dziecku. Prezent ten nigdy nie straci na wartości.

O autorach

Małgorzata Kulik - urodziła się w Piekarach Śląskich, 15 lipca 1985 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa, aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. W swojej twórczości zainteresowana narracją i relacjami między pismem a obrazem. Tworzy ilustracje, plakaty, zajmuje się malarstwem, rysuje i pisze powieści graficzne; wraz z Tomkiem Żarneckim projektuje książki.

Tomasz Żarnecki - urodził się  w Kaliszu, 2 lipca 1975 roku. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest artystą interdyscyplinarnym.  Przez wiele lat organizował wystawy plakatu teatralnego. Z czasem zaczął tworzyć instalacje i zajął się działaniami w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się fotografią, grafiką, projektowaniem graficznym.

 

 

 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: książki dla dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy